Sadece KPSS değil 38 sınav çalınmış!

Sadece KPSS değil 38 sınav çalınmış!
Sadece KPSS değil 38 sınav çalınmış!
KPSS'deki kopya soruşturması kapsamında ÖSYM çalışanlarının bilgisayarını inceleyen bilirkişi, 2010'da yapılan ve yaklaşık 6 milyon adayın katıldığı 38 ayrı sınavda daha soruların önceden sızdırıldığını belirledi.

RADİKAL - 2010 yılında yapılan KPSS sorularının sızdırılması soruşturmasında, başka sınavlarda da benzer durumun yaşandığı saptandı. ÖSYM çalışanlarının bilgisayarlarını inceleyen bilirkişiler sızıntıyı saptadı.
 
Vatan gazetesinden Kenan Butakın'ın haberine göre, 2010 yılında yapılan KPSS’de ‘Eğitim Bilimleri’ soruları sınavdan önce sızdırıldığı tespit edilince sınav iptal edilmişti. 279 bin kişi tekrar sınava alınırken aynı yıl yapılan ve 807 bin kişiyi ilgilendiren ‘Genel Kültür’ ile “Genel Yetenek” sınav sorularının da sızdırıldığı iddia edildi. ÖSYM’de çalışan kişilerin bilgisayarlarında yapılan incelemede, iptal edilmeyen Genel Yetenek ve Genel Kültür sorularının servis edildiği saptandı. Bu saptamadan sonra ÖSYM çalışanlarının bilgisayarlarında çok kapsamlı araştırma yapılmasına başlandı.
 
TÜBİTAK 'SIZINTI VAR' DİYOR    
 
Ankara Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, ÖSYM personeli mercek altına alındı. Savcılığın verdiği talimat doğrultusunda, soruları elde edebilme ihtimali olan personelin bilgisayarlarının imajları alındı. Bu imajlar ise TÜBİTAK’ta oluşturulan bilirkişiye gönderildi. Bilirkişinin yaptığı araştırmanın ilk sonucu ise yetkililere ulaşmaya başladı. Yapılan ilk değerlendirmede sadece KPSS sorularının değil, 2010 yılında yapılan başka sınavların sorularının da sızdığı tespit edildi.
 
SOMUT KANITLAR VAR  
 
Bilirkişiler tarafından, ÖSYM personelinin bilgisayarlarında yapılan incelemede, başka sınav sorularının da sınavdan önce bazı kişilere sızdırıldığına dair somut delillere de ulaşıldı. Somut delillere ulaşılmasından sonra ÖSYM tarafından 2010 yılında yapılan 38 sınav mercek altına alındı. TÜBİTAK bilirkişileri tarafından ÖSYM çalışanlarının bilgisayarlarında bu 38 sınav ile ilgili belgeler aranmaya başladı. Yapılan son çalışmalardan sonra bilirkişinin raporunu tamamlayıp, savcılığa teslim etme aşamasına geldiği öğrenildi.
 
 İŞTE O SINAVLAR:  
 
- Yurt dışı Yükseköğretim Diplomaları Denkliği İçin Seviye Tespit Sınavı
- Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı
- Yükseköğretime Geçiş Sınavı
- Tıpta Uzm. Eğitimi Giriş Sınavı
- Jandarma Astsubay Temel Kursu Giriş Sınavı
- Uzman Jandarma Okulu Giriş Sınavı
- Türk Cumhuriyetleri ile Türk ve Akraba Toplulukları Sınavı
- Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı
- Askeri Liseler ile Bando Astsubay Hazırlama Okulunda Öğrenim Görecek Öğrencileri Seçme Sınavı
 - Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü Kamu Yönetimi Alanında Yüksek Lisans Programına Giriş Sınavı
 - Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı
 - Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı
 - Yurt dışı Yükseköğretim Diplomaları Denkliği Seviye Tespit Sınavı
- Tıpta Yan Dal Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı
- Lisans Yerleştirme Sınavları
 - Polis Meslek Yüksekokulları Öğrenci Adaylığı Sınavı
- Dikey Geçiş Sınavı
- Türk Cumhuriyetleri ile Türk ve Akraba Toplulukları Sınavı
- Yurt dışında Çalışanların Çocukları İçin Yükseköğretime Giriş Sınavı
- Kaymakam Adaylığı Giriş Sınavı
- Tıpta Yan Dal Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı
- İcra Müdür ve İcra Müdür Yardımcılarını Seçme Sınavı
- İdari Yargı Hakim Adaylığı Yarışma Sınavı 
- İç Denetçi Aday Belirleme Sınavı
- Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı
- Mali Hizmetler Uzman Yardımcılığı Özel Yarışma Sınavı
- Adli Yargı Hakim ve Savcı Adaylığı Yarışma Sınavı
 
DENETİMLİ SERBEST  
 
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, 2010’daki KPSS’de usulsüzlük iddialarına ilişkin soruşturma kapsamında ifadesi alınan eski ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan, tutuklama istemiyle nöbetçi hakimliğe sevk edildi. Soruşturmayı yürüten cumhuriyet savcısı Yücel Erkman, “şüpheli” sıfatıyla ifadesini aldığı Yarımağan’ın, “görevi kötüye kullanmak, devlet memurunun resmi belgede sahteciliği ve suç işlemek amacıyla kurulan örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek” suçlarından tutuklanmasını talep etti. Ankara Sulh Ceza Hakimliği Yarımağan’ı denetimli serbestlikte bıraktı.


  http://www.radikal.com.tr/132821413282143

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  İlk taşı günahsız olan atsın - user881872

  Bundan sonra yapılacak bir şey var mı bilemiyorum; bildiğim kopya ile mücadelenin ortaokula kadar indirilmesi, kaç kişi var aldığı tüm notlar kendisinin olan?

  Yolsuzluk - user881872

  Hey 17 Aralık hey sen olmasan bunlar ortaya çıkar mıydı; sana ne kadar çok şey borçluyuz?

  İNSANA GÜVEN VEREMEYEN SİSTEMLER ÇÖKÜNTÜNÜN HABERCİSİDİR. - Sebodil

  ÖSYM , sınav sorusu hazırlama yeterliliği olmayan heyetlerin merkezi sınavlar yaptığı ortamda kuruldu (bilerek kurulmuş bir cümledir.).1972 yılında yapılan üniversite giriş sınavında 47 soru,Büyük Fen Anahtarı adlı kitaptaki soruların benzeri ,bir tanesi de tamamen aynı çıktı.Konu TBMM'ne taşındı.Yasal düzenleme yapılarak ÖSYM kuruldu.Sayın Prof.Dr. ALTAN GÜNALP'ın kurumun başkalığını yaptığı sürede kurum çok büyük güven kazandı.Ancak Sayın Günalp'ten sonra kurum saygınlığını kaybetmeye başladı.Kaybedilen saygınlık ancak ve ancak mahkemelerin yapacağı incelemeler sonucunda tazelenebilir.ÖSYM,imkânları olmasına rağmen sınav sorularının kalitesini yükseltmeye gayret göstermiyor. ÖSYM 'nin yaptığı sınavların neyi ölçtüğü,Öğretim sistemini olumlu mu olumsuz mu etkilediği mutlaka bilimsel yöntemlerle incelenmelidir.Benim şahsi düşüncem ; ÖSYM'nin yaptığı sınavlardaki soruların yapısı öğretim sistemini olumsuz yönde etkilemektedir.Soruların kalitesini yükseltmek çok zaman almaz,kuruma çok külfet getirmez.Kurumun uzmanları bir aylık bir eğitimle öğretime olumlu katkılar sağlayabilecek yetkinliğe kavuşturulabilir. Selam,sevgi ve saygılar