Sabıka kaydı kuyruğu bitiyor

ANKARA - Başbakanlık, vatandaşların adliye önlerinde uzun kuyruklar oluşturmasına neden olan ‘sabıka kaydı’ uygulamasını değiştirmeye hazırlanıyor. Vatandaşların beyanının esas alınacağı sisteme geçildiğinde ilgili kurum veya kuruluşun kendisi Adalet Bakanlığı’na vatandaşın sabıka kaydı olup olmadığını soracak.
Başbakanlığın hazırladığı yasa taslağına göre, vatandaşların adliyelerden aldıkları ve özellikle işe giriş işlemlerinde kullanılan sabıka kayıtları yerine ‘beyan’ yeterli kabul edilecek. İlgili kurum ya da kuruluş Adalet Bakanlığı’na vatandaşın sabıka kaydı olup olmadığını soracak. İkinci aşamada ise bu yazışma bürokrasisini ortadan kaldıracak bir sisteme geçilecek. Kurumlar Adalet Bakanlığı ile protokol yaparak adli sicil kaydı sorgulamasını elektronik ortamda yapabilecek. Adalet Bakanlığı’ndan yetki alacak kurum ise bu sorgulamayı hangi amaçla yaptığını bildirecek.
Geçen yıl 15 milyon kişi sabıka kaydı almak için Ceza İnfaz Kurumları ile Tutukevleri ve İş Yurtları Kurumu’na 5’er lira ‘bağış’ta bulunarak toplam 75 milyon TL ödedi. (Radikal)