Sabahat Akkiraz: Gezi'ye katılan sanatçılar tehdit ediliyor

Sabahat Akkiraz: Gezi'ye katılan sanatçılar tehdit ediliyor
Sabahat Akkiraz: Gezi'ye katılan sanatçılar tehdit ediliyor
CHP'li Sabahat Akkiraz Gezi'ye destek veren sanatçı arkadaşlarının hükümet tarafından konser iptaliyle tehdit edildiğini açıkladı.

Radikal.com.tr - CHP İstanbul Milletvekili Sabahat Akkiraz, Gezi Parkı eylemlerine destek veren bazı sanatçılara baskı uygulanıp, tehdit edildiklerini söyledi. Eylemlere destek veren veya katılan sanatçıların hedef gösterildiğini vurgulayan Akkiraz, “Hem iktidar mensupları hem de medyanın bir bölümü tarafından bu sanatçılar hedef gösterildi. Sanatçıların olayların dışına çıkması talep edilirken, kimi sanatçılarla görüşmeler yapılıp, iktidar yanlısı tutum almaları istendi” iddiasında bulundu.
Vatan'ın haberine göre, bazı sanatçıların belediye başkanları veya yetkililerce aranarak, eylemlere destek olmamaları, bu konuda iktidara destek vermemeleri halinde katılacakları işlerin iptal edileceğinin bildirildiğini söyleyen Akkiraz, “İşlerinin iptal edileceği tehdidi ile iktidar yanlısı beyanlarda bulunulması, sosyal medya üzerinden destek mesajları atmaları istendiği, bize şikayet olarak ulaştı. Sanatçı arkadaşlarım, yapacakları etkinliklerin iptal edilmemesi ve gelecekte yapılacak etkinliklerde yer bulabilmeleri için belediye başkanlarının menejerlere, menejerlerin de kendilerine baskı uyguladığını dillendirmeye başladılar” dedi.
Akkiraz sanatçılara “Festival programından çıkarılırsınız” baskısı yapıldığını da ileri sürdü.

'HÜKÜMETİN EMRİ MİDİR?'
Akkiraz, Başbakan Tayyip Erdoğan 'ın yanıtlaması istemiyle verdiği önergesinde şu sorulara cevap istedi:

- Sanatçılara bu baskıların uygulanması emri hükümetiniz tarafından mı verilmiştir?

- “Destek mesajı verin” yoksa işleriniz iptal edilecektir şeklinde yapılan uygulamayı etik buluyor musunuz?


  http://www.radikal.com.tr/113887611388764

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Secret Garden - muratcelik123

  CHP Topçu Kışlası projesini onaylamadı. CHPnin onayladığı sadece yol düzenlemesiydi. Kaldıki arkadaş bende PKK-BDPnin yayın organı Özgür Gündemin 1.5 milyon insanın öldüğü Irak işgalini desteklediğini hatırlıyorum. ABDnin ortadoğuya demokrasi getireceğine dair yazılar yazılıyordu o dönemde Özgür Gündemde. PKK-BDP çizgisinin umursadığı tek şey kürdistandır insan hakları demokrasi falan hiçbir zaman umurunuzda olmadı sizin. Eleştirdiğiniz ulusalcılardan hiçbir farkınız yok! Ulusalcılar hiç olmazse emperyalizme karşı ya siz. Emperyalizmle çok rahat el sıkışıyorsunuz. Ortadoğu halkları, demokrasi ve insan hakları umurunuzda bile değil. Tek derdiniz "Kürdistan". Şimdide bu kutsal amaç için faşist AKPyle el sıkıştınız. Ahmet Türk çıkıp gezi eylemcilerini hükümeti yıpratmakla suçladı. Sevgili BDPliler kendi propagandanızı yapın "eyvallah" ama CHPye çamur atmayın.

  secret garden arkadaş - uyusuk

  hayır vardır dediğin AKP faşizmi ise gözünü seveyim dediklerini bir daha düşün. ulusalcılarında bu isyanda yer alıyor olmaları isyanın kendisini haksız kılmaz. Nasıl geçmişte alevi katliamına karışmış kürtlerin varlığı kürt ulusal mücadelesini anlamsız kılmıyorsa, devletin kürtlere karşı yürüttüğü insanlık dışı uygulamalara karşı çıkmayan ve hatta destekleyenlerin varlığı da bu isyanı yanlış kılmaz...

  NASIL YANI? - Secret Garden

  Sizin (chp) nin ,mhp ile ortak olarak tehdit ettigi cozum isteyenler.yani akil-insanlari tehdit etmek gibi birseymi? CHP grev kiriciligi yapiyor arkadaslar.gezi parki icin 20 chp il meclis uyeside imza vermis.bunlari bilmeden akp ye saldirmak aymazliktir.en basta bu chp nin protesto edilmesi gerekirdi.cunku islerine gelince yaptiklari herseyi inkar edebiliyorlar.bunlara inanmayin.bunlar doguda yapilan onlarca kufre siddete katle ortaktir.tehtidi birak daha gecen senelerde polis-asker 139 kürt cocugu katletti.nerdeydin chp! bdp vekilleri polis mermisi ile yaralandi nerdeydin chp! birsey dedinmi.hayir.amaciniz baska sizin!sizi bu eylemlerde goren herkes geri cekilir.samimi degilsiniz.bu park diyarbakirda olsaydi ve eylemcilerde kürt olsaydi.vallahide billahide bu chp cikip akp ye polise yetki ver bu teroristleri bitirsinler diye dilekce verirdi.bakmayin simdi cikip konustuklarina.bunlarin kokune bakin ne demek istedigimi anlarsiniz.ALLAH'a sukurler olsunki teknoloji cagindayiz ve kimin ne yaptigini herkes yaziyor herkes okuyor.chp-mhp-hurriyet gazetesi-ip (kizilelma-ergenekoncular) hep bir agizdan birseye karsi cikiyorsa onda hayir vardir.

  Sosyal Deney. - Clear

  Diyelim ki iddialar,doğru olsun.Sosyal bir deney kabul edelim.O zaman,sık sık "Sanatçı toplumun motor gücüdür","Sanatçıyı kimse yargılayamaz ve denetleyemez ve de eleştiremez","Sanatçı toplumun en özgürü ve cesurudur" diyenlerin -ki söyleyenlerin hemen hemen tamamına yakını,sanatçı kitlesidir- cesurluklarını ve aslan yürekliliklerini,özgürlüğe ne kadar düşkün olduklarını ve değer verdiklerini,yani tercihleri "money,money,money" mi yoksa özgürlük mü,hep beraber görelim.Olmaz mı?