Sabıkalı pistte yine uçak kazası

Kanadının üzerine yatan uçaktaki 50 kişi kısa sürede tahliye edildi.Bu pistte durmak zor

Atatürk Havalimanı'na iniş yapan Afgan uçağı pistten çıkıp yola dayandı. Yetkililer pilotu suçlarken aynı yerde daha önce 13 uçak pistten çıkmıştı.

İSTANBUL - "Aniden oldu. Uçak birden seke seke gidince korkmaya başladık. Sonra sola döndü. Görevliler 'çıkın' diye bağırınca, kapılarda açılan kaydıraklarla aşağıya indik. İndikten sonra bir de uçağın patlayabileceği korkusunu yaşadık."
Gurbetçi işçi Selmin Çalışkan, Afganistan dönüşü yaşadığı dehşet dakikalarını böyle anlattı.
Alkol, pilot hatası veya fren
Ariana Afgan Havayolları'na ait uçak, dün Atatürk Havalimanı'na inerken pistten çıktı. Toprakta 100 metre sürüklenen uçak Florya girişinde karayoluna 10 metre kala durabildi. Olayın daha önce de birçok kez kaza yaşanan kısa pistte meydana gelmesi dikkat çekti.
Kâbil-Esenboğa-İstanbul seferini yapan Airbus 300, saat 13.49'da, 30'u yolcu 50 kişiyle kısa pist olarak bilinen 06-24'e inmişti. Ancak uçak pistin tamamını geçemeden sola dönerek toprak zemine kaydı. Sağ kanadıyla ön ve arka dikmeleri kırılan uçakta yolculardan yaralanan olmadı. Pilotların alkol muayenesinden geçirileceği belirtilirken, pist iniş ve kalkışa kapatıldı.
Bu arada bir Türk yolcu uçağın Ankara'da iki saat boyunca teknik bakımdan geçtiğini, olaydan sonra pilota 'Ne oldu?" diye sorduğunu, pilotun da uçağın frenlerin tutmadığını söylediğini iddia etti.
THY teknik ekibiyse uçağın tekrar uçması için çok büyük masraf yapılması gerektiği, bu nedenle bulunduğu yerde parçalanarak hurdaya çıkarılabileceğini söyledi. Yetkililer, pistin frenleme değerlerinin kazadan kısa süre önce ölçüldüğünü ve değerlerin normal olduğunu belirtirken, kazanın pilot hatasından kaynaklanabileceğini söyledi.
Uçak taksiye çarpmıştı
Atatürk Havalimanı'nın 06-24 diye bilinen 2 bin 300 metre uzunluğundaki en kısa pisti daha önce de birçok defa benzer kazalarla gündeme geldi. 1994 yılından bugüne kadar 13 uçak pistten çıkarak kaza yaptı. Bu kazaların çoğunun kötü havadan ve pilot hatalarından kaynaklandığı açıklandı.
1996 yılında pistten çıkan Mısır Havayolları'na ait Boeing 707, tren yoluna birkaç metre kala taksiye çarparak durabildi. 2002'de Bosphorus Havayolları'na ait Airbus 300 park yerine giderken pistten çıktı. Uçak bir binaya beş-altı metre kala durabildi. Olay yerine yakın bir benzin istasyonu da vardı.
Uzatılması gündemdeydi
Son olarak şubat sonunda kısa pistin 500 metre uzatılarak, pist sonununsa 'U' şeklinde yeniden düzenlenmesi gündeme gelmişti.
Güle oynaya bindikleri uçağı acil çıkış kapılarındaki şişme kaydırakların üzerinden terk etmek zorunda kalan yolcularsa, kendilerinden çok uçakla ilgilenilmesine kızgındı!
Türk işçi Selmin Çalışkan, bazı yolcuların travma geçirdiğini, çocukların korkudan yüzlerinin bembeyaz olduğunu belirterek, kaza sonrası herkesin uçakla ilgilenmesinden, doktorun geç gelmesinden ve havalimanında bir psikoloğun bulunmamasından dert yandı.
Ataköylüler kızgın
Pistse Ataköylülerin hedefinde. 20 Mart'ta, Ataköy 7, 8, 9 ve 10. Kısım'da oturan bir grup, kısa pistin yüksek ses nedeniyle sağlık sorunları yarattığını söyleyerek dava açacaklarını açıklamıştı.