Sabahat Tuncel hakkında 5 yıla kadar hapis istemiyle iddianame

Sabahat Tuncel hakkında 5 yıla kadar hapis istemiyle iddianame
Sabahat Tuncel hakkında 5 yıla kadar hapis istemiyle iddianame
HDP eski Milletvekili Sabahat Tuncel hakkında 'terör örgütü propagandası' 5 yıla kadar hapis talebiyle iddianame hazırlandı

RADİKAL - Eski HDP milletvekili Sebahat Tuncel hakkında, 2013 yılındaki Nevruz etkinliklerinde yaptığı konuşmasında dolayı 'terör örgütü propagandası yaptığı' iddiasıyla 1 yıldan 5 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandı.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Sabahat Tuncel'in 2013 yılı Nevruzunda yaptığı konuşmasından dolayı iki kişinin şikayetçi olduğu hatırlatıldı. İddianamede, İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından 2013 yılı Nevruzuna ilişkin rapor düzenlendiği, raporda organizasyonun legal bir etkinlik olarak başladığı, sonrasında ise yasa dışı sloganların atıldığı, yasa dışı döviz ve afişlerin taşındığı bir organizasyona dönüştüğü belirtildi.

GÖVDE GÖSTERİSİNE DÖNÜŞTÜ'

Aynı Nevruz etkinliğinde PKK/KCK yandaşları tarafından bu iki örgütün bayraklarının açıldığı belirtilen iddianamede, "Suç tarihinde milletvekili olan Sabahat Tuncel'in söz konusu etkinliğe katıldığı ve terörist başı Abdullah Öcalan'ın görüntüsünün yayınlandığı slayt gösterisinin önünde, PKK/KCK'nın sözde bayrağının açıldığı esnada kısa bir konuşma yaptığı, bu konuşmaların on binlerce kişinin ve basın yayın organları önünde yapılması sebebiyle terör örgütü PKK/KCK ve onun lideri Abdullah Öcalan'ın propagandasının yapıldığı, toplantının terör örgütünün gövde gösterisine dönüştüğü tespit edilmiştir" denildi.


Tuncel'in 7 Haziran 2015 tarihinde yapılan seçimlerde milletvekili seçilmediği, bu nedenle dokunulmazlığının kalktığı hatırlatılan iddianamede, şüpheli Sabahat Tuncel'in "Terör örgütü propagandası" suçundan 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle cezalandırılması istendi.

İddianamenin gönderildiği Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 15 gün içinde iddianamenin kabulü veya reddi yönünde karar vermesi bekleniyor.
Yüksel KOÇ / DHA