Şafak Pavey'in sesi THY engelini aştı

"Size, son bir umutla, THY'nin zorunlu müşterisi olan özürlü insanlar için yapılan uygulamaların düzeltilebileceğine inancımı hâlâ koruyarak yazıyorum.

İSTANBUL - "Size, son bir umutla, THY'nin zorunlu müşterisi olan özürlü insanlar için yapılan uygulamaların düzeltilebileceğine inancımı hâlâ koruyarak yazıyorum. Ben Türk vatandaşı ve özürlü bir BM çalışanıyım. Eğer bana iki yıl önce sorsaydınız ülkemde bütün özürlü yaklaşımının THY'de gördüğüm uygulama gibi olmasını temenni ettiğimi duyacaktınız. Sonra ne oldu? Anlatayım..." Şafak Pavey'in, 14 Ocak'taki Radikal 2'de engelliler adına 'denize bıraktığı şişe' üç gün sonra sahibini buldu, THY engellileri hiçe sayan yönetmeliği değiştireceğini açıkladı.
Sekiz yıl önce geçirdiği tren kazasında bir kolunu ve bir bacağını kaybeden Şafak Pavey'i THY Genel Müdürü Temel Kotil'e açık mektup yazmaya iten neden, bir engelli olarak uçuşlarda karşılaştığı sıkıntılardı. Hele hele THY yönetmeliğince engelli sayılmak için 'iki kolunu da ya da iki bacağını da kaybetmiş olma' şartı aranması, bardağı taşırmıştı. Pavey duygularını, "İnanın bana insanın kendisinin özürlü olduğunu sürekli anlatmaya çalışması çok incitici" diye anlatıyordu.
İsviçre'de geçirdiği kazanın ardından eve kapanmak yerine hayata karışan ve halen BM Mülteciler Komisyonu Tahran Şubesi'nde çalışan Pavey'in yaşam mücadelesi, 2003 Aralık ayında Cumhurbaşkanlığı'nın 'Özürlüler Hayat Başarısı' ödülüyle taçlandırılmıştı. Gazeteci Ayşe Önal'ın kızı Pavey, yaşadığı Cenevre'den Ankara'ya uçmak için THY'yi seçmişti. Ancak Cenevre'deki THY Bürosu'na göre Pavey 'engelli' değildi ve havalimanında bir tekerlekli sandalye bile tahsis edilmemişti. Swiss Air'in yardımıyla uçağa binebilen Pavey, önce bunun oradaki müdürün 'algı sorunu' olduğunu zannetmişti. Ancak sonraki uçuşlarda 'kâbus' devam etti. THY bürolarından engelli bileti almak bile işkenceydi. Pavey, mektubunu bitirirken, yanıt gelmezse ödülü iade edeceğini yazıyordu:
"Hayatın gerçeğini yansıtmayan bir sembol ne kadar iyi niyet temsili olsa da, bir avunmadan ibarettir, bizimse avunmadan daha çoğuna ihtiyacımız var."
Kotil, Pavey'e üç gün sonra yine bir mektupla yanıt verdi. Sorunlardan haberdardı ve yönetmelikte bir değişikliğin gerekli olduğu bilincindeydi. Bunun için 63 havayolu şirketi incelenmişti. Bu doğrultuda en kısa sürede yeni yönetmelikte değişikliğe gidilecekti. Kotil, mektubunu, "İstanbul'da olduğunuz bir gün, sizi ağırlayarak, projelerimizi sunmaktan memnuniyet duyacağız" diye bitiriyordu.
Pavey'in mektubu THY'yi 'engellerinden' kurtaracak mı, zaman gösterecek.