Sabıka kaydı kuyrukları sona erecek

420 çeşit belge işlemden kalkacak, sabıka kaydı internetten alınacak, 215 hizmette noter tasdiğine gerek olmayacak...Hükümet birçok işlemde bürokrasiyi kaldırıyor ama bunlar arasında en sevindiricisi sabıka kaydıyla ilgili olan...
Hükümet vatandaşı bürokrasiden kurtaracak bir dizi adım atıyor. Devlet kapısında istenen 420 çeşit belge işlemden kalkarken, sabıka kaydı kuyrukları da sona eriyor

Dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu bürokrasiyi kolaylaştıracak düzenlemele imza attı.

215 AYRI HİZMETTE NOTER KALKTI

Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek tarafından açıklanan düzenlemelere göre, bürokrasinin azaltılması ve işlemlerin basitleştirilmesi başlığı altında 170 yönetmelikte değişiklik yapıldı. 420 belge işlemden kaldırıldı. 215 hizmette de noter onayı zorunluluğu kalktı. 46 yetki merkezden taşraya, 26 yetki de valilik ve bölge müdürlüklerinden alt kademelere devredildi. Böylece birçok işlem Ankara’ya gitmeden çözülecek.

SABIKA KAYDI İNTERNETTEN ALINACAK

Yılda vatandaştan 15 milyon adet sabıka kaydı istenirken ve adli sicil bürolarında bu işlem uzun kuyruklar oluştururken, artık birçok işlemde sabıka kaydı istenmeyecek. Sabıka kayıtları internet üzerinden kolaylıkla alınabilecek, sadece kimlik numarasıyla bu işler çözülebilecek.

İKAMETGAH VE NÜFUS CÜZDANI ÖRNEĞİNE SON

Vatandaşların bazı yerlere müracaatlarında onlarca belge istenmesi uygulaması da yönetmelikle son buluyor. Yapılan düzenlemeyle 420 değişik belge işlemden kaldırılıyor. Örneğin huzur evlerine kabul edilecek yaşlıların düzenlemesi gereken nüfus cüzdanı örneği, ikametgah belgesi, gelir durumunu gösterir belge gibi belgeler tamamen kaldırılıyor.