'Sadece Bahçeli değil o dönem incelenecek'

'Sadece Bahçeli değil o dönem incelenecek'
'Sadece Bahçeli değil o dönem incelenecek'
Erdoğan'ın "Bahçeli'nin ortağı olduğu 57. Hükümet dönemi incelenecek" sözlerinin ardından Çelik konuştu: Tüm döneme bakılacak.

ANKARA - AK Parti ile MHP arasında bir süredir devam eden ‘batık bankalar’ tartışması Meclis’e taşınıyor. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ’nin ‘hodri meydan’ diyerek Meclis’te araştırma komisyonu kurulması istemesinin ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , MHP’nin koalisyon ortağı olduğu 57. Hükümet döneminin inceleneceğini açıkladı. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik de “Başbakan’ın sözünü ettiği sadece Bahçeli’nin şahsına karşı yapılacak bir araştırma değil. Bu dönemdeki kayıplarımızla ilgili bir araştırmadır” dedi.
Başbakan Erdoğan, Moğolistan dönüşü uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, MHP lideri Bahçeli’nin, kendi dönemiyle ilgili araştırma komisyonu kurulması konusunda ‘meydan okuduğunu’ belirterek, “Onların dönemini inceleteceğiz. Bu bankaların 111 katrilyon lira kaybı var. Faiziyle beraber 246 katrilyonu buluyor. Şimdi böyle bir gerçek ortada duruyorken bunu inkâr ediyor. Geç onu, geliyoruz zorunlu tasarrufa. 3.5 yıl onların iktidarı dönemi, daha gerisi de var. 13.5 katrilyon da ordan var. KEY’e geliyoruz. 3.5 katrilyon tamamen bunların dönemine ait. Bunu da biz hallettik. Şimdi hepsini çıkaracağız ortaya. Kim bilir daha neler çıkacak?” diye konuştu.
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, dün katıldığı 4. Liderler Forumu’nda Erdoğan’ın bu açıklamalarının anımsatılması üzerine, Türkiye’nin 2000 ve 2001 yıllarında çok önemli bir ekonomik kriz yaşadığını hatırlattı. Çelik, “100 liramız neredeyse 30 liraya düştü. Para, pul oldu ve hakikaten Türkiye bir uçurumun kenarına geldi” dedi. Ancak bunlar olurken birilerinin de Hazine’yi soymakla meşgul olduğunu belirten Çelik, şöyle devam etti:
“Batık bankalar ve özellikle bir gecede belli grupların Hazine’den aşırdıkları, Merkez Bankası’ndan aldıkları kaynaklar var. Bunlar da üç aşağı beş yukarı biliniyor. Eskiden beri bunlar konuşuluyor. Sayın Başbakan’ın sözünü ettiği sadece Sayın Bahçeli’nin şahsına karşı yapılacak bir araştırma değil bu dönemle, bu dönemdeki kayıplarımızla ilgili bir araştırmadır. Zaten araştırma komisyonu kurulması için önergeler verildiği zaman sizler de kamuoyu da bundan bilgi sahibi olacaksınız. İşin özü budur.”


  http://www.radikal.com.tr/1129510112951011

  YORUMLAR
  (11 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  dikkat - aharasa

  unutmayın ielride sizin döneminiz de incelenecek. ona göre hukuka uygun, özgürlükleri gözeterek ve insanınıza zarar vermekten kaçınan uygulamalara bağlı kalmaya dikkat edin.

  MHP - Secret Garden

  goktenmi inmis bu parti? yahu 300 milyar dolar batirildi onlarin doneminde.turkiyede akan kardes kanin 2. parmagida bu mhp de.butun darbelere zemin olusturanlar gene bu mhp de.hatta turkesin okudugu darbe bildirisi dahada unutulmadi.tum bunlara ragmen tutturmuslar bir vatansever milliyetci muhafazakar parti.yok kardesim nasilki tum partiler teker teker sorgulaniyorsa mhp de sorgulanmalidir.

  Bel altı vuruş - adilatay

  Bir iktidar partisi, muhalefet partisinin muhalefetini beğenmeyip bel altı vurmaya kalkarsa, bu o partiye veya lidere değil, demokrasiye belaltı vurmadır. Bu olay bana 1960 öncesi Demokrat Partinin yaptıklarını hatırlatıyor. Bence, AKP krizi çıkaranları tespit edip ödüllendirmeli.Kriz çıkmasaydı iktidara gelemezdi. Ayrıca, o dönemde kriz sonrasında yapılan yapısal reformlar yapılmasaydı, bugün AKP ekonomiyi zor yönetirdi. Ayrıca, AKP global krizi çıkaranı da araştırıp, bulduğunda onları da ödüllendirmeli. Global kriz olmasaydı Türkiye'de negatif reel faizlerin görülmesi ve bu kadar yüksek cari açığın finanse edilmesi mümkün değildi.

  iyi fikir - keryil

  uc senelik bir koalisyon hukumetini, tesadufe bakin ki, o partilerden birinin lideriyle cekisirken sorusturmaya karar vermisler. iyi, guzel. neticede birinin yapmasi lazim. peki sizin on seneye ne zaman sira gelecek? yoksa bu kadar buyuk ticaret hacminin oldugu bir donemde onceki doneme gore daha mi az yolsuzluk vardi? zenginlesmedeki secicilik tesadufi miydi?

  faşizm bu - muratcelik123

  Eğer bir iktidar partisi muhalefeti sindirmek için devletin imkanlarını kullanarak böyle komisyonlar kurmaya başlamışsa tehlikeli bir dönemece girmişiz demektir. MHP yerine BDP yada CHPyi yada ne bileyim KTPyi koyun. Yani biraz olaylara tepeden bakın parti adına takılmayın. Bir muhalefet partisinin başına böyle bir iş gelebiliyorsa o ülkede demokrasinin d'sinden bile bahsedilemez. Düpedüz faşizmdir bu...

  YAPILAN, KİMSENİN YANINDA KAR KALMAMALI - m.rozbilen

  Geç bile kalındı.Bir sabah uyandık,paramızın yarısının yok olmuş olduğunu gördük.Devletin zararı daha da büyük oldu.Yurt dışından kurtarıcı ithal ettik.Ama kimseden hesap sorulmadı ya da verilmedi.Bizleri,devleti bu kadar zarara sokanların hala siyaset yapıp,her Allahın günü hakaret ve tehdit savurmaya devam etme yüzsüzlüğünü göstermeleri anlaşılır gibi değil.Bir an evvel gereğinin yapılması gerekir.

  Araştırılsın ama sizin ve yakınlarınızın da araştırılsın! - by-bucur

  Araştırılsın ama sizin ve yakınlarınızın da araştırılsın! Ceketinizle geldiğiniz makamınızda dünyanın en varlıklı politikacıları arasına nasıl girdiğiniz, gemicikler ve daha bizim bilmediğimiz neler varsa araştırılsın. Ve herkes yediği haltın bedelini ödesin!