Sadıkoğlu'nun deniz 'Fantasy'sine yeni formül bulundu: Sergi gösteri gemisi

Sadıkoğlu'nun deniz 'Fantasy'sine yeni formül bulundu: Sergi gösteri gemisi
Sadıkoğlu'nun deniz 'Fantasy'sine yeni formül bulundu: Sergi gösteri gemisi

Kahraman Sadıkoğlu?nun 800 metrekarelik dubleks daire şeklindeki yüzen evi ?koy işgal? şikâyetlerinin yanı sıra yerli ve yabancı ünlü konuklarıyla da gündeme geliyor. FOTOĞRAF: DHA

Ünlü armatörün yıllardır Sarsala Koyu'nda demirli olan 'denizkondu'su şimdi 'sergi gösteri gemisi' olarak Göcek'te. 'My Fantasy' artık gemi muamelesi görecek
Haber: FİGEN ÇAYLAK / Arşivi

İZMİR - Denizcilik Müsteşarlığı, armatör Kahraman Sadıkoğlu’nun Göcek’e ‘yerleşen’ ‘My Fantasy’ adlı yüzen evine, gemi statüsü vermek için ‘sergi gösteri gemisi’ formülü buldu.
Ünlü armatör Sadıkoğlu, 800 metrekarelik dubleks daire şeklindeki, yüzme havuzu, saunası, spor salonu bulunan yüzer evine, 10 yıl önce ‘barge -yatch’ (duba -yat) adı altında belge aldı ve yüzer evi Muğla Dalaman’daki Sarsala Koyu’na yerleştirdi. Yüzer evin, koyu işgal ettiği şikâyetlerine karşın Çevre ve Orman Bakanlığı ile Denizcilik Müsteşarlığı yıllarca işlem yapmadı. Yüzen ev, Sarsala’da demirleyip halatlarla kıyıya bağlanan özel bir villa haline geldi. Dub olarak nitelendirildiği için denize elverişlilik belgesi de aranmadı.

Valilik sordu: Ne olacak?
Yıllar içinde tepkilerin giderek artması üzerine Muğla Valiliği, Denizcilik Müsteşarlığı’na bu durumun ne olacağını sormaya başladı. Resmi makamların harekete geçmesi ve tepkilerin yoğunlaşması üzerine, Sadıkoğlu, Denizcilik Müsteşarlığı nezdinde yüzer ev için, yeni bir formül arayışına girdi. Bulunan formülle uluslararası sefer yapan gemilerle ilgili bir sözleşmeye dayanılarak, ‘denizkondu’. 16 Ekim 2008 tarihinde gemi tasdiknamesinde ‘sergi gösteri gemisi’ olarak yer aldı. Sadıkoğlu, geçen ay yüzer evini Sarsala Koyu’ndan Göcek Adası’na taşıdı. Burayı terk etmemek için ‘Makine arızası var, parça bekliyoruz’ gerekçesi öne sürüldü. Yüzer ev, son olarak Mopak İskelesi’ne bağlandı.
Denizcilik Müsteşarlığı İzmir Bölge Müdürlüğü yetkilileri, yüzer ev ‘My Fantasy’ye verdikleri yeni statüyü savunurken, bundan sonra bütün gemilere uygulanan prosedürün ‘My Fantasy’ için de geçerli olacağını belirtti. Kanunlara göre daha önce cezai yaptırım uygulanamadığını, şimdi böyle bir şans doğduğunu belirten yetkililer, “Süreç başladı. My Fantasy’ye karaya çıkması ve sörvey yaptırıp denize elverişlilik belgesi alması için gerekli işlemleri yapması tebliğ edildi. Kendileri de Göcek Adası’ndan ayrılacaklarını, ancak bazı eksiklikleri bulunduğunu söylediler. Durumu Muğla Valiliği’ne de bildirdik” dedi.
Yüzen eve sıcak bakmayanlar arasında Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi Üyesi Arif Yılmaz da var:
“Bugün yatların hepsi birer yüzer ev. Denizde yaşamak isteyen insanın, böyle bir duba alıp, üzerine de ev kondurup yaşamasına ne gerek var? Bu denizcilerin durumunu suiistimal etmektir.  Biz kıyıların işgali konusunda otellerle, restoranlarla mücadele ederken, deniz camiasında böyle örnekler çıkması hepimizi üzüyor. Göcek’te sadece My Fantasy  değil, bağlandığı yerden ayrılmayan birçok tekne var. En azından bunlara, ‘Bu kadar süredir buradasın. Pis su ve tuvalet tanklarını ne yaptın?’ diye soran yok.  
Muğla Çevre Gönüllüleri Onursal Başkanı Filiz Ersan da ‘My Fantasy’nin durumunun kötü örnek teşkil ettiğini belirterek, “Burada bir koy işgali ve kanun ihlali var. Göcek’te çevreyi yok edecek, sürdürülebilir turizmi öldürecek bir örnek. Bunun çözümü Çevre ve Orman Bakanlığı’na düşüyor.  Bakanı göreve davet ediyoruz” dedi.