'Sadaka değil, hak istiyoruz'

'Sadaka değil, hak istiyoruz'
'Sadaka değil, hak istiyoruz'

BDP grup toplantısında konuşan Eşbaşkan Selahattin Demirtaş, Başbakan Erdoğan’ın “Kürt sorunu yoktur” sözlerine yanıt verdi. Demirtaş, “Kürt sorunu yoktur, katılıyorum. Devlet faşizmi sorunu vardır. 90 yıldır uygulanan inkârcı, asimilasyoncu politikalardır. Türkçeye olimpiyat yapacaksınız, Kürtçeye park ismi koyamayacaksınız. Bize ayar vermeye çalışacağınıza dönün sokağa bir bakın, kullandığınız dile bir bakın. Biz sizden lütuf beklemiyoruz Sayın Başbakan, sadaka beklemiyoruz. Bir halkın gasp edilen haklarının iadesini istiyoruz” dedi.
Paris’te öldürülen 3 PKK ’lı kadının cenaze töreninde halkın tutumunun, yeni sürece destek anlamına geldiğini söyleyen Demirtaş, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin’in ‘Almanya’da da Paris’tekine benzer olaylar olabilir’ sözlerini anımsatarak, “Neye dayanarak bunu söylüyor? Başbakan’ın bunu açıklaması lazım. Hangi Kürt siyasetçisi Almanya’da infaz edilecek? Bunu nereden biliyorsunuz, açıklamanız lazım. Paris’in bilgisi de elinizde var mıydı? Bundan sonra yapılacak her saldırı, bu genel başkan yardımcısının açıklamasını akla getirecek. Yeni sürecin selameti açısından Paris cinayetlerinin aydınlanması önemlidir” dedi.
İmralı’da başlayan görüşmelerle girilen yeni süreç için, “Zorlu bir süreç olacak ama halkımıza güveniyoruz” diyen Demirtaş, “Halkımız onurlu bir barışa ve müzakere sürecine hazırdır. Bunun somut adımlarını gördükçe ilerlemekten çekinmeyeceğiz. Ama bu süreci tek başına hükümete bırakmamak lazım, beceremezler çünkü” diye konuştu. { ANKARA /RADİKAL}


  http://www.radikal.com.tr/111811011181101

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  baris gelsin yeter !! - irony

  sayin basbakan ne oldu da izin verdin gorusmelere. bir gece kalktin da ya kurtlerle. empatimi kurasin geldi. baris yapalimmi diye dusundun. yada vahimi indi. kurtlere birsey vermiyorsun. kurtler canlariyla, disleri,tirnagiyla aliyor haklarini.kck adi altinda yasal siyaset ortami birakmadin. aldin tum kurtleri iceri.sinir disi,ici operasyonlar. roboskiler yasanmadi sanki.ama kurtler her daim agzindan barisi eksik etmediler.son 3 yoldaslarinin acisini iclerinde hissetmelerine ragmen diyarbakir da barisa olan ozlemlerini dile getirdiler.daha ne samimiyet bekliyorsun kurtlerden. asil siz samimiyetinizi gosterin. sirf su yukarda saydigim zulumlerinizin biri bile kurt tarafinda samimiyet duymaya engeldir.ama barisa olan ozlemleri kusku olsada inanmak istediklerinin gostergesi. gene neyin pesindesin ? kurtler oyle artik 2 lafa kanacak bir halk degil. kendine duseni yapar ama karsidakinin samiyetinide sinavdan gecirir. savas israri senin ve partinin tarihi coplugune atmakdan baska hic bir ise yaramaz. bunu bil oyle davranin. baris ise hepimize can verir. yeter kucuk siyasi cikarlarinizla bu ulke insanlarina zaman , hayat kaybettirmeyin.