'Sabotaj girişimidir'

'Sabotaj girişimidir'
'Sabotaj girişimidir'
Hükümet, İmralı görüşmesine dair tutanakları BDP'nin sızdırdığını iddia etti. BDP, Oslo benzetmesi yaptı. Ortak görüş ise "Bu bir sabotajdır" oldu.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

BDP ’li milletvekillerinin İmralı Cezaevinde Abdullah Öcalan ile yaptığı görüşmeye ilişkin tutanakların basında yer alması Ankara’da deprem etkisi yarattı. Ankara kulislerinde gün boyu ‘tutunakları kimin sızdırdığına’ ilişkin sorulara yanıt arandı. BDP, tutanakların sızdırılmasını Osla görüşme kayıtlarının sızdırılmasına benzetti. Başbakan’a yakın bir isim olayın kötü niyetli bir hareket ve sabotaj girişimi olduğunu anlattı. Başbakanlık’a ulaştırılan resmi tutanağın daha kapsamlı olduğu gündeme geldi.
BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, BDP’li milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder ve Altan Tan’ın yer aldığı BDP heyetinin, İmralı’da Abdullah Öcalan ile yaptığı görüşmeye ilişkin tutanakların yayımlanması Ankara’da deprem etkisi yarattı. Dikkatler ise tutanağı kimin sızdırdığına çevrildi. Ankara kulislerinde değişik senaryolar gün boyu tartışıldı. BDP’nin önceki gün gerçekleştirdiği Parti Meclisi toplantısında bu tutanağın okunduğu ancak dağıtılmadığı öğrenildi. Toplantıda yazılı metnin bazı kısımlarının basınla paylaşılabileceği belirtilirken, tamamının paylaşılmasının ahlaki olmadığının konuşulduğu belirtildi. BDP içinde de konuyla ilgili bir iç soruşturma başlatıldığı belirtildi. Tutanakların kamuoyuna yansımasının ardından Adalet Bakanlığı’nda ve Ak Parti Genel Merkezi’nde toplantılar gerçekleştirildi. Toplantılarda konu masaya yatırıldı. Gün içinde Ak Parti ve BDP’liler arasında da konuyla ilgili bir görüşme trafiği yaşandığı da gündeme geldi. Ancak taraflar bu görüşmeyi reddetti.

Hükümet BDP’yi suçladı

Hükümet kamuoyuna yansıyan tutanakların BDP tarafından sızdırıldığına inanıyor. Hükümette, “BDP’lilerin görüşme sırasında aldığı notların, akılda kalan notlar ve anektotlarla birleştirerek farklı bir tutanak oluşturduğu” kanaati hâkim. Görüşme sırasında MİT görevlisinin aldığı notlardan oluşan ve Başbakanlık ile ilgili bakanlıklara gönderilen resmi tutanağın daha kapsamlı olduğu belirtiliyor. Başbakan Recep Teyyip Erdoğan’ın yakın çevresinde bulunan bir isim, olayın “BDP’nin aymazlığı” ve ‘kötü niyetli bir hareket, bir sabotaj girişimi’ olduğunu savundu. “BDP’lilerin tabana mesaj vermek için böyle bir hamle yaptığı” görüşü Meclis kulisine yansıdı.

BDP’den Oslo benzetmesi

BDP ise tutanakların kendileri tarafından sızdırılmadığı konusunda ısrarcı. Radikal’e konuşan BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, İmralı görüşme tutanaklarının basına kendileri tarafından verildiğine ilişkin iddiaları sert bir dille yalanlarken, olayın bir sabotaj girişimi olduğunu savundu. Baluken, “Görüşme tutanaklarıyla ilgili bilgiler hükümet tarafından mı verildi, başka bir yerden mi sızdırıldı bizim bilmemiz mümkün değil. Onu açığa çıkarmak da hükümetin görevidir diye düşünüyoruz. Oslo’da yapılan görüşmenin tutanaklarını kim sızdırarak sabote etmek istemişse, burada da aynı çevreler sızdırmıştır. Bu, sabotaj girişimidir. Böyle bir sabotaj, önümüzdeki günlerde başka girişimlerin olabileceğini de ortaya çıkartıyor. Bu sabotajlar süreci kesmemeli” dedi.
Muhalefet ise tutanakta yer alan ifadelerin peşinde. CHP ’li Anayasa Komisyonu Üyesi Süheyl Batum, Radikal’e yaptığı değerlendirmede “Bir süreden beri böyle bir işbirliği ortada. Anayasa çalışmalarının yedinci ayında Sayın Başbakan ‘yeter bu kadar süre’ dedi. Sonra ortaya çıktı ki AKP ’nin çekirdek kadrosu, BDP ve Öcalan oturup anayasa yapmış. Şimdi de Öcalan, ‘gerçek planı devreye sokun’ dedi, Erdoğan’a ‘sen geç kenara, Sırrıcığım şu maddeyi yaz’ dedi. Biz buna izin vermeyeceğiz. Bütün stratejimizi bunun üstüne kuracağız. Orada oturacağız ve başka önerilerinin olup olmadığını soracağız. Gelen önerilere, ‘Bu Öcalan’ın mı’ diye soracağız” dedi.
CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce ise “AKP, PKK anayasası; Tayyip Öcalan, Abdullah Erdoğan anayasası yapmak istiyorlar. CHP milletvekilleri olarak AKP, PKK anayasasını yaptırmayacağız” dedi. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ise “terör örgütünün ve elebaşının Türkiye’nin demokrasisini tarif etme, anayasa yapma iradesini kendinde bulma cüretine kadar getirildiğini” belirtti. Vural, görüşme tutanaklarının bizzat Başbakan tarafından basına verdirildiğini, hükümet ile İmralı arasında anlaşma yapıldığını ve milletin tepkisinin test edilmesi için tutanağın yayımlandığını söyledi.