'Sadece kimliğini kaybettiği için kaçıyordu'

'Sadece kimliğini kaybettiği için kaçıyordu'
'Sadece kimliğini kaybettiği için kaçıyordu'

İbrahim?in annesi İslim Çoban ?Oğlumu neden öldürdünüz? diye feryat etti. FOTOĞRAF: HASAN KIRMIZITAŞ / DHA

ŞANLIURFA - Polisten kaçarken polisin silahından çıkan kurşunla  vurularak yaşamını yitiren 16 yaşındaki İbrahim Çoban’ın babası, oğlunun kimliğini kaybettiği için polisten kaçtığını belirterek “Polis oğlumu üç metreden  ateş ederek öldürdü” dedi.
Pazartesi günü saat 02.00 sıralarında Akabe Mahallesi’ndeki bir hırsızlık olayının ardından bölgeye giden polisler, şüphelendiği üç kişiyi durdurmak istedi. Polisin iddiasına göre bu kişiler kaçtı. Sıkıştırılan hırsızlıktan sabıkalı Çoban’ın elinde kuru sıkı tabanca vardı. Kısa süre sonra sokaktan tek el silah sesi geldi. İbrahim Halil Çoban kanlar içinde yerde yatıyordu, başından vurulmuştu. Çoban’ı vuran silahın sahibi polis Faruk Canbay olayı şöyle anlattı: “Kovalıyordum. Şahısta tabanca olduğunu görünce tabancamı çıkarıp mermiyi namluya sürdüm. 4-5 metre yaklaşınca benden küçük ve 65 kilo kadar olduğunu gördüm. Silahımı sol elime aldım ve sağ elimle çocuğu yakalayıp sağ kolunu bükünce sol eliyle bana vurmaya çalıştı. O sırada sol elimdeki silahım ateş aldı.” Canbay tutuklandı.
İbrahim Halil Çoban’ın babası 42 yaşındaki Fadıl Çoban polisin ifadesinin yalan olduğunu öne sürdü. Oğlunun kötü arkadaşları nedeniyle bir kez hırsızlık suçundan ceza aldığını ancak bir daha suça karışmadığını anlatan Fadıl Çoban “Bizler fakir insanlarız. Oğluma internete gitmesi için o gece 2 lira verdim. Saat 02.00’de polis oğlumuzun ölüm haberini verdi. Polisin söylediği gibi hırsızlık olayı değil. Oğlum iki arkadaşıyla eve dönüyordu. Bir hafta önce kimliğini kaybetmişti, onun için kaçtı. Polis suçsuz sebepsiz bir şekilde oğluma kıyıyor. 50 kiloluk çocuğun koca polisle boğuşması mümkün mü? İnternet için benden 2 lira alan çocukta silah ne arasın” dedi.
Olayın saat 24.00 sıralarında yaşandığını ama saat 02.00 gibi yaşandığının açıklandığını  öne süren Çoban, “Oğlumla kaçan  iki arkadaşı her şeyi görmüş. Olayı gören bir kadın polisin 3 metreden oğluma ateş ettiğini söylemiş. Korkudan çıkıp konuşmuyorlar.  Şikâyetçiyiz ve davamızı sonuna kadar takip edeceğiz” diye konuştu.

Gerçeği otopsi söyleyecek
Anne İslim Çoban ise, “Oğlum ne suç işledi de canına kıydılar. Madem durmadı, yakalayıp dövseydiniz” diye tepki gösterdi.
İbrahim Halil Çoban’ın ölümüne yol açan kurşunun yakından mı, ailenin iddia ettiği gibi uzaktan mı ateşlendiği otopsi raporu ile belirlenebilecek. Görgü tanıklarının ifadesi ile de olayın meydana geliş şekli aydınlanmış olacak. (dha)