Saçan yine 'işkence'yle gündemde

Tuncay Güney'i sorgulayan eski İstanbul Organize Suçlarla Şube Müdürü Adil Serdar Saçan bir kez daha işkence iddiasıyla gündeme geldi. Saçan, Ergenekon davasında, 'silahlı örgüt yöneticilği' suçundan 15 yıla kadar, 'gizli belgeleri açıklamaktan' da beş yıla kadar hapis cezası talebiyle yargılanıyor


Saçan, 1998’de Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi’ni kurup beş yıl yönetti. Bu süreçte Adnan Hoca, Albayraklar ve batık bankalar gibi operasyonlar gerçekleştirdi. AKP iktidarından sonra Fotofilm Şube Müdürlüğü’ne getirildi. Hakkında, işkence iddiasıyla soruşturmalar açıldı. Sonra Niğde Polis Okulu’na gönderildi.
Saçan’ın bir başka vukuatı da Ergenekon Operasyonu’na temel oluşturan Tuncay Güney’e ait 2001 yılındaki sorgu ve mülakat tutanaklarının emniyet arşivine verilmeyip bir depoda saklanmasıydı. Güney’in ‘Ergenekon’a ve Veli Küçük’e ilişkin iddialarını araştırmak için dönemin DGM Başsavcılığı’ndan proje izni almıştı. Bu izni İstihbarat Şubesi’ne yönlendirirken, mülakat kayıtlarını elinde tutmuştu. Bu kayıtlar 2003 yılında ‘bomba ihbarı’ üzerine basılan Gaziosmanpaşa’daki bir fırında bulunmuştu. Ergenekon İddianamesi’ne göre Saçan, görev alanına girdiği halde, örgütün ortaya çıkmaması adına araştırmayı derinleştirmedi. 14 çuvalı bulduğu kaydedilen arşivin santaj amaçlı bulundurulduğu ileri sürüldü.
Veli Küçük’ün evinde ‘Adil Serdar Saçan ile ilgili bilgiler’ diye başlayan “Hiç kimse tarafından bilinmemektedir” notuyla biten iki sayfalık bir belge de ele geçirildi. Saçan’ın ‘rüşvet listesini’ içerdiği öne sürülen bu belgenin Küçük’te ‘şantaj’ amaçlı tutulduğu savunuluyordu.

Adnan Hocacılara şantaj
Emniyet Genel Müdürlüğü Yüksek Disiplin Kurulu, Saçan hakkında beş kez meslekten çıkarma kararı verdi. Yardımcısı Ahmet İhtiyar’a da görevden el çektirildi.
Saçan’ın ‘şantaj’ iddiasıyla yargılandığı dosyalardan ilki, Adnan Hoca lakaplı Adnan Oktar’a ait Bilim Araştırma Vakfı üyelerine yönelikti. Vakıf üyesi Serdar Altan, daha sonra Şişli Savcılığı’na yaptığı şikâyette, 23 Haziran 2000’de bir yakınını arayan iki polisin ellerinde kimi dosyalar bulunduğunu belirterek kendisine şantaj yapıldığını iddia etti. Şikâyetin doğruluğu, ikinci Ergenekon İddianamesi’ne konulan bir telefon görüşmesiyle kanıtlandı. (Radikal)