Sabancı Center'da karanfil yağmuru

Cumartesi günü tedavi edilmekte olduğu Amerikan Hastanesi'nde hayatını kaybeden Hacı Ömer Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sakıp Sabancı için ilk tören Sabancı Center'da yapıldı.

İSTANBUL - Cumartesi günü tedavi edilmekte olduğu Amerikan Hastanesi'nde hayatını kaybeden Hacı Ömer Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sakıp Sabancı için ilk tören Sabancı Center'da yapıldı.
Sabancı'nın naaşıyla Sabancı Center'a gelen eşi Türkan Sabancı, kızları Dilek, Sevil Sabancı ve torunu Melisa Sabancı polislerin omzunda taşınan tabutu, tören için hazırlanan katafalka ulaşıncaya kadar takip etti. Sabancı'nın naaşı bando eşliğinde ailesinin üç kuşağının bir araya geldiği tören için holdingin ikiz kuleleri önünde hazırlanan katafalka yerleştirildi.
Sabancı'nın başucunda polislerin beklediği tabutunun başında tören boyunca kardeşi Şevket ve Erol Sabancı ile tüm kardeşlerinin eşleri, yeğenleri Güler, Ömer ve Ali Sabancı hazır bulundu. Binlerce holding çalışanı, aile efradı, sevenleri ve basın mensuplarının doldurduğu Sabancı Center'ın bahçesinde Türkiye'nin dört bir tarafından ve çok farklı sosyal kesimlerden
insan bir araya geldi. Sabancı çalışanları ellerindeki kırmızı karanfillerle cenazeyi karşıladı.
Törende hazır bulunan Sabancı ailesi fertleri, sırayla naaşın başına gelerek saygı duruşunda bulunup dua okuyarak naaşı öptü. Bazı aile üyelerinin gözyaşlarını tutamadığı görüldü. Cenaze katafalka konulurken, Sabancı Holding ve Akbank'ın faaliyet gösterdiği Sabancı Center'daki çalışanlar da, ellerinde bulunan kırmızı ve beyaz karanfilleri naaşa attı. Sabancı'yı yakından tanıyan ve tanımayan pek çok kişinin gözyaşlarına boğulduğu törende ailenin tüm fertleri teker teker tabuta dokunarak vedalaştı.
Kardeşin acılı vedası
Tören Başbakan Erdoğan'ı temsileden Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün gelmesiyle başladı. İlk konuşan Sabancı Holding CEO'su Dr. Celal Metin törene gelenleri "Bu acılı günümüzde bizlerle birlikte olduğunuz için Sabancı Topluluğu adına teşekkür ederim" diye başladığı konuşmasıyla gelenleri selamladıktan sonra kürsüye gelen Şevket Sabancı duygu yüklü bir konuşma yaptı.
Şevket Sabancı törende hazır bulunan Sabancı ailesinin en büyüğü olarak ağabeyi Sakıp Sabancı'nın ardından duygu yüklü bir konuşma yaptı. Konuşması sırasında zaman zaman boğazının düğümlendiği görülen Şevket Sabancı şunları söyledi:
Biz Sabancı kardeşler babamızı kaybedince Sakıp ağabeyimin etrafında bütünleştik, kilitlendik. Onun üstün liderlik meziyeti, çalışkanlığı, fikir üretme kapasitesi biz kardeşlere örnek olur ve bizleri yüreklendirirdi. Böylece ülke içinde ve ülke dışında eserler yarattık. On binlerle sayılan Sabancı camiasını meydana getirdik.
Hacı Ömer Sabancı Holding'i onun liderliğinde kurduklarını belirten Şevket Sabancı, "Eser doğrudan onun eseridir" dedi.
Sakıp ağabeyim bu yoğun mesailere rağmen, sosyal faaliyetlere de ayrı önem verirdi. Eğitim, sağlık, sanat onun için bir tutku idi. Ailenin müşterek katkıları ile yarattığı fonlarla yurdun dört köşesinde 110'u aşkın eser meydana getirildi. Her yıl bini aşkın öğrenciye burs sağlandı. Bütün bunların dışında, Sakıp Sabancı kendini alamaz ve şahsen harcamalar yapardı. Ben niçin Sakıp Sabancı'yı sizlere anlatıyorum? Aslında buna gerek yok. Onu hepiniz yakından tanıyorsunuz. Şimdi burada olsa sizlere derdi ki, "Kendinize iyi bakın, sizler sağ olun. Milletim sağ olsun, Vatanım var olsun."
Gül: Hemşerimi kaybettim
Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ise hissiyatını dile getirmekte zorlandığını belirterek "Bıraktığı eserlerle gurur kaynağımız olan bir hemşerimi kaybettim" diyerek konuşmasına başladı.
Sakıp Sabancı'yı Türkiye'nin umut kaynağı olarak tanımlayan Gül, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı'nın iktisadi gelişimin aynası olan bir misyon ve vizyon adamı olduğunu söyledi. Türk diplomasisinin de gönüllü bir büyükelçisini kaybettiğini belirten Gül "İş dünyası duayenini, siyaset âlemi açıksözlü rehberini ve eğitim dünyası da hamisini kaybetti" dedi.
İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mustafa Çağrıcı, Sabancı'nın işsizlere iş sağlamak için çalıştığını kaydederek kalabalığı Sabancı ile helalleşmeye davet etti. Sabancı'nın naaşı polislerin omzunda Sabancı Center'ın ön bahçesindeki kalabalıktan boşalan bir karanfil yağmuru altında cenaze namazının kılınacağı Fatih Camii'ne uğurlandı.Herkes oradaydı
TBMM Başkanı Bülent Arınç, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'i temsilen Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Kemal Nehrozoğlu, Başbakan Vekili Abdullah Gül, Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Devlet bakanları Kürşad Tüzmen ve Güldal Akşit, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Enerji ve Tabii Kaynaklar
Bakanı Hilmi Güler, Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, CHP Genel Başkan Yardımcısı Kemal Derviş, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Erdal İnönü, İsmet Sezgin, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, İstanbul Valisi Muammer Güler,
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, YÖK eski Başkanı İhsan Doğramacı, Mustafa-Caroline Koç, Aydın Doğan, Mehmet Ali Yalçındağ-Arzuhan Yalçındağ Erdoğan Demirören, Nihat Gökyiğit, Aldo Kaslowski, Hüsamettin Kavi, Erkut Yücaoğlu, Yılmaz Ulusoy, Bülend Özaydınlı, İMKB Başkanı Osman Birsen, Ersin Özince, Lütfi Yenel, Hazım Kantarcı, Bülent Eczacıbaşı, Faruk Eczacıbaşı, Nazire Dedeman, Cem Boyner, Ergun Gürsoy, Haluk Ulusoy, Saffet Ulusoy, Atalay Şahinoğlu, Hüseyin Bayraktar, Cengiz Kaptanoğlu, Şadan Kalkavan, Cem Hakko,
Ömer Koç, Sefa Sirmen, Tuncay Özilhan, Halis Toprak, Orhan Gencebay, Gönül Yazar, Erol Evgin, Bora Gencer ve Tekin Akmansoy.


Notlar
 • Sabancı'nın naaşını Emirgan'daki Atlı Köşk'ten devlet töreninin yapıldığı Sabancı Center'a getiren korteje 20'yi aşkın motosikletli polis refakat etti.
 • Hacı Ömer Sabancı Holding CEO'su Celal Metin, Sabancı Center'daki tören alanının düzenlenmesinden, gelenlerin karşılanmasına kadar her ayrıntıyla ilgilendi. Tören boyunca her enstantanede Metin vardı. Metin gazetecilerin yeni başkanın kim olacağına ilişkin soruları üzerine, bunun önümüzdeki günlerde resmen açıklanacağını belirtti.
 • Sabancı'nın kalabalığa pek çıkmayan oğlu Metin Sabancı da özel aracıyla törenin yapıldığı saatlerde Sabancı Center'a geldi.
 • Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı Sabancı Center çevresinde, Kayseri'nin Talas ilçesi Akçaköyü'nden gelen yaklaşık 50 kadar köylünün beklediği görüldü.
 • Sabancı Center taksi durağı 'Sabancı ailesinin acısını paylaşıyoruz' yazılı bir pankart astı.
 • Törene gelenler arasında Üsküdar Türkan Sabancı Görme Engelliler
  İlköğretim Okulu öğrencilerinden bir grup da dikkat çekti.
 • Yüzlerce sivil ve resmi kıyafetli iki bin 500 polisin görev yaptığı tören boyunca Sabancı Center etrafında olağanüstü güvenlik önlemleri alındı. Çevre binaların çatılarına keskin nişancı polisler mevzilendi.
 • Sabancı'nın cenazesine eşlik eden kortejin Sabancı Center'dan çıkışında Büyükdere Caddesi'nde trafik bir süre kesildi.
 • Sabancı Üniversitesi'nde düzenlenen törende konuşan 2003 mezunu Ömür Kula, konuşmasını güçlükle tamamlayabildi.
 • Ailenin isteği doğrultusunda başta hayır kuruluşlarına çok sayıda bağış yapıldı. Bağışçılar arasında eski başbakanlardan Bülent ve Rahşan Ecevit de yer aldı.
 • Cenazeye katılanlar arasındaki çok sayıda kadın dikkat çekti. Bazı kadınlar, cami bahçesine geçerek saf tutup namaz kıldı.
 • Mezarlık içindeki Zincirlikuyu Camii'nde öğle namazından itibaren Sabancı'nın ruhuna dualar ve ilahiler okundu.
 • Çok sayıda vatandaş da Sabancı'nın son törenine katılmak için mezarlığa akın etti.
  Bu nedenle polis, mezarlığın girişinde geniş güvenlik önlemleri aldı ve üst araması yaptı.