Sağanak toprak evi yıktı, Edanur, Zilan, Rozerin ve Ayşe uyurken öldü

DİYARBAKIR - Sağanağın  ardından meydana gelen heyelanda, toprak damlı bir ev çöktü, göçük altında kalan beş kardeşten dördü öldü. Olayda evin bir başka odasında bulunan anne- baba yara almadan kurtulurken bir çocuk da ağır yaralı.
Diyarbakır’ın Dicle ilçesine bağlı ve kent merkezine 80 kilometre uzaklıktaki Altay Köyü’nde, önceki geceden beri yağan şiddetli yağmur nedeniyle sabaha karşı saat 05.00 sıralarında toprak kayması meydana geldi. Kayan toprak yamaçta bulunan Tekin ailesinin toprak damlı tek katlı evinin çökmesine neden oldu. Anne- babaları göçükten yara almadan kurtulurken, aynı odada uyuyan ve yaşları bir ile 10 arasında değişen Zilan, Edanur, Rozerin ve Ayşe Tekin kardeşler toprak altında öldü. Enkazdan ağır yaralı çıkarılan diğer çocuk Kerem Tekin ise Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tadavi altına alındı.
Dicle Kaymakamı Sezer Işıktaş, önceki geceden beri ilçede ve bağlı köylerde sağanak yağışın sürdüğünü, yağış nedeniyle meydana gelen heyelanda toprak damlı evin çöktüğünü, dört çocukları ölen, bir çocukları da yaşam mücadelesi veren Tekin çiftine gerekli her türlü desteği vermek için köye gideceğini söyledi. Dört kardeşin cenazesi, köyde toprağa verildi. (dha)