Sadıkoğlu kaçırıldı mı?

İş için Irak'a giden armatör Kahraman Sadıkoğlu'ndan on gündür haber alınamıyor. Eşinin kaçırılmış olabileceğini belirten Jülide Sadıkoğlu, Dışişleri Bakanlığı'ndan yardım istedi. Ancak, Dışişleri Sadıkoğlu'nun izine ulaşamadı.

ANKARA - Armatör Kahraman Sadıkoğlu Irak'ta kayboldu. Sadıkoğlu'nun eşi Jülide Sadıkoğlu'nun "Kendisinden 10 gündür haber alamıyorum. Irak'ta kaçırılmış olabilir" şeklindeki başvurusu üzerine harekete geçen Dışişleri Bakanlığı, hem ABD hem de Bağdat Büyükelçiliği ile temas kurdu. Ancak tüm girişimler sonuçsuz kaldı, Sadıkoğlu hakkında hiçbir bilgiye ulaşılamadı.
Gül isim vermedi
Sadıkoğlu'nun Irak'ta kaybolduğuna ilişkin ilk açıklamayı, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, dün TBMM Genel Kurulu'nda bakanlığının bütçe görüşmeleri sırasında isim vermeden yaptı. Gül, Irak'taki saldırılarda 67 Türk vatandaşının öldüğünü, yedi Türk vatandaşının ise kaçırıldıktan sonra öldürüldüğünü söyledi. Gül bunların yanı sıra bazı kaçırma olaylarının da söz konusu olduğunu, bu kişilerin ailelerinin haber alamadıkları gerekçesiyle Dışişleri Bakanlığı'na başvuruda bulunduklarını açıkladı.
Gül, iş çalışması için Irak'a giden önemli bir işadamının da aralarında olduğu bu vatandaşların durumunu ortaya çıkarmak için Iraklı yetkililer ve ABD nezdinde girişimleri sürdürdüklerini söyledi. Ancak, Irak'ın kaos içinde olduğunu vurgulayan Gül, Irak hükümetindeki bakanların kendi güvenliklerini bile sağlayamadıklarına dikkati çekti.
Daha sonra Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Gül'ün sözünü ettiği işadamının armatör Kahraman Sadıkoğlu olduğunu açıkladı. Dışişleri yetkilileri, "Kendisinin şu an Irak'ta nerede olduğu bilinmiyor. Kaçırılmış olduğunu söyleyemiyoruz. Hem ABD, hem de Iraklı yetkililer devrede. Bağdat Büyükelçiliğimiz de araştırmalarını sürdürüyor" dedi.
Dün bazı televizyonlar Sadıkoğlu'nun fidye için kaçırıldığını ve ailesinden 25 milyon dolar istendiğini duyurdu.
Cipte 32 kurşun deliği
Son bir yılda Irak'ta iş yapmaya başlayan Kahraman Sadıkoğlu, Körfez Savaşı ile Irak-İran Savaşı'nda batan yüze yakın geminin enkazını çıkartıyordu. Dokuz ay içinde 32 gemi çıkarttıklarını belirten Sadıkoğlu, Irak'ta yaşadığı sıkıntıları ise şöyle dile getirmişti: "2 bin tonluk vinçle gemileri su altında parçalayıp çıkarıyoruz. Çok güç şartlarda çalışıyoruz. Cipimde bile 32 kurşun deliği var. Yakında ABD uçakları tarafından havadan vurularak batırılan Saddam'ın özel gemisini de çıkaracağız. Aylardır Umm Kasr'da bir karavanada yaşıyorum. İran'dan da teklif aldık. Şimdi onların batıklarını da çıkarmaya çalışacağız."
Kırmızı bültenle aranıyor
Deniz ticaretiyle uğraşan ve İstanbul'daki Tuzla ve Türk-Ter tersanelerinin sahibi Kahraman Sadıkoğlu'nun adı, Atatürk'ün yatı Savarona'yı 1989'da 49 yıllığına kiralamasıyla gündeme gelmişti. Savarona'yı televole eğlencesi için kiralaması tepki alan Sadıkoğlu, 22 milyar liralık elektrik borcunu ödemeyince yata haciz gelmişti.
Sadıkoğlu'nun 2 milyon dolara satın aldığı dünyanın en büyük transatlantiği US America'nın Türkiye'de onarılmasına asbest içerdiği gerekçesiyle izin verilmemesi de günlerce gazetelerin manşetlerinden inmedi.
Sadıkoğlu'nun sahibi olduğu International Marine Conractors (IMC) firması, 2002 yılında Dubai Prensi Şeyh el-Mahdum tarafından inşa edilen 160 metrelik dünyanın en büyük yatının iç donanım işini aldı. Ancak Şeyh el-Mahdum, Sadıkoğlu'ndan işi zamanında bitirmediği gerekçesiyle 5 milyar dolar istedi. Sadıkoğlu ise kendisinin 12 milyon dolar alacaklı olduğunu iddia ettti. Şeyh el-Mahdum, Sadıkoğlu'nu Dubai'de Nisan 2004'te tutuklattı. Türk Dışişleri'nin devreye girmesinin ardından Sadıkoğlu 5 milyon dolar kefaletle serbest bırakıldı. Ancak el-Mahdum Sadıkoğlu hakkında 30 Eylül 2004'te tutuklama kararı çıkarttı ve Sadıkoğlu Interpol tarafından kırmızı bültenle aranmaya başlandı.