Sabriye Okkır: Vicdanlar tatmin olmalı

Sabriye Okkır: Vicdanlar tatmin olmalı
Sabriye Okkır: Vicdanlar tatmin olmalı

Ergenekon soruşturmasında tutuklanan Kuddisi Okkır ölmeden bir hafta önce tahliye edilmişti.

Ergenekon savcı ve hakimlerine Kuddisi Okkır'ın ölümü nedeniyle soruşturma açılmasını engelleyen Adalet Bakanlığı'nın kararının iptali için açılan dava başladı


ANKARA - "Ergenekon" davası sırasında cezaevinde rahatsızlanan, sağlık nedeniyle tahliye edildikten sonra hayatını kaybeden Kuddusi Okkır’ın avukatı Devrim Taş’ın, "Ergenekon" soruşturmasını yürüten savcılar ve Okkır hakkında tutuklama kararı veren hakimlere ilişkin soruşturma açılması talebini reddeden Adalet Bakanlığı işleminin iptali istemiyle açtığı davanın duruşması yapıldı.
Ankara 8. İdare Mahkemesindeki duruşmaya, Kuddusi Okkır’ın eşi Sabriye Okkır, avukatları Devrim Taş ve Gamze Bağcı, CHP Milletvekilleri Atilla Kart ve Şahin Mengü ile Adalet Bakanlığı temsilcisi katıldı.
Avukat Gamze Bağcı, soruşturma izni istenen hakim ve savcılar hakkında soruşturma açılmasının "cezalandırılacakları" anlamına gelmediğini, ölümle sonuçlanan bir olayın tüm yönleriyle araştırılması anlamına geleceğini kaydetti. Kuddusi Okkır’ın "tutukluluğunun devamına" karar veren hakim ve savcıların, Okkır’ın durumuna ilişkin sağlık raporlarını görmeden karar verdiğini ileri süren Bağcı, hakim ve savcılar hakkında soruşturma izni vermeyen Adalet Bakanlığının gerekçesiz işlem yaptığını ve işlemin haksız olduğunu savundu.
Avukat Devrim Taş da Okkır’ın ölümüne ilişkin etkin bir soruşturma yapılabilmesi için Okkır hakkında karar veren hakim ve savcıların da soruşturulması gerektiğine işaret ederek, cezaevi savcısının da olayda ihmali bulunduğunu, cezaevi savcısının takdir yetkisi dışında kararlar verdiğini iddia etti. Taş, Kuddusi Okkır’ın eşi Sabriye Okkır’ın vicdanının tatmin edilmesi, suçun maddi unsurlarının olup olmadığının araştırılması için ceza yargılaması yapılması gerektiğini kaydetti.
Adalet Bakanlığı temsilcisi de dava konusunun idari dava konusu olmadığını ileri sürerek, davanın yasal süresi içinde açılmadığını savundu. Şikayet edilen hakim ve savcıların görevleri gereği karar verdiklerini, hakimlerin takdir yetkilerini, savcıların da soruşturma gereği olan yetkilerini kullandıklarını belirten Adalet Bakanlığı temsilcisi, davanın reddine karar verilmesini talep etti.
Tarafları dinleyen Ankara 8. İdare Mahkemesi heyeti, kararını daha sonra dosya üzerinden verecek.
Duruşmanın ardından gazetecilere açıklamada bulunan CHP Manisa Milletvekili Şahin Mengü, "Türkiye’de hukuk devletinin tam anlamıyla tesis edilmesi için siyasi iktidarın yargılama faaliyetinden elini çekmesi gerektiğini" söyledi. Mengü, "Kiralık katiller, hırsızlar sokakta kol geziyor, ’bu memleket benimdir’ diyenler tutuklanıyor" diye konuştu.
CHP Konya Milletvekili Atilla Kart da "ihmal ve görevi kötüye kullanma" sonucunda bir kişinin hayatını kaybettiğini öne sürerek, olayda İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü ve İstanbul Valiliğinin de ihmali bulunduğunu iddia etti. Kart, "sanık Ergenekon sanığıysa önemli değil" yaklaşımıyla hareket edildiğini belirterek, "siyasi iktidarın bütün sürecin içinde bulunduğunu, siyasi iradenin gerçeklerin ortaya çıkmasını engellediğini" savundu. (aa)