Sabri Ok: Türk ordusu ateşkese uyuyor

Sabri Ok: Türk ordusu ateşkese uyuyor
Sabri Ok: Türk ordusu ateşkese uyuyor
KCK Yürütme Konseyi Üyesi Sabri Ok, çekilme öncesinde Kandil'de görüştüğü İndependent gazetesine, "Türk ordusunun ateşkese uyduğunu" çekilmenin bir-iki ay süreceğini söyledi.

Radikal.com.tr - KCK Yürütme Konseyi Üyesi Sabri Ok, İndependent gazetesinin Ortadoğu Uzmanı, Tanınmış Muhabir ve Yazarı Patrick Cockburn’a Türk Ordusunun “ateşkese uyduğunu” söyledi.
Ok, Kandil’de Patrick Cockburn ile yaptığı mülakat sırasında 8 Mayıs tarihini tekrarlayarak, 2 bin kadar PKK ’linin Türkiye ’den küçük gruplar halinde Kandil’e doğru çekilmeye başlayacağını, “Türk Ordusunun “Ateşkese sadık kalması durumunda” çekilmenin bir iki ay süreceğini ifade etti.
Patrick Cockburn, Türkiye’den ayrılan PKK'lıların Kandil dağlarına yöneleceğini, silahlarıyla birlikte Türkiye’nin “Kürt azınlığı”na iktidarda pay sağlayarak karşılığını verip vermeyeceğini görmek için kamplarda bekleyeceklerini kaydetti.
Sabri Ok da, PKK’lilerin bazıları, “Silahlı mücadelemizi sürdürürsek sonuçlar elde edebileceğimize inansa” da barış mutabakatına reel bir muhalefetin olmadığını anlattı.
Türk ordusunun “ateşkese” sadık kaldığını söyleyen Ok, “Bazı insansız hava araçları ve savaş uçakları uçuyor ama eskiden olduğu kadar yok ve saldırılar da yok” sözlerini kullandı.

"SALDIRI OLURSA MİSİLLEME OLUR"
Çekilen PKK’lilere saldırılması halinde neler olacağı yönündeki soruya ise Ok, “Herhangi bir bombardıman olursa, herhangi bir şey, çekilme derhal duracak ve gerillalarımız misillemede bulunacak” karşılığını veren Ok, mülakat sırasında ayrıca "30 yıllık mücadelenin en güçlü dönemi yaşanıyor” sözlerini de kullandı.
Cockburn, yazısına son verirken de Kuzey Irak’taki bazı Kürt politikacılarının PKK’nin tavizlerini başında vererek ve elinde pek bir koz bırakmayarak hata yaptığını savunduklarını belirtikten sonra Sabri Ok’un, “PKK’nin tavizlerine rağmen Türkiye’nin baskılarını” sürdürmesi durumunda ne Türkiye ne de kimse için iyi olmayacağını söylediğini aktardı.


  http://www.radikal.com.tr/1132666113266611

  YORUMLAR
  (11 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kurt Hareketi En Guclu doneminde - pierrecurie

  Kurt hareketi 10 yil once yine sinirin disindaydi, hic milletvekili yoktu simdi 35, belediye baskanlari 50 idi simdi 100, ayrica siyaseten cok daha mesru ve taninmis bir konumda. Suriye'de Esat Turkiye ile anlasmisti ve Kurtlere nefes aldirmiyordu simdi sadece Kurtlerin suriyedeki silahli gucleri en az 20bin, cok sayida sehiri yonetiyorlar. Iranda da 10 yil oncekine gore cok daha gucluler. Simdi isler degisti, gercekten Kurt Hareketi her acidan en guclu doneminde. Umariz iktidar bu firsati tepmez, Kurtlerin haklarini tanir.

  Saptama - TosunBunu

  Turkiyede son dort aydan beri teror yok.Gidenler ister ozgurlestirme savascisi,ister terorist,isterse kacakci olsun gitmeleri terorun bitmesine sebep oldu.Tek dilegimiz bir daha geri donmemeleri.

  Terörist Gerilla Olmuş - ibretnüma

  Terörist dediğimiz -ki bunlar kuruyemişçi bombalar- adamlar barış güvercini ve peygamber sıfatına eşdeğer "gerilla" kavramlarına haiz olmuşlar. Neyse çekilsinler de gerisinin önemi yok...

  pkk halktır - MAHOBAY 73

  radikal gökhan sen kendinle çelişiyorsun.sivilleri militan diye sayıyon buna karşı çıktığım yok ama PKK nin geri döndüğünde süprizlerle karşılaşacağını söylüyorsun.Ortada geri çekiliş yada geri dönme yok siviller militan olduğuna göre PKK nin sadece küçük bir kısmı alan değiştiriyor

  Gerillacığıa devam edin o zaman - PAN-ZEHİR

  Ya bırakın bu propagandaları, elinde keleşle neyin en güçlü dönemindesiniz.sonuç alabilecekken sırf Apo dedi diye çekiliyorlarmış da falan filan... 25 Senedir vur kaç yapa yapa, mayınlarla ,suikastlerle baraka gibi inşa edilmiş karakollara rağmen hiçbir sonuç alamdınız, nasıl olsa her evde 4-5 saf Kürt genci var, eline keleşi verip askere yem yapmak en kolayı....

  Hele bi gidin - RadikalGokhan

  Geri dönmeye çalıştığınızda çok güzel sürprizler bekliyor olacak sizi. 25 yıl önce gelip geride kırk beş bin militanınızın ölüsünü ve İmralı'da "önderliğinizi" bırakıp gidin. Bunu da cahil tabanınıza zafer diye yutturmaya çalışın. Biz bu çekilişin neden barajlar su tutmaya, ilk yerli savaş helikopterleri teslim edilmeye başladığında ortaya çıktığını çok iyi biliyoruz.

  Fedakarlik Örnegi - Ari Zerdüst

  Gerilla gücleri 1999'da baris icin böylesi bir fedakarlikta bulunmustu.Fakat devlet buna savasi tirmandirarak yanit olmustu.Umariz bu kez bu hatayi tekrarlamaz.Halklarin istemine yanit olmak feakarlik gerektirir.Gerilla gücleride bunu yapiyor.Riya we vekiribe !! yolunuz acik olsun !!