Sadıkoğlu ses verdi

Irak'ın güneyindeki Ümmü Kasr'da kaçırılan armatör Kahraman Sadıkoğlu'nun dün ilk görüntüleri yayımlandı. Direnişçilerin çektiği belirtilen görüntülerde Sadıkoğlu, "Ticaret amacıyla Irak'tayım. Irak halkına yardımcı oluyorum. İnceleme yapınca beni bırakacaklar" diyor.

ANKARA - Irak'ın güneyindeki Ümmü Kasr'da kaçırılan armatör Kahraman Sadıkoğlu'nun dün ilk görüntüleri yayımlandı.
Iraklı direnişçiler tarafından çekilen görüntülerde Sadıkoğlu'nun sorgulandığı görüldü. Sadıkoğlu, görüntülerde soruları yanıtlarken, Basra kentine İran'dan geçtiğini ve sadece ticaret amacıyla Irak'ta bulunduğunu söyledi. "Yanlış bir şey yapmadık, Iraklılara yardım ettik" diyen Sadıkoğlu, militanların haklarında yapacağı incelemenin ardından serbest bırakılacaklarını söyledi.
Sadıkoğlu ailesi, Dışişleri Bakanlığı'na başvurarak, Sadıkoğlun'dan 10 gündür haber alınamadığını bildirmişti. Sadıkoğlu'nun Ümmü Kasr'daki batık gemileri çıkaran şirketi Lifter'de gemi kaptanı olarak çalışan Ahmet Yurttaş, şoför Yassir Fadilettin ve bir koruma görevlisinin de işadamıyla birlikte kaçırıldığı belirtilmişti. Bölgeye sevk edilen polis kuvvetleri, Ümmü Kasr'a giden yollarda kontrol noktaları oluşturdu.
Gül: Takip ediyoruz
Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, dün Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekât Dairesi Başkanlığı'na yaptığı ziyaret sırasında, Sadıkoğlu'na ilişkin gelişmeleri kendisine eski bakanlardan Güneş Taner'in telefonla bildirdiğini belirterek, "Bunun üzerine talimat verdim ve ailesiyle temasa geçildi. İşadamının bir haftadır kayıp olduğu öğrenildi. Tüm imkânlarımızı harekete geçirerek, takip ediyoruz. Ümit ederiz ki hayattadır" diye konuştu.
Eşi: Korkmuyorum
Kahraman Sadıkoğlu'nun eşi Jülide Sadıkoğlu ise "Büyük bir anlaşmazlık olduğundan eminiz. Kahraman'ın konuşmasından anladım ki, korkulacak bir şey yok." dedi.