'Sadece Bahçeli değil o dönem incelenecek'

'Sadece Bahçeli değil o dönem incelenecek'
'Sadece Bahçeli değil o dönem incelenecek'
Erdoğan'ın "Bahçeli'nin ortağı olduğu 57. Hükümet dönemi incelenecek" sözlerinin ardından Çelik konuştu: Tüm döneme bakılacak.

ANKARA - AK Parti ile MHP arasında bir süredir devam eden ‘batık bankalar’ tartışması Meclis’e taşınıyor. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ’nin ‘hodri meydan’ diyerek Meclis’te araştırma komisyonu kurulması istemesinin ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , MHP’nin koalisyon ortağı olduğu 57. Hükümet döneminin inceleneceğini açıkladı. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik de “Başbakan’ın sözünü ettiği sadece Bahçeli’nin şahsına karşı yapılacak bir araştırma değil. Bu dönemdeki kayıplarımızla ilgili bir araştırmadır” dedi.
Başbakan Erdoğan, Moğolistan dönüşü uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, MHP lideri Bahçeli’nin, kendi dönemiyle ilgili araştırma komisyonu kurulması konusunda ‘meydan okuduğunu’ belirterek, “Onların dönemini inceleteceğiz. Bu bankaların 111 katrilyon lira kaybı var. Faiziyle beraber 246 katrilyonu buluyor. Şimdi böyle bir gerçek ortada duruyorken bunu inkâr ediyor. Geç onu, geliyoruz zorunlu tasarrufa. 3.5 yıl onların iktidarı dönemi, daha gerisi de var. 13.5 katrilyon da ordan var. KEY’e geliyoruz. 3.5 katrilyon tamamen bunların dönemine ait. Bunu da biz hallettik. Şimdi hepsini çıkaracağız ortaya. Kim bilir daha neler çıkacak?” diye konuştu.
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, dün katıldığı 4. Liderler Forumu’nda Erdoğan’ın bu açıklamalarının anımsatılması üzerine, Türkiye’nin 2000 ve 2001 yıllarında çok önemli bir ekonomik kriz yaşadığını hatırlattı. Çelik, “100 liramız neredeyse 30 liraya düştü. Para, pul oldu ve hakikaten Türkiye bir uçurumun kenarına geldi” dedi. Ancak bunlar olurken birilerinin de Hazine’yi soymakla meşgul olduğunu belirten Çelik, şöyle devam etti:
“Batık bankalar ve özellikle bir gecede belli grupların Hazine’den aşırdıkları, Merkez Bankası’ndan aldıkları kaynaklar var. Bunlar da üç aşağı beş yukarı biliniyor. Eskiden beri bunlar konuşuluyor. Sayın Başbakan’ın sözünü ettiği sadece Sayın Bahçeli’nin şahsına karşı yapılacak bir araştırma değil bu dönemle, bu dönemdeki kayıplarımızla ilgili bir araştırmadır. Zaten araştırma komisyonu kurulması için önergeler verildiği zaman sizler de kamuoyu da bundan bilgi sahibi olacaksınız. İşin özü budur.”