'Sabıkalılar tecrit edilemez'

Lisa Eder cinayetinden sonra Alanya'da belediyenin sabıkalılara işyeri açma ruhsatı vermeme girişimine tepki var: Sabıkalı toplum dışına itilemez.

ALANYA - 11 yaşındaki Alman turist Lisa Eder'i kaçırıp öldürülmekle suçlanan kişinin sabıkalı bir esnaf çıkması üzerine, 'sabıkalıya işyeri ruhsatı verilmemesi' için harekete geçen Alanya Belediyesi tartışılıyor. Hukukçular uygulamaya karşı çıkarken bölgedeki diğer belediye başkanları bölündü. Akdeniz Turistik Otelciler Birliği Başkanı Osman Ayık ve Türkiye Otelciler Birliği Başkanı Ahmet Barut da uygulamaya destek verdi. Alanya Belediye Meclisi Bütçe Komisyonu'nun önerisi ise 28 Ekim'de yapılacak belediye meclis toplantısında karara bağlanacak.
Bodrum Belediye Başkanı CHP'li Mazlum Ağan: Belediyeler yargı mercii değil. Suç işlemiş, ama cezasını çekmiş kişilerin topluma kazandırılması gerekirken onları toplum dışına iteklemeye kimsenin hakkı yok.
Ayvalık Belediye Başkanı CHP'li Hasan Bülent Türközen: Böyle bir uygulama için kaymakamlığın ve polisin yetki ve selahiyetlerini yeniden düzenlenmesi gerekir.
Altınoluk Belediye Başkanı CHP'li İsmail Aynur: Belediye meclislerinin böyle bir karar almaya hakkı yok.
ANAP'lı Kemer Belediye Başkanı Hasan Şeker: Kanunda sakınca yoksa, böyle bir öneriyi Kemer Belediye Meclisi'ne getirebiliriz. Yeni TCK'daki durumu incelemek lazım.
Belek Belediye Başkanı AKP'li Yusuf Mecek: Suçunu çekmiş, topluma dönmüş kişileri toplumdan soyutlamamak gerekir. Ama tecavüz, taciz, cinayet gibi olaylardan peş peşe sabıkası bulunan, akıllanmamış insanlara ben de ruhsat vermek istemem.
Kadriye Belediye Başkanı AKP'li Hüseyin Kantoz: Sadece işyeri ruhsatı verilmemesi değil, sabıkalı kişilerin turistik beldelerde çalıştırılmaması için önlem alınması gerektiğini düşünüyorum. Bizde de böyle bir karar almak için girişimlere başlayacağım.
Marmaris Belediye Başkanı CHP'li Ali Acar: Gelişme ve detaylara bakarak biz de aynı kararı uygulayabiliriz.
'Belediye kararı yetmez'
Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğr. üyesi Prof. Dr. Necmi Yüzbaşıoğlu: Bir kişi kasapsa ve sağlıksız etle ölüme neden olmuşsa bu kişinin yeniden kasaplık yapmasına izin verilmeyebilir. Ama genel bir yargı ile sabıkalı kişinin işyeri açmaması düşünülemez. Ayrıca 'girişim özgürlüğü' Anayasa'da güvence altına alınmıştır. Bunun yasaklanması da belediye meclis kararıyla olmaz, kanun gerekir. (dha, Radikal)