Sabah'ta Yavuz Baydar'a 'Gezi müdahalesi'

Sabah'ta Yavuz Baydar'a 'Gezi müdahalesi'
Sabah'ta Yavuz Baydar'a 'Gezi müdahalesi'
Sabah Ombudsmanı Yavuz Baydar'ın yazısı yayımlanmazken gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Erdal Şafak, köşesinde Baydar'ın son yazısını eleştiren bir okur mektubu yayımladı

Radikal.com.tr - Gazeteci Yavuz Baydar’ın Sabah gazetesinde her hafta başı yazdığı “Okur Temsilcisi” köşesi bugün (24 Haziran 2013) yayımlanmadı. Sabah’taki “Gerçeklerle yüzleşmeliyiz” başlıklı son yazısında Baydar, gazetenin polis müdahalesiyle boşaltılan Gezi Parkı’na ilişkin olarak attığı “Günaydın Gezi” manşetine dair eleştirel bazı okur mektupları yayımlamış ve “Hayal, öfke veya karamsarlık tacirliği manşetlere yansırsa, algısı gazeteye zarar verir” demişti. Baydar’ın bu haftaki yazısı yayımlanmazken Sabah Genel Yayın Yönetmeni Erdal Şafak, köşesinde “Gezi Parkı olaylarında bazı çevrelerin baskılarından etkilenen bazı yazarlarımız ‘Liberter’ bir havaya girdi” dedi. Şafak’ın köşesinde yer verdiği bir Sabah okuru, mektubunda Baydar’ın son yazısına göndermek yaparak “'Günaydın Gezi' ve benzeri başlıkları eleştirenlerin gerçek bilgilerini alın, bakın bakalım Sabah okuru muymuş” dedi ve Yavuz Baydar’a seslenerek, “Bu oyunun oyuncusu olmayın, Sabah okuru olmayanları Sabah okuru ve çoğunluk gibi sunmayın” ifadesini kullandı. Şafak, yazısını “Başka söze gerek var mı?” diyerek sonlandırdı.Yavuz Baydar


Erdal Şafak’ın Sabah’ta “Sabah’tan mektup, bir okurun gözüyle” başlığıyla yayımlanan (24 Haziran 2013) yazısının bir kısmı şöyle:

Gezi Parkı olaylarında sergilediğimiz duruş nedeniyle bazı çevreler çok üstümüze geldi. Bu baskılardan etkilenen bazı yazarlarımız da "Liberter" bir havaya girdi.

Ama gerçek SABAH okurları her şeyin farkında. Sadece bir örnek vereceğim. Buyurun...

***

"Merhaba, iyi çalışmalar...

En az 2 senedir kesintisiz SABAH gazetesi abonesiyim, 2009 yılından itibaren de gazete bayileri aracılığı ile haftada en az 5 gün alırdım.

Aboneliğim süresince aboneliği bırakmam için birçok sebep oldu ama Erdal Şafak beyi sevdiğim ve güvendiğim için, Engin Ardıç gibi menfaatsiz, korkusuz, tarafsız yazan yazarlara destek için aboneliğimi iptal etmedim.

Ben Gezi Parkı eylemleri sırasında SABAH'ın manşet ve birinci sayfa tercihini destekliyorum, arkanızdayım. İşte ben bu yüzden size destek verdim az da olsa. İşte bu önemli günlerde ülkenin menfaatlerini koruyan ve doğru haber yapan gazete benim gazetem.

(...)

Biz sizin haberciliğinize gelelim...

Sayın Yavuz Baydar, tarafsızsanız bunu da gazetede yayınlar ya da ele alırsınız. Demişsiniz ki; okur 'Günaydın Gezi' başlığı sebebiyle tepkili. Hangi okur sayın Baydar, hangi okur? Benim gibi 2 yıldır ev adresine gazete teslim abone mi, yoksa forumlarda ve sosyal medyada organize olup, 'Haydi yandaş gazetelere binlerce eleştiri mail'i gönderiyoruz' diyerek organize tepki mail'leri gönderen sahte SABAH okuru mu? Benim bilgilerimi, adımı soyadımı, telefon numaramı müşteri hizmetlerinden kontrol ettirin Yavuz Baydar, en az 2 yıllık aboneyim ve SABAH gazetesi okuruyum. 'Günaydın Gezi' ve benzeri başlıkları eleştirenlerin gerçek bilgilerini alın, bakın bakalım SABAH okuru muymuş. Bunu kanıtlayamazsan, sen de SABAH gazetesi yönetimine yapılan şantajın içindesin Yavuz Baydar. Biz abone olarak memnunuz; SABAH okuru olmayanlar, Sözcü, Cumhuriyet okurları memnun olmayabilir. Arada söylediğim bir şey önemli, internette, forumlarda, mail gruplarında ve sosyal medyada organize olan, Gezi Parkı eylemlerinde özellikle şiddeti savunan, hep polise çakan, yalan resim ve videolarla halkı kandıran gruplar, aralarında organize olup yandaş dedikleri gazetelere, sizin okurunuzum deyip eleştiri mail'leri atıyorlar. Ben bunları görüyorum, biliyorum. Bu oyunun oyuncusu olmayın Yavuz Baydar, SABAH okuru olmayanları SABAH okuru ve çoğunluk gibi sunmayın, SABAH gazetesine zarar vermeyin. SABAH sahipsiz değildir, yanındayız Erdal Abi..."

Ve imza: Ethem Ünal - Beyoğlu.

***

Başka söze gerek var mı?

Sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir hafta dileğimle...


  http://www.radikal.com.tr/1138902113890213

  YORUMLAR
  (13 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Gunaydin Erdal Safak... - captainwhite

  Erdal Safak yonetiminde Sabah bu ulkenin Pravda gazetesine donustu hic suphesiz... En buyuk hayal kirikligi ise Engin Ardic tabii ki.....Brejnev doneminde Sovyetler Birliginde uc kanal yayinda idi...Birinci kanali acardiniz resmi kiyafeti ile Brejnev bir yerleri teftis ediyor..Ikinci kanala gecerdiniz bu kez sivil kiyafeti ile Brejnev fasfata anlatiyor..Hadi canim birde ucuncu kanali deneyelim dersiniz, oradada albay kiafetli bir asker bozuntusu DON BIRINCI kanala diye emir verirdi...

  Bu mu gazetecilik? - çoksaçma

  Yazının bir yerinde mektubu gönderen adam,gazeteye yönelik,"ülkenin menfaatini koruyan gazete benim gazetem" diyor.Yani aslında bişeyler var ama görmezden gelmek en doğrusu diyor alt metninde yazının ve Gazeteci(?) Erdal Şafak da bunu onaylıyor köşesinde yer vererek.Şimdi Soruyorum Erdal Şafak'a gazeteciliğin tanımı,ülkenin menfaatlerini koruyan adam mı demektir? Ülkeyi koruma görevi bir gazeteciye mi kalmıştır? Bu ülkenin bir başbakanı,milletvekilleri yok mudur bunun için? Anlaşılan o ki Erdal Şafak gazeteciliği aynı zamanda yalan söylemek,gerçekleri örtbas etmek olarak da görüyor ki aslında hepimiz gazeteciliği en azından salt anlamıyla,dibi boşaltılmamış anlamıyla tam tersi olarak biliriz...Ne kadar ironik değil mi?

  Sabah sabah hatirlattilar bana - ohabey

  Devlet Sabah'a el koydu. Devlet bankalarindan alinan ucuz kredilerle Erdogan'in ahbabi Caliklar'a peskes cekildi. AK Parti'nin el koyup yandasa hediye ettigi gazetenin haberciligi hemen Erdal Safak'a emanet edildi.

  okur! - biyorumlukcan

  "Engin Ardıç gibi menfaatsiz, korkusuz, tarafsız yazan yazarlara destek için aboneliğimi iptal etmedim." Diyor ki "paramla rezil oldum"

  Şıracının şahidi bozacı. - kargıyel

  Sabah gazetesi.Gezi direnişinin ilk başladığı günlerde Türkiye'de yer yerinden oynarken ön sayfaya bu direnişle ilgili mini bir haber bile taşımayan,taşıyamayan bir gazete.Sonraki günlerde kendini toparladı gerçi; özüne döndü ve kör olma halinden iftira ile karalama haline geçti.Neyse; Başbakan sözünü, polisten alınan bilgiyi ilahi kelam olarak kitlelere duyuran bir gazete hakkında fazla konuşmaya gerek yok.Yavuz Baydar bile daha fazla suskun kalamamış demek ki; liberter bir havaya girmekle suçlanmış .Liberter bir halin olumsuz bir durum olarak sunulması her türlü gönüllü dili bağlanmışlığa boyun eğmiş Erdal Şafak gibilere mahsustur ancak..

  "Erdal Abi" anlamamış. - hermevsim

  Evet "Erdal Abi" anlamamış ! O da başbakan gibi yüzde 50 hadisesine kurban gitmiş. Asıl anlaması gereken gazete şakşakçılarının oranı değil, sabah gazetesinin gazete olabilme oranıydı halbuki. Erdal Bey'e maşallah! Alkışı da yanlışı da bol bir gazetenin başında duran adam! Böyle devam ederse yükselişi daha da hızlı devam eder. Bravo "Erdal Abi" yüzde 99 sizinle (!)

  Metiner.. - eozyurekli

  Mehmet Metiner "Kabataş?ta başörtülü kadına yapılan saldırı ve camilerde ayakkabılarla girilip, içki içildiğine dair görüntülerin ellerinde olduğunu dile getiren Metiner ?Bunları bu aşamada toplumla paylaşmak, çok farklı istemediğimiz gelişmelere kapı aralayabilir." demiş. O görüntüler elindeyse ve bunları savcılığa vermiyorsa suç işleniyor anlamına gelir. Ona kim dedi görüntüleri vatandaşla paylaş diye. Metiner'in görüntüleri savcılığa vermesi ve zanlıların yakalanmasını sağlaması gerekir. Bol keseden konuşacağına icraat yapsın. Zanlıların bulunması için çaba göstersin.. Saygılarımla