Sabiha Gökçen Havalimanı'nda patlama: Bir ölü, bir yaralı

Sabiha Gökçen Havalimanı'nda patlama: Bir ölü, bir yaralı
Sabiha Gökçen Havalimanı'nda patlama: Bir ölü, bir yaralı
Sabiha Gökçen Havalimanı'nın apronunda gece 02.05'te meydana gelen patlamada 2 temizlik görevlisi yaralandı. Ağır yaralı Zehra Yamaç hastanede hayatını kaybetti. Bir uçağın ön kısmında meydana geldiği öne sürülen patlamanın kesin nedeni ve nerede gerçekleştiğine ilişkin ayrıntılar henüz bilinmiyor.

İSTANBUL - Sabiha Gökçen Havalimanı'nda meydana gelen patlamada 2 kişi yaralandı. Yaralılardan durumu ağır olan Zehra Yamaç kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Sabiha Gökçen Havalimanı'nın apronunda, dün gece yarısından sonra henüz belirlenemeyen nedenle patlama meydana geldi. Patlamada, havalimanı temizlik görevlilerinden Canan Çelik Burgucu (33) elinden, Zehra Yamaç (30) ise kafasından yaralandı. Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırılan yaralılardan Zehra Yamaç tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

Patlamanın ardından olay yerine çok sayıda polis ekibi sevk edilirken, itfaiye de tedbir amaçlı havalimanına geldi. Polis ekipleri uzun namlulu silahlar ve çelik  yeleklerle havalimanına çıkan tüm yollarda yoğun uygulama yaparak, bölgedeki araçları aramaya başladı.

DIŞARDAN GERÇEKLEŞTİRİLEN SALDIRI İHTİMALİ

Havalimanı, apron ve çevresindeki  araştırmaların sürdüğü sırada, havalimanına dışardan gerçekleştirilen bir saldırı ihtimali de göz önünde tutuldu. Atatürk Havalimanı'ndan bölgeye Emniyet Genel Müdürlüğü'ne ait kızılötesi kameraya sahip Bell 429 tipi helikopter gönderildi. Olay yeri inceleme ekipleri patlamanın meydana geldiği nokta ve bazı uçaklardaki incelemelerini yoğunlaştırdı.

'3 PATLAMA SESİ DUYDUK'

Sabiha Gökçen Havalimanı uçak park sahasında henüz sebebi belirlenemeyen patlama olayını, o esnada havalimanında bulunan yolcu Devrim Saygılı şöyle anlattı: "Sesler duyduk, patlama sesleri geldi. Hepsi oydu aslında başka da bir şey duymadık" dedi. Saygılı, patlama yaşanan uçakta bulunmadığını söyleyerek şöyle devam etti: "İçeride oturuyor, yemek yiyorduk. Patlama seslerini duyduk. Yanılmıyorsam 3 kereydi. Sonra da görevlilerden öğrendik patlama olduğunu. Apronda polis ekiplerini gördük, itfaiye görmedik."

'PATLAMA UÇAKTA OLDU' İDDİASI

İstanbul Valisi Vasip Şahin, Sabiha Gökçen Havalimanı'nda saat 02.05'te meydana gelen patlamada 2 temizlik görevlisinin yaralandığını belirterek, patlamanın sebebine ilişkin incelemeler sürdürüldüğünü söyledi. 

Bu arada İhlas Haber Ajansı tarafından servis edilen haberde patlamanın bir uçağın ön kısmında meydana geldiği öne sürüldü. İHA'nın haberinde "Gece saat 02.05 sıralarında havalimanı içerisinde bulunan bir uçağın ön kısmında meydana gelen patlama sonucunda Canan Çelik Burgucu ve Zehra Yamaç isimli iki kişi yaralandı" denildi.

PEGASUS'TAN AÇIKLAMA

Pegasus Airlines'tan yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi. "23 Aralık 2015 Çarşamba günü sabah 02.05'te, İstanbul Sabiha Gökçen havalimanında, uçak park sahasında henüz sebebi belirlenememiş bir patlama gerçekleşmiştir. Patlama sırasında, patlamanın gerçekleştiği alana yakın bir Pegasus uçağında bulunan 2 temizlik görevlisi arkadaşımız yaralanmış ve hastaneye sevk edilmiştir. Olay sırasında körükte ya da uçağımızda yolcu bulunmamaktaydı. Havalimanı normal operasyonuna devam etmektedir."

SABİHA GÖKÇEN HAVALİMANI'NDAN AÇIKLAMA

İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Yatırım Yapım ve İşletme A.Ş., havalimanı apron bölgesinde yaşanan patlamanın ardından yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, "Terminal işletmesini yapmakta olduğumuz İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'nın apron bölgesinde 23.12.2015 tarihinde gece saat 02:00 civarında nedeni henüz belirlenemeyen bir patlama meydana gelmiştir. Patlamanın nedeni ile ilgili yetkililerin araştırmaları devam etmektedir. Terminalimizde uçak iniş kalkışlarında hiçbir sorun yaşanmamakta olup, uçuş operasyonu sorunsuz bir şekilde devam etmektedir" denildi.

(DHA - AA)