@ismailsaymaz

Şafak vakti avukatlara baskın

Şafak vakti avukatlara baskın
Şafak vakti avukatlara baskın
Aralarında Ankara, İstanbul ve İzmir'in de bulunduğu 7 kentte DHKP-C'ye yönelik eş zamanlı operasyon düzenlendi. Sadece İstanbul'da 15'i avukat onlarca gözaltı var.
Haber: SERKAN OCAK / Arşivi
İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

İstanbul güne DHKP\C operasyonuyla uyandı. Bir çok yerde arama yapılıyor. Çok sayıda avukat hakkında gözaltı kararı bulunuyor.

Helikopter desteğindeki operasyon için saat 04.00’te düğmeye basıldı. Daha önceden belirlenen adreslere ayrı ayrı ekipler gitti. Operasyonların hedefinde Çağdaş Hukukçular Derneği ve üyeleri vardı. Çağdaş Hukukçular Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Güçlü Sevimli, İstanbul Şube Başkanı Taylan Tanay ile üye avukatlar Güray Dağ, Efkan Bolaç, Günay Dağ, Gülvin Aydın, Ebru Timtik, Barkın Timtik, Naciye Demir ve Antalya'da Zeki Rüzgar evlerinde gözaltına alındılar. Ayrıca Efkan Bolaç'ın gözaltına alınması sırasında yanında bulunarak destek veren avukat Ali Şafak da gözaltına alındı.

 

 

Yurt Gazetesi Muhabiri ve aynı zamanda İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi 4. sınıf öğrencisi Sami Menteş ve ev arkadaşı İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi son sınıf öğrencisi Umut Karakaya’da şafak operasyonu ile gözaltına alındı. ÇHD Öğrenci Hakları Komisyonu üyesi 2 öğrencinin ev arkadaşının verdiği bilgiye göre, en az 15 sivil polis eve geldi. Kapı zorlanmadı ancak büyük bir gümbürtü ile kapı 04.30’da çalındı. Polisler arama ve gözaltı kararını göstererek evi aramaya başladı. İki öğrenci işlemlerin ardından gözaltına alındı.

Polis, Dernek Başkanı Selçuk Kozağaçlı’yı ise adresinde bulamadı. Selçuk Kozağaçlı için yakalama kararı çıkartıldı. Polis ayrıca Okmeydanı’nda da pek çok adrese operasyon düzenledi. Operasyonlarda helikopter desteği de verildi. Okmeydanı’nda İdil Kültür Merkezi ile Mecidiyeköy’de Yürüyüş Dergisi binası polisin baskın yaptığı yerler arasında.

 POLİS KAPIYI KIRARAK GİRMİŞ

 

Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şube Başkanı Taylan Tanay da gözaltı alınan avukatlardan. Evinde gözaltı işlemi yapıldığı sırada telefonla ulaştığımız Tanay, polisin 04.00’da kapıyı kırarak eve girdiğini belirtti. Telefonla konuştuğumuz Tanay’ın bulunduğu ortamda tartışma sesleri yükseliyordu.

Tanay, Radikal’e şu açıklamalarda bulundu: “Sabah 04.00’te kapıları kırarak eve girdiler. Yasaya göre savcı eşliğinde gelinmesi gerekiyor. Ancak savcı bir saat sonra geldi. Savcıya sordum. 'Yolu karıştırdım' cevabını verdi. Şu anda Baro temsilcisi geldi. Arama başladı. Polis savcıların yanında bize saldırdı. Tartışmalar halen devam ediyor. Çağdaş Hukukçular Derneği’nin Genel Başkanı avukat Selçuk Kozağaçlı hakkında da yakalama kararı var.”

ÇHD Şube yöneticisi Güçlü Sevimli de saat 08.30 sıralarında şu açıklamayı yaptı: "Polisler kapımda bekliyor. Eve gelmelerini bekliyorum. Ben de ne olduğunu ve soruşturmanın içeriğini bilmiyorum."

Avukat Naciye Demir de gözaltında iken şu açıklamayı yaptı, "Saat 04.00’ten beri dışarıda bekleyenler var. Savcı bey ve avukat arkadaşlar da geldi. Evraklar kontrol ediliyor. Gözaltı kararı varmış. DHKP/C üyeliği ve örgüte yardım iddiasıyla bu operasyon yapılıyor. Ben anlamış değilim. Nereden, nasıl böyle bir kanıya vardılar?" 

GÖZALTI KARARINI BEYRUT'TA ÖĞRENDİ

ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı, dernek faaliyeti kapsamında Lübnan’da olduklarını, kendisi gibi hakkında yakalama kararı çıkarılan Oya Aslan’ın da beraberinde olduğunu ve en kısa sürede döneceklerini belirterek şunları söyledi: “Bu operasyonun ÇHD’nin son dönemdeki performansından kaynaklandığını düşünüyoruz. Bizim ‘Olağan Şüpheli’ eğitimimiz ve ceza davalarındaki performasımızın sonucu olduğunu düşünüyoruz. Polisin yasadışı öldürmelerine ilişkin davalardaki performansımız ve ısrarımızın, baskınların nedeni olduğunu düşünüyoruz. Tamamen hukuka ve ahlaka aykırıdır. ÇHD mücadelesinden vazgeçmeyecektir. Ben de geliyorum ve meslektaşlarımızla birlikte derneğimizi savunacağız.”

Birkaç gün önce Beyrut’a giden Oya Aslan operasyonla ilgili şunları söyledi: “Benim hakkımda da gözaltı ve yakalama kararı var. Avukat Selçuk Kozağaçlı’nın Ankara ’daki evi ve iş yerinde arama yapılıyor. Çağdaş Hukukçular Derneği’nin Ankara Şubesi’nde arama yapılıyor. ÇHD İstanbul Şube Sekreteri Güçlü Sevimli, avukatlar Serhan Arıkanoğlu hakkında da yakalama kararı var. Suriye’de yaşanan olaylar ve buradaki hak ihlalleriyle ilgili Beyrut’a Lübnan hükümetiyle görüşmeye geldik. Bir dizi görüşmeler gerçekleştiriyoruz, tamamlandığında döneceğiz.”

 

 

 

BOLAÇ: AVUKATLARA YÖNELİK GÖZALTI DALGASI


Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul eski Başkanı avukat Efkan Bolaç da, DHKP\C operasyonunu Twitter’dan 07.25’te ilk duyuran isimlerdendi. Ancak Bolaç’ın da gözaltına alındığı iddia edildi. Bolaç en son şu twitleri atmıştı: "Avukatlara yönelik yeni bir gözaltı dalgası daha yaşanmakta. Muhalif olanlara yönelik saldırılar olanca hızıyla sürüyor. Sabah saat 04.00’de Halkın Hukuk Bürosu’na giden polisler kapıyı kırarak içeri girmişler. Saat 05.00’de savcı büroya gelmiş. ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı hakkında yakalama kararı alındı. İstanbul şube yöneticileri dahil 10 avukat gözaltında."

 

TELEFONUNA EL KOYDULAR

Avukat Ali Şafak ise gözaltına alınan avukat Efkan Bolaç’ın yanındaydı. Şafak, Bolaç’ın gözaltına alınma sürecini şu şekilde anlattı: “Halkın Hukuk Bürosu’na yapılan operasyonu hepimiz öğrendik. Efkan da hakkında kararı bilmiyordu. Twitter’dan operasyonu duyurdu. Arkadaşlarına destek için evinden çıktığında polis tarafından gözaltına alındı. Efkan’ın hemen üst araması yapıldı ve telefonuna el konuldu. Avukat Taylan Tanay’a telefonu geri verildi, diğer bazı arkadaşlara da ancak Efkan’a verilmedi. Efkan sosyal medyada aktif olduğu için, sürekli twit attığı için sanırım telefonunu geri vermediler. Şu anda polis otobunda bürosuna götürülüyor. 3 sivil polis aracı var. Bizi arkadaşları olduğu için aramaya almıyorlar. Barodan atanan avukaı bekliyoruz. Şu anda hakkında arama, gözaltı ve yakalama kararı olan 9 avukat olduğunu biliyoruz. Efkan’ın ofisi Ataköy Tercüman Sitesi'nde.” Bir süre sonra Şafak da gözaltına alındı.TWITTER'DAN DUYURDULAR

Çağdaş Hukukçular Derneği’nin twitter adresinden de operasyon şöyle duyuruldu:  “Halkın Hukuk Bürosu'na polis baskını. Gece saat 04.00’de kapılar kırılarak arama yapılmak istendi. Yasa 'Cumhuriyet Savcısı olmadan arama yapılamaz' demesine rağmen savcı tam 1 saat sonra geldi. Yolu karıştırdığını söyledi. Avukatlık kanunu savcının yol bilgisine kurban. Adaletleri batsın. Şu an C. savcıları HHB de Baro temsilcilerini bekliyorlar arama için.”

 

ANKARA'DA ARAMA

 

Ankara'da Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Merkezi'nde DHKP/C soruşturması kapsamında polis tarafından arama yapıldı. Soruşturma kapsamında Çağdaş Hukukçular Derneği Başkanı Selçuk Kozağaçlı, Oya Aslan ve Nazan Betül Vangölü Kozağaçlı hakkında arama kararı olduğu bildirildi.

 

 

 

 

İZMİR'DE DE OPERASYON 

Operasyonun İzmir ayağında, çeşitli evlere eş zamanlı düzenlenen baskınlarda DHKP-C üyesi olduğu ileri sürülen 17 kişi gözaltına alındı. Zanlılar, İzmir Emniyeti Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürüldü. Zanlıların evlerindeki aramalarda çok sayıda örgütsel doküman, CD ve belge ele geçirildiği ileri sürüldü.