'Sabah Ankara'da istifa

Sabah gazetesinin Yargı muhabiri Ersin Bal görevinden istifa etti. Bal, istifasına gerekçe olarak haber kaynaklarının deşifre edilmesini gösterdi
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Sabah gazetesinin Yargı muhabiri Ersin Bal görevinden istifa etti. Bal, istifasına gerekçe olarak haber kaynaklarının deşifre edilmesini gösterdi. Bal'ı istifaya götüren süreç şöyle gelişti:
Bal, 1 Mayıs günü Beyaz Enerji iddianamesini hazırlayan DGM Savcısı Talat Şalk ile soruşturmayı yürüten Jandarma Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi Başkanı Kurmay Albay Aziz Ergel'i akşam gazetede yemekli toplantıya davet etti. Yemekte bu üç kişi dışında Sabah'ın Ankara Temsilcisi Bilal Çetin de vardı. 20.30'da başlayıp 24.00'e kadar süren yemeğin son yarım saatlik bölümüne gazetenin Parlamento Büro Şefi Emin Özgönül de katıldı. Yemekte, konuşulanların hiçbir şekilde yazılmayacağı ve üçüncü kişilere aktarılmayacağı sözü verildi.
Devlet anında öğrendi
2 Mayıs'ta beklenmedik bir gelişme oldu. Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Savcı Şalk'a telefon etti ve makamına beklediğini söyledi. Şalk, bakanlığa geldiğinde Türk'ün yanında DGM Başsavcısı Cevdet Volkan da vardı. Türk, Şalk'ı "Dün akşam Sabah gazetesinde yemekte miydin?" sorusuyla sorguya aldı ve yemekte konuşulan hemen her ayrıntıyı öğrendiklerini anlatımında ortaya koydu.
Yazılmama ve aktarılmama sözü verilen yemeğe katılan Şalk, bakanın tüm ayrıntıları yüzüne vurmasıyla şok geçirdi. Makamına döner dönmez, Bal'ı aradı ve "Beni komploya alet ettin, beni kullandınız!" diye çıkıştı. Zor durumda kalan Bal, 3 Mayıs'ta Şalk'a gitti ve "Ben gazetecilik meslek onurumu çiğnetmem. Bunun sorumlusu açıklanmazsa istifa ederim, bu onursuzluğu paylaşmam" diyerek savcının yanından ayrıldı.
Bal, Ankara Temsilcisi Bilal Çetin'e, özel sohbetin bakan tarafından öğrenildiğini, savcının kendisini 'komploculukla' suçladığını aktardı ve "Bunun hesabı verilmeli, benim onurum kurtarılmalı. Aksi halde bu gazetede çalışamam" dedi. Çetin ise, "Ben konuşmayı kimseye aktarmadım. Ama gazeteyi dinliyor olabilirler, belki böcek vardır" yanıtını verdi.
Ve istifa
Ersin Bal, bu açıklamadan ikna olmadı. Bal, "Bu ağır suça ortak
olamam, haber kaynağıma sorumluluğum gereği istifa ediyorum" dedi ve gazeteden ayrıldı. Ardından gazetenin üst yönetimi devreye girdi ve muhabirden istifa etmemesini, bir süre daha beklemesini istedi, ancak Bal görevinden ayrıldı. Gazetedeki gelişmeleri öğrenen muhabirlerin bir bölümü de Bal'ı desteklerken sorumlu ortaya çıkarılmadığı takdirde gazeteden istifa edeceklerini açıkladı. Muhabirlerinden Mahmut Bulut da aynı etik gerekçeyle istifa etti.