Sadece üç polise suçlama

Dünya Kadınlar Günü nedeniyle dövülen 61 kişiye 'izinsiz gösteri, polise mukavemet ve kamu malına zarar vermek'ten dava açıldı.
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - Türkiye'nin Avrupa Birliği'yle ilişkilerinde gerilime neden
olan, 'kadına polis dayağı'nın faturası sadece üç polise kesildi. Aradan 10 gün geçmesine karşın soruşturmadan sonuç alınamaması dikkat çekerken, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ali Tuygan dün Londra'daki Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün talimatıyla İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'yla görüştü. Aksu üç polis memurunun görevden uzaklaştırıldığı bilgisini verdi. Dışişleri Bakanlığı bilgiyi acil olarak AB ülkelerindeki Türk büyükelçilere iletti.
Dışişleri Bakanı sordurdu
Konu, Britanya Dışişleri Bakanı Jack Straw'un davetlisi olarak Britanya'da bulunan Dışişleri Bakanı Gül'ün Londra'daki temaslarında gündeme geldi. Bu temaslarda Gül'e, "Türkiye, sokakta gösteri yapan kadınlara aşırı güç kullanan polisleri nasıl cezalandıracak, merak ediyoruz. Bu konuda nasıl bir soruşturma yürütüldü, ne tür sonuçlar alındı" soruları yöneltildi.
Bunun üzerine Londra'dan Ankara'yla temasa geçen Gül, Müsteşarı Ali Tuygan'ın İçişleri Bakanı Aksu'yla görüşüp, İstanbul'daki olaylarla ilgili yürütülen soruşturma hakkında bilgi almasını istedi. Tuygan da Aksu'dan, "Üç polis memurunu görevden aldık. Soruşturma devam ediyor" bilgisini aldı.
Aksu'dan gelen bilgiyi 'yetersiz' gören Dışişleri Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı bürokratlarıyla yeniden irtibata geçti. Bürokratlardan gelen "Şimdilik bu kadar" değerlendirmesiyle yetinmek zorunda kalan Dışişleri, İçişleri'nden alınan bilgileri AB nezdindeki tüm büyükelçiliklere bildirdi.
'Kadına dayak' konusunun Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler ve İnsan Hakları Komitesi'nin gündeminde olduğuna dikkat çeken Dışişleri yetkilileri, "İçişleri'nden aldığımız bilgilerden tatmin olmadığımız ortada. Kadınlara atılan dayak olayından yalnızca üç polis memuruna fatura çıkarmak Türkiye'yi çok zor duruma düşürecek. Kadına dayak konusu Avrupa'daki her toplantıda gündeme gelecek ve bu zor durum giderek komik bir duruma dönüşecek. AB, doğru düzgün soruşturma bekliyor" değerlendirmesini yaptı.
'İlk etepta tespit edilenler'
Bu arada İstanbul Valiliği İl Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü'nden dün yapılan açıklamada, konuya ilişkin şu bilgiler verildi: "6 Mart'taki izinsiz gösterilere polisin müdahalesi sırasında, orantısız güç kullanan ve etkisiz hale getirilen bazı göstericilere yetkisiz, aşırı güç uygulayan Çevik Kuvvet Şubesi görevlilerinden ilk etapta tespit edilen üç polis memuru soruşturmayı yürüten Mülkiye ve Polis Başmüfettişlerince görevlerinden uzaklaştırıldı."


    http://www.radikal.com.tr/7410177410170

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.