Sadak'tan PKK'ya katılanlara övgü

Güvenlik güçleriyle girdiği çatışmada öldürülen PKK'lı Rojda Aslan'ın taziye ziyaretine Şırnak'tan bağımsız aday olan Hasip Kaplan, DEP'in eski milletvekili Selim Sadak ve bazı DTP'li belediye başkanları da katıldı.

ŞIRNAK - Güvenlik güçleriyle girdiği çatışmada öldürülen PKK'lı Rojda Aslan'ın taziye ziyaretine Şırnak'tan bağımsız aday olan Hasip Kaplan, DEP'in eski milletvekili Selim Sadak ve bazı DTP'li belediye başkanları da katıldı.
Şırnak'ın İdil ilçesi Yarbaşı Köyü'ndeki taziye çadırında konuşma yapan Sadak 'Roken' kod adlı Rojda Aslan'ı övdü. Sadak, "Gençlerin cahil ve aç oldukları için dağlara çıktığını söylerlerdi. Ancak bu böyle değildir. Rojda, Avrupa'da eğitimini almış ve açlık sorunu olmadığı halde Avrupa'dan katılmıştır. Rojda'nın sadece özgürlük sorunu vardı. Bir nefes özgürlük için dağlara çıktı" dedi. Şırnak'tan bağımsız milletvekili adayı olan ve DTP'nin desteklediği Hasip Kaplan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı eleştirdi. Kaplan, 'Erdoğan'ın Kürt ve Türk kardeşliğinden bahsettiğini belirterek, "Müslümanlıktan bahsediyorsun ancak cenazeleri ailelere vermiyorsun. Dini vecibelerin yerine getirilmesine izin vermiyorsun. Bu ne biçim müslümanlık ve İslam anlayışıdır" diye konuştu.
Taziyeye gelen yaklaşık 2 bin kişi 'Şehitler ölmez, Kürtler vazgeçmez' sloganı attı.