Safenaz burnunda tütüyor

Marmaris'ten Rodos'a kaçak taşırken batan tekneden tek sağ kurtulan kaçak İranlı Hüseyin Datkanu Mariu, facianın şokunu atlatmaya başladı.
Haber: YAŞAR ANTER / Arşivi

MUĞLA - Marmaris'ten Rodos'a kaçak taşırken batan tekneden tek sağ kurtulan kaçak İranlı Hüseyin Datkanu Mariu, facianın şokunu atlatmaya başladı. Sevgilisi Safenaz'a kavuşacağı günü bekleyen Mariu, "İran'a döndüğümde bütün gençlere kaçakçıların kurbanı olmamaları için uyarıda bulunacağım" diye konuştu.
İranlı Mariu'nun yeni bir hayatabaşlamaumudu,19Aralık 2003'te 52 kaçakla birlikte bindiği teknede sulara gömüldü. İran'da babası öldükten sonra annesi ve erkek kardeşiyle yaşayan, oto tamirciliğinden ayda 120 dolar kazanan lise mezunu Mariu, 15 saat boyunca denizde bir tahta parçasına tutunarak hayatta kalmıştı. Muğla Öğretmenevi'ne yerleştirilen ve olayın tanığı olarak en az üç hafta daha burada kalması gereken Mariu, şunları söyledi:
"Tahran Muhrem Rehberi takımında altı yıldır güreşiyordum. Birçok madalya ve kupa aldım. Mahallemizde oturan, 17 yaşındaki Safenaz'la iki yıldır arkadaştık, ileride evlenmeyi düşünüyorduk. Ancak son dönemde rejimin gençler üzerindeki baskısı artıyordu. Örneğin dört kez içki içerken yakalananlar idama götürülüyordu. Avrupa'nın çağdaş yüzünü gören zengin
İranlı gençler, özgürce ve insanca yaşamanın yolunun Avrupa ülkelerine gitmek olduğunu biliyordu. Ben de Britanya'ya gidip iyi bir iş bulduktan sonra ailemi ve Safenaz'ı yanıma alacaktım. Altısı mahallemden, dokuz arkadaşımla birlikte yanımıza birkaç bin dolar alıp yola çıktık."
'Bizi Afganlar sakladı'
İstanbul'da iyi Türkçe konuşan birkaç Afganlı tarafından saklandıklarını, getirildikleri Marmaris'te bir pansiyonda tekne beklediklerini anlatan Mariu, "Şebekenin içinde birçok ulustan insanın çalıştığını anladım. Bize daha çok para verirseniz daha iyi yollardan sizi götürebiliriz diyorlardı. 20 bin dolara yatlarla hiçbir sorunla karşılaşmadan İtalya'ya götürülüp bırakılanlar oluyormuş" dedi.
Psikolojik tedavi de gören Mariu, geceleri uyuyamadığını, gülmeyi unuttuğunu söyledi. Ailesinin ve çok sevdiği nişanlısının yanına dönmek istediğini belirten Mariu bir daha kaçmayacağını da sözlerine ekledi:
"Ölenlerin çığlığı beynimden gitmiyor. Sağ kaldığıma sevinemiyorum.
10 gün sonra ilk kez gülmeyi, hayata gülerek bakmayı başarabildim. İran'a döndükten sonra hayatıma devam edeceğim, bir daha kaçmayı denemeyeceğim. Benim için yeni bir hayat başlıyor. Bana ilgi gösteren Türklere de teşekkür ediyorum."