Şafak vakti KCK operasyonu

Şafak vakti KCK operasyonu
Şafak vakti KCK operasyonu

Arşiv

Polis sabahın ilk saatlerinde yeni bir KCK operasyonu gerçekleştirdi. Eşzamanlı operasyonun hedefinde sendikalar da var.

Savcı Sarıkaya'nın soruşturmadan alınmasının ardından özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Bilal Bayraktar tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, PKK 'nın şehir yapılanması olduğu iddia edilen KCK'ya yönelik operasyonlarda 30 ilde 113 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Ankara 'da KCK'ya yönelik operasyon kapsamında Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) ve Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Emekçileri Sendikası (TÜMBELSEN) Genel Merkezleri ile bazı sendika üyelerinin evlerinde arama yapıldığı bildirildi. KESK'te şun ana kadar 6 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Beyoğlu’nda da Terörle Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, daha önce belirledikleri adreslere sabahın ilk saatlerinde baskın yaptı. Bir çok kişi gözaltına alındı. Evlerde aramalar yapan polis, malzemeleri çuval ve poşetlere koyarak emniyet müdürlüğüne götürüldü. Terörle Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, önce baskın yapacakları adreslerde geniş güvenlik önlemleri aldı. Ardından çelik yelekli özel harekat polisleri evlere baskın yaptı. Bir çok kişi gözaltına alındı. Polisler evlerde yaklaşık 2 saat arama yaptı. Ele geçilen malzemeler çuval ve poşetler içinde Vatan Caddesi’ndeki Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

‘DAĞ KADROSUYLA İLETİŞİMİ SAĞLAYAN EKİP’
Operasyonun örgütün şehir yapılanması olan KCK ile dağ kadrosu arasında iletişimi sağlayan kişilere yönelik olduğu iddia edildi. İstanbul polisinin düzenlenen operesyanlarda 46 kişinin gözaltına alındığı ifade edildi. Yapılan aramalarda 1 kalaşnikof ve 3 tabanca ele geçirildi.

Yapılan aramalarda çok sayıda örgütsel dokümanla 1 otomatik tüfek ve 3 tabanca ele geçirildiği belirtildi. Operasyonların bölücü örgütün dağ kadrosuyla, şehir yapılanması arasında iletişimi sağlayan kişilere yönelik olduğu iddia edildi.

İSTANBUL’DAKİ OPERASYON
İstanbul’da düzenlenen operasyonlarda gözaltı saysınını 46 olduğu belirtildi. 34 kişinin İstanbul’da gözaltına alındığı 12 kişinin ise çeşitli illerde gözaltına alındığı ve İstanbul’a getirileceği ifade edildi.

İZMİR'DE 10 GÖZALTI
İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında, bugün sabah saatlerinde İzmir’de de eş zamanlı operasyon başlatıldı. KCK’ya yönelik düzenlenen operasyonda, 10 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltındaki şüpheliler, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne götürüldü. Polisin bazı adreslerdeki aramalarının devam ettiği, yeni gözaltıların olabileceği bildirildi.

VAN VE HAKKARİ'DE KCK OPERASYONU
Van ve Hakkari’de de KCK’ya yönelik düzenlenen operasyonda, aralarında BDP ’li Van Belediye Başkan Yardımcısı Gülbahar Orhan’ın da bulunduğu 11 şüpheli gözaltına alındı. Dün gece saatlerde yapılan operasyonlarda Van ve Hakkari’de birçok adrese eş zamanlı baskın düzenledi. Van’da BDP’li Belediye Başkanı Gülbahar Orhan’ın da aralarında bulunduğu 5, Hakkari’de ise 6 şüpheli gözaltına alındı. Gözaltına alınanların sorguları sürüyor.

BATMAN'DA 24 GÖZALTI
Öte yandan Batman Valiliği de KCK içerisinde faaliyet gösterdiklerini belirtilen 24 kişinin gözaltına alındığını bildirdi. Valilikten yapılan yazılı açıklamada, şunlar kaydedildi: 

“PKK/KCK Terör örgütünün gençlik yapılanması içerisinde faaliyet göstererek kırsal alana eleman ve lojistik destek sağlayan, esnafa zorla kepenk kapattıran, ilimizde meydana gelen yasadışı olayları organize eden ayrıca güvenlik güçlerine resmi ve özel araçlara işyerlerine yönelik olarak taşlı, molotof kokteylli, havai fişekli ve parça tesirli bombalı saldırıda bulundukları tespit edilen şahıslara yönelik olarak 13.02.2012 günü başlatılan operasyon neticesi, il merkezli ve ilçelerde 24 şahıs yakalanarak gözaltına alınmıştır.” (DHA-AA)