Sabih Kanadoğlu Ergenekon savcılarınca sorgulanacak

Sabih Kanadoğlu Ergenekon savcılarınca sorgulanacak
Sabih Kanadoğlu Ergenekon savcılarınca sorgulanacak

Yargıtay Onursal Başsavcısı Sabih Kanadoğlu?nun Ergenekon?un 10. dalgasında evi aranmış ve bu uygulama büyük tepki görmüştü. FOTOĞRAF: ALİ ATMACA / AA

İSTANBUL-Ergenekon soruşturmasının 10. dalgasında evi aranan Yargıtay Onursal Başsavcısı Sabih Kanadoğlu 22 Aralık’ta soruşturmanın yürütüldüğü İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na ifade verecek.
Ergenekon soruşturması kapsamında 07 Ocak 2009’da Ayvalık’ta kendisine ve oğluna ait olan iki evi aranan Yargıtay Onursal Başsavcısı Sabih Kanadoğlu’nun hakkında devam eden gizli soruşturma kapsamında 22 Aralık 2009’da İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nda ifadesinin alınacağı öğrenildi. Sabih Kanadoğlu’nun evinin aranmasının ardından geçen yaklaşık bir yıllık süre içinde ifadesi alınmamış ve bu durum İkinci Ergenekon Davası’nın tutuklu sanıklarından avukat Levent Göktaş tarafından da gündeme getirilmişti. İkinci Ergenekon davasının tutuklu sanıklarından olan avukat Levent Göktaş’ın 19 Eylül 2009 tarihindeki talebi üzerine mahkeme heyeti, Kanadoğlu hakkında ne gibi bir işlem yapıldığının İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na sorulmasına karar vermişti.
Mahkemenin kararıyla ilgili olarak soruşturma savcılarından Zekeriya Öz, 8 Ekim 2009 tarihinde mahkemeye bir yazı gönderdi. Öz, “Sabih Kanadoğlu hakkında ne gibi işlem yapıldığı sorulmuş olup, hakkında 7 Ocak 2009 tarihinde arama yapılmış ve şahıs hakkındaki gizli soruşturma halen devam etmekte” demişti.
Kanadoğlu dün konuyla ilgili, “Çağrırlarsa tabii ki gideceğiz. Bunun dışında bir şey olmaz” dedi.
Kanadoğlu’nun, 3. Ergenekon iddianamesinde “Ergenekon terör örgütüne üst düzey eleman kazandırma, yargıyı ve siyasi oluşumları etkileyip yönlendirme toplantıları’’ olarak değerlendirilen Kent Otel toplantılarına katıldığı da öne sürülmüştü. Emekli Tümgeneral Erdal Şenel, savcıya verdiği ifadede, “Hatırlayabildiğim kadarıyla toplantılara emekli orgeneraller Hurşit Tolon, Şener Eruygur, gazeteci Emin Çölaşan ile eşi Tansel Çölaşan, Yargıtay Onursal Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, gazeteci Mustafa Balbay, Mümtaz Soysal, Engin Aydın, Yücel Yener ve emekli subaylar katılıyordu” demişti. Kent Otel toplantılarına çok sayıda kişi katıldığını kabul etmiş ve toplantıların yasadışı gibi gösterilmesine tepki göstermişti. (Radikal)