Saçan'ın eli Kohen'in cebinde

İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Adil Serdar Saçan'ın, 'Örümcek Ağı' kapsamında...
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

ANKARA - İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Adil Serdar Saçan'ın, 'Örümcek Ağı' kapsamında tutuklanan Erol Kohen tarafından finanse edildiği belirlendi. Kohen'in ayrıca iki bürokrata lüks otomobil hediye ettiği de tespit edildi.
Maliye müfettişleri, hayali ihracatçılara yönelik operasyon kapsamında Erol Kohen'in ev ve işyerlerinde ele geçirilen belgelerden yola çıkarak hazırladıkları raporu, Ankara DGM Savcısı Hamza Keleş'e gönderdi.
Müfettişler Adil Serdar Saçan'ın Kohen'den aldığı 'hediye'lerin belgelerine de raporlarında yer verdi. Saçan'ın kullandığı cep telefonunun, Kohen'in paravan şirketi Surtel'e kayıtlı olduğu, faturalarının da bu şirket tarafından ödendiği belirlendi.
Müfettişler ayrıca geçen yıl Saçan'ın gazete ve televizyonların genel yayın yönetmenlerine
verdiği yemeğin ve bir televizyonunun genel yayın yönetmenine gönderdiği 'Hayırlı olsun' çiçeğine ait faturaların da Kohen tarafından karşılandığını gösteren belgelere ulaştı. Kohen'in Saçan'a nakit ödeme yaptığına ilişkin herhangi bir belge ise bulunamadı.
'Örümcek Ağı' başladığı gün, operasyonun firari zanlılarından Cemil Kohen'le Galatasaray-Lazio maçını izlemek üzere
İtalya'ya giden polis şefinin de Saçan olduğu ortaya çıktı. Erol Kohen'in akrabası olan Cemil Kohen, operasyonu İtalya'da haber almış ve bir daha İstanbul'a dönmemişti. Cemil Kohen ve Saçan'ın aynı kafilede yer almaları, 'Emniyet'te köstebek mi var?' sorusunu gündeme getirmişti.
Saçan'ın, ülkücü kabadayı Sedat Peker'i Erol Kohen'in ricası üzerine gözaltına aldırdığı da öne sürüldü.
Raporda, Saçan'la birlikte DGM'de ifade veren İstanbul Mali Şube Müdürü Ayhan Mimaroğlu'na yönelik tek bir suçlama yer aldığı öğrenildi. Müfettişler, Mimaroğlu'nun 1999 yılında Saçan'la birlikte Antalya'ya gidip geldiği, uçak biletlerinin Kohen'in bir şirketince ödendiğini rapora yazdı.
Müdür ve defterdara da...
Müfettişler ayrıca, Kohen'in, 1998 yılında Erenköy Gümrük Müdürü olan Turan Yıldız ile İstanbul Defterdarlığı görevini yürüten Alper Kuş'a Volkswagen Passat marka otomobil hediye ettiğini de kayıtlara geçirdi.