Sağanak operasyonu

Cumartesi günü Bodrum'u vuran sağanak, turistik tesislerin arıtma tesislerinin dolmasına neden oldu. Torba Koyu'ndaki bazı turistik tesisler, 'yağmur suyunu tahliye' bahanesiyle arıtma tesislerindeki fosseptik sularını da caddelere, yağmur suyu kanallarına hatta özel döşedikleri borularla denize verdi.
Haber: YAŞAR ANTER / Arşivi

MUĞLA - Cumartesi günü Bodrum'u vuran sağanak, turistik tesislerin arıtma tesislerinin dolmasına neden oldu. Torba Koyu'ndaki bazı turistik tesisler, 'yağmur suyunu tahliye' bahanesiyle arıtma tesislerindeki fosseptik sularını da caddelere, yağmur suyu kanallarına hatta özel döşedikleri borularla denize verdi. Yağmurla birlikte Torba Koyu'ndaki renk değişimini önceleri herkes sel sularının getirdiği çamura bağladı. Ancak bir süre sonra mavi bayraklı Torba Koyu'nun rengi bir andan maviden sarıya dönerken etrafı da pis kokular kapladı.
Üç günden beri Torba Koyu'nda yüzemeyen turistler ise diğer koylara giderken durumu seyahat acenteleri ve tur operatörlerine haber verdi.
Torba Muhtarı Adnan Öztok "Kaymakamlığa suç duyurusunda bulunup cezalandırmalarını istedik" dedi. Eski Yeşiller Partisi Genel Başkanı Bilge Contepe de, "Çevreyle ilgili cezaları erteleyenlerin şimdi ne düşündüğünü merak ediyorum. Pis sularla doğayı kirletenlere eminim yine hiçbir ceza verilmeyecek" diye konuştu.