Sağanak yağış İzmir'i felç etti: Evleri su bastı, trafik durdu, internet kesildi

Sağanak yağış İzmir'i felç etti: Evleri su bastı, trafik durdu, internet kesildi
Sağanak yağış İzmir'i felç etti: Evleri su bastı, trafik durdu, internet kesildi
İzmir'de etkili olan sağanak yağmur, kentte yaşamı olumsuz yönde etkiledi. Yağmur nedeniyle çok sayıda ev ve işyerini su basarken, iletişimde aksaklıklar yaşandı, dereler taştı, yollar göle döndü, trafik durma noktasına geldi.

 


İZMİR - Bugün saat 04.00 sıralarında başlayıp aralıksız süren sağanak yağmur, haftanın ilk gününün yoğunluğuyla birleşince sabah saatlerinde kentte yaşam adeta durdu. Özellikle saat 07.00'den itibaren şiddetlenen yağmur, tüm kenti olumsuz etkilerken, işyerine gitmeye çalışan İzmirliler yollarda kaldı. Yollar ve caddelerin göle dönmesi nedeniyle özellikle Ankara yolu, Altınyol, Mustafa Kemal Sahil Bulvarı, Yeşildere yolu ve Talatpaşa Bulvarı'nda trafik durma noktasına geldi. Yeşildere yolunda trafik Halide Edip Adıvar Caddesi'ne yönlendirildi, Tepecik köprü altı ve Şehitler Caddesi trafiğe kapatıldı. Konak Alt Geçit'te suyun yükselmesinden dolayı trafik aksayarak devam etti. Çınarlı Yunuslar Tim Amirliği önündeki alt geçiti ve Basmane Garı'nı da su bastı.
Trafiğin tüm kent genelinde durması nedeniyle vatandaşlar, otobüs duraklarında kalabalık oluşturdu. Vatandaşların İZBAN Metrosu'nu kullanması nedeniyle vagonlarda izdiham yaşandı. Bazen metro seferlerinde de aksamalar yaşandı. Trafik yoğunluğuna hasarlı kazaya karışan veya suya girdiği için yolda kalan araçlar eklenince kentte hayat felç oldu.

İTFAİYEYE ULAŞILAMADI

İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı'nın bir bölümünü de Meles Deresi'nin yükselmesi nedeniyle su bastı. Kent içindeki yağmur sularının toplandığı en büyük dere olan Meles'in denizle buluştuğu noktada taşmanın eşiğine gelmesi yetkileri alarma geçirdi. Şehitler Caddesi zaman zaman trafiğe kapatıldı. Meles'in Yeşildere bölümünde taşması nedeniyle dere kenarındaki evler de su altında kaldı. Yağmurdan etkilenen enerji hatları nedeniyle iletişimde de sorun yaşandı. İnternet zaman zaman kesilirken, AKS 110 İtfaiye'nin santraline ulaşılamadı. Çok sayıda ev ve işyerinin su bastığı, mazgalların patladığı kentte perişan olan vatandaşlar, yağmurdan korunmak için ilginç yollara başvurdu, kendi imkanlarıyla da suları tahliye etmeye çalıştı.

SEFERİHİSAR YAĞMURA TESLİM

İzmir'in 'sakin şehir' unvanlı ilçesi Seferihisar'a bugün saat 05.00 ile 09.00 satleri arasında metrakareye 83.4 metrekare yağmur düştü. İzmir'in ilçeleri arasında en çok yağış alan yer olan Seferihisar'da Camikebir, Çolak İbrahim Bey ve Turabiye mahallelerindeki İZSU tarafından daha önce ıslah edilen dört derenin taşması nedeniyle cadde va sokaklar dereye döndü. İlçe merkezindeki onlarca ev ve işyerin su bastı. Seferihisar Belediyesi ve Kapalı Pazaryeri'nin çevresi suyla doldu. Tahiye çalışmaları sürerken, uzun süre belediye giriş- çıkış yapılamadı. Camikebir Mahallesi'ndeki Atalay Kent Sitesi bahçe ve istinat duvarı sel suları nedeniyle park halindeki iki otomobil üzerine yıkıldı. Otomobilerde hasar meydana geldi. Derelerden gelen sular nedeniyle Seferihisar- İzmir Karayolu 1.5 saat süreyle trafiğe kapatıldı. Trafik geçici olarak yolun diğer bölümünden çifti yönlü olarak verildi.
Sığacık, Ulamış ve Tepecik mahallelerinde cadde ve sokaklar dereye döndü. İZSU, cadde ve sokaklardaki tıkanan rögarların açılması için çalışmalarını sürdürken, vatandaşlarda kendi imkanmlarıyla evlerine giren suyun tahliyesine başladı.

BELEDİYEDEN AÇIKLAMA

Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, İtfaiye Daire Başkanlığı, Fen İşleri ve İZBETON'a bağlı ekipler, 670 personel, 192 araç, 92 motopomp, 42 iş makinesi, 18 kamyon, 19 iş makinesi, 5 vinç, 4 adet vinçli kamyon, 29 kanal aracı ve 24 çekiciyle kentin kritik noktalarında çalıştığı açıklandı. Çalışmalarda İZSU'ya kanal temizleme hizmeti veren müteahhitlerin ekipmanları da kullanılıyor.

REKOR YAĞMUR

İzmir Meteroloji Bölge Müdürü Murat Şahin, Kıyı Ege ve İzmir'de, bir gün öncesi tahminlerinde olduğu gibi kuvvetli ve şiddetli yağışların etkili olduğunu açıkladı. Şahin, saat 05.00 ile 09.00 arasında Seferihisar'da metrekareye 83.4 kilogram, İzmir Güzelyalı'da ise 53.6 kilogramla şiddetli sınıfa giren yağış gerçekleştiğini, yağışların perşembe günü kesileceğini açıkladı.
Meteroloji Bölge Müdürlüğü ölçümlerine göre en şiddetli yağış Seferihisar'da metrekareye 83.4 kilogram ile gerçekleşirken, Menderes'te 58.4 kg, Aliağa'da 56.2 kg, Güzelyalı'da 53.5kg, Bornova'da 42.1 kg, Urla'da 41.6 kg, Dikili'de 49 kg, Bergama'da 41.8 kg, Menemen'de 33.8 kg, Çiğli'de 29.4 kg, Manisa'da 23.2 kg yağış gerçekleşti.
Bölge Müdürü Şahin, 20-50 kg arası yağışın kuvvetli, 50'ni üzerisinin şiddetli yağışa girdiğini belirterek bir gün önceki tahminlerde bu uyarıyı yaptıklarını söyledi.
Bugün yağışların kuvvetli ve şiddetli olarak Aydın, Manisa, Çanakkele, Balıkesir ve İzmir'de devam etmesini beklediklerini belirten Şahin, etkili yağışın Salı günü de süreceğini açıkladı. Şahin, Çarşamba günü kuvvetli etkisini yitirip orta düzeye inecek yağışların perşembe günü bölgeyi terk edeceğini söyledi. (DHA)


  http://www.radikal.com.tr/116276011627605

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Önceden Tedbir? - Clear

  Yani şunlar mı? Logarlar kış öncesi temizlenmeli,deniz seviyesi ve altı bölgelerdeki su pompalarının bakımı yapılmalı,dere ağızları temizlenmeli v.s. Bu dedikleriniz -İzmir'de 69 ölümle sonuçlanan büyük sel felaketinden beri- önceki yıllar yapılıyordu.Şimdi yerel seçimler yaklaşınca,"görünen çalışmalara" ağırlık verildi,özellikle mesai başlama ve dağılma saatlerinde -herkes görsün diye- trafikte konvoylara neden olma pahasına,milleti sinir ederek,"kaldırım sök yap","çiçek sök dik","düzgün olan asfaltı kazı yeniden asfaltla" etkinlikleriyle uğraşılırken ve şantiyeye döndürülen şehrin havası toz duman edilirken,bu kışa hazırlık çalışmaları unutuluverdi.Yaaaa,işte büüüyle...

  Huy değişmez - Bratz

  Uh yine başladık. Her sene bu dönemde değişen hiçbirşey yok. Yağmur öyle bir yağarki kentin banliyö mahalleleri adeta kaybolur. Onu geçtim kent merkezi bile yağmur da durulmayacak haldedir. Hele ki tüneller aman tanrım diyeceğiniz boyutta sular ile doludur burada. Bizim İzmir de yağmur yağmur demezler

  Beklenen felaket - efeg27

  Böyle bir yağmur yağacağı söylenmişti ve gerçekleşti, önemli olan önceden önlem alınması yoksa yağan yağmura kimse bir şey yapamaz. Elbette herkesten bir ses çıkacak ama böyle yağmur yağdığı sürece Newyork da yaşasanız sonuç değişmez zira alt yapı kaldırmaz. Böyle afette eleştirilecek tek nokta önce alınmaması olmalıdır buda genelde dere yataklarının yapılaşmaya açılması yada bir şekilde doldurulması şeklinde olur eğer bu durum söz konusuysa ilgili belediye her türlü eleştiriyi hak eder.

  Kimi Yargılamalı? - Clear

  İstanbul ve Ankara'da olunca,yorumcular hemen belediyeleri yargılıyor.Peki İzmir ve Antalya'da olunca kimi yargılamak gerekiyor? Yoksa,"onlar belediye hatası,bunlar doğa macerası" mı demek gerekiyor?

  Allah baba ne ettin yaaa - lolanli

  Seçim yaklaşırken böyle sağnak olur mu! Şimdi Akpliler başlar belediyecilik bu mu diye! Adam anlamaz ki son zamanların en şiddetli yağmuru olduğunu. Aynısı kendi belediyelerinde olsa bu sefer önceki belediyenin suçuydu der ki o da muhakkak ki Chpdir. Neyse, yapacak birşey yok. Kış böyle geçecek gibi umarım belediyeler önlem alır. Ha bu arada sağda solda Akpliler yok Atatürk posteri, heykeli kurtarsın sizi gibi laflar okuyorum. Cidden bu kadar kindar olmayın. Ayıptır ayıp! Müslüman adam bunu der mi ya!