Sadakat treni yolcusu kalmasın lüften

Hasankeyf'i sular altında bırakacak projenin (!) durdurulması için, kendini doğanın koşulsuz korumasına adamış insanlar Haydarpaşa'dan Batman'a hareket edecek, 29 Ağustos'ta.
Haber: UĞUR BİRYOL / Arşivi

İSTANBUL - Hasankeyf'i sular altında bırakacak projenin (!) durdurulması için, kendini doğanın koşulsuz korumasına adamış insanlar Haydarpaşa'dan Batman'a hareket edecek, 29 Ağustos'ta. 'Hasankeyf'e Sadakat Treni'ni kaldıran Atlas dergisi ve Doğa Derneği'nin de aralarında bulunduğu kuruluşlar, Hasankeyf'i boğmaya çalışan kâbusun, ivedilikle durması için uğraşıyor.
Tren, 29 Ağustos akşamı İstanbul Haydarpaşa Garı'ndan ve 30 Ağustos sabahı da Ankara Garı'ndan destekçilerini alacak.
Yolculuğun bir seyahat olmaktan daha çok bir kültür ve doğa festivali havasında geçmesi bekleniyor. Gezi, yüzyıllardır Dicle Vadisi'nde yükselen Hasankeyf'in sular altında kalmaması için Atlas Dergisi Yayın Yönetmeni Özcan Yüksek, Doğa Derneği Genel Müdürü Güven Eken ve çok sayıda uzmanın rehberliğinde yapılacak. 35 saat sürecek yol boyunca Anadolu coğrafyası, bozkırlar, Toros Dağları, iklim değişikliği ve Hasankeyf hakkında bilgiler verilecek.
Türkiye Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF-Türkiye) tarafından gerçekleştirilen 'GAP Biyolojik Çeşitlilik Araştırma Projesi' kapsamında 30 önemli doğal yaşam alanından biri ilan edilen ve birinci derecede sit alanı olan Hasankeyf ile Doğa Derneği'nin yaptığı çalışmalarla önemli kuş alanı (ÖKA) olarak belirlenen Dicle Vadisi, Ilısu Barajı'nın tehdit ettiği önemli doğa alanları.
Yok olan nedir?
Türkiye yıllardır, Hasankeyf'in baraj suları altında kalıp kalmaması tartışmasını yapıyor. Ama bu tartışmayla göz ardı edilen, memleketin kadim medeniyetlerine ev sahipliği yapmış bir kültürün yok oluşu aslında.
Çünkü Hasankeyf aynı zamanda insanlığın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Mezopotamya'da. İçinden Dicle'nin akıp gitmesi, coğrafi yapısı, mesken olarak kullanılan binlerce mağarasıyla dikkat çekici olan Hasankeyf, yekpare taştan kalesi nedeniyle 'Hısn Keyfa' adını almış ve zamanla bu isim kullanılır olmuş.
Antik dönemden sonra, Bizanslılarla Sasaniler arasında el değiştiren Hasankeyf İslamiyet'in kabulüyle birlikte Emeviler, Abbasiler, Hamdaniler, Mervaniler, Artuklular, Eyyubilere ve Osmanlılara ev sahipliği yapmış. Ilısu Barajı'nın tamamlanması halinde, Hasankeyf Kalesi ve Köprüsü, El-Rızk Camii, Sultan Süleyman Camii, Koç Cami, Zeynel Bey Türbesi, Ulu Camii, Küçük ve Büyük Saray gibi tarihi eserlerin su altında kalması söz konusu.