Sabancı Üniversitesi'nde rektörler değişti

Sabancı Üniversitesi'nde rektörler değişti
Sabancı Üniversitesi'nde rektörler değişti

Prof. Dr. Tosun Terzioğlu (soldan sağa), Güler Sabancı, Prof. Dr. Nihat Berker.

Sabancı Üniversitesi'nin 12 yıllık kurucu rektörü Prof. Dr. Tosun Terzioğlu görevini Prof. Dr. Nihat Berker'e teslim ettiİSTANBUL

SABANCI Üniversitesi’nin Kurucu Rektörü, Prof. Dr.Tosun Terzioğlu, 12 yıldır sürdürdüğü Rektörlük görevini Prof. Dr. Nihat Berker’e teslim etti.


Sabancı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı’nın ev sahipliğinde gerçekleşen devir teslim töreni, görkemli bir havada geçti. Devir teslim töreni, Sabancı Üniversitesi’nin 10'uncu Yılı temalı slayt gösterisi ile başladı. Sabancı Üniversitesi Genel Sekreteri Haluk Bal’ın açılış konuşmasının ardından, Sabancı Üniversitesi kurucu Genel Sekreteri ve Sabancı Vakfı Genel Müdürü Hüsnü Paçacıoğlu, Sabancı Üniversitesi çalışanları, Sabancı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Prof. Dr. A. Nihat Berker birer konuşma yaptılar.

AYAKTA ALKIŞLANDI

Kürsüye salonda bulunanlar tarafından ayakta alkışlanarak çıkan Sabancı Üniversitesi’nin 12 yıllık Rektörü Prof. Dr Tosun Terzioğlu, üniversitenin kuruluş aşamasında, Güler Sabancı’nın heyecanına ve coşkusuna ortak olduğunu belirterek, “Üniversiteyi üniversite yapan öğrencilerdir. Her yıl üniversitelere gelen kimi zaman ürkek, kimi zaman heyecanlı olan öğrenciler, üniversiteler çok şey katıyor. Sabancı Üniversitesi’nin sosyal bir yönü de var. Üniversitesi değişime öncülük eden bir üniversite” diye konuştu.
2001 ekonomik krizine de değinen Terzioğlu, “Güler Sabancı bu kriz ortamında ilk olarak ‘üniversitem’ demiştir. Bu da onun bu konudaki duyarlılığını ortaya koyuyor. Ben burada büyük bir heyecan ve gururla bu görevi yürüttüm. Bu cüpbeyi büyük bir onur duyarak taşıdım. Güler Sabancı doğru bir seçim yapmış.Teşekkür ederim” diye konuştu.


‘İNANMAK GEREKLİ’
Bilgi ve iletişim çağının önemine değinen, Sabancı Üniversitesi Yeni Rektörü Prof. Dr. Nihat Berker, “Dünyanın en iyi üniversitesi olabiliriz. Buna inanmak gerekiyor. İnandıktan sonra hep birlikte bunu gerçekleştirebiliriz. 11 yıl önce ABD’den kesin dönüş yaptım. Dünyanın hiç bir yerinde böyle bir gençlik yok. 7 ay Sabancı’da çalıştım, kendimi yeterli hissediyorum. Hep birlikte daha iyi işlere imza atacağız. Nano teknolojisine ve Ziraata önem vererek yolumuza devam edeceğiz” dedi.
Konuşmaların ardından Güler Sabancı tarafından, Prof. Dr Tosun Terzioğlu’na ‘Akademik Özgürlük Bildirisi’ takdim edildi. Prof. Dr. Terzioğlu’nun, ‘Akademik Özgürlük Bildirisini’, yeni Rektör Prof. Dr. A. Nihat Berker’e devretti. Tören, Prof. Dr. Berker'in Prof. Dr. Terzioğlu’na, kendisi için hazırlanan kitabı sunmasıyla son buldu. (dha)