Sağduyunun sesi

'Devletin sorumluluğu'
Adalet Bakanı Türk'ün açıklamaları ölüm oruçlarının bitirilmesi için yeterli bulunmazken, Cumhurbaşkanlığı Basın Danışmanı Metin Yalman, Sezer'in eylemleri kaygıyla izlediğini belirtti. Açıklama şöyle: "Mahkûmların can güvenliği devlet sorumluluğundadır, her koşulda bu sorumluluk yerine getirilmeli."
'Herkes çalışsın'
Köşk'ün Adalet Bakanlığı'ndan gerekli düzenlemelerin bir an önce yapılmasını istediğini belirten Yalman, şunları ifade etti: Hükümlüler eylemlere son vererek, yürürlüğe konulacak uygulamalara fırsat tanımalı. Herkes eylemin bitmesi için çaba göstermeli.

ANKARA - Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, ölüm oruçlarını kaygıyla izlediğini belirtirken, tutuklu ve hükümlülerin eyleme bir an önce son vererek yürürlüğe konulacak uygulamalara fırsat tanınmasını istedi.
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Basın Danışmanı Metin Yalman, dünkü haftalık olağan bilgilendirme toplantısında, Sezer'in açlık grevi ve ölüm oruçlarıyla ilgili görüşlerini de aktardı. Sezer'in bu eylemlerden duyduğu kaygıyı dile getiren Yalman, "Sayın Cumhurbaşkanı, mahkûmların can güvenliğinin devletin sorumluluğu altında olduğunu ve her koşulda devletin bu sorumluluğu yerine getirmekle yükümlü olduğunu ifade etmektedir" dedi.
'Herkese görev düşüyor'
Sezer'in, devletin her koşulda bu sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğini ifade ettiğini kaydeden Yalman, Cumhurbaşkanı'nın Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'ten eylemlerin sona erdirilmesi için yasal düzenlemelerin bir an önce yapılmasını istediğini söyledi.
Yalman, Sezer'in, TMY'nin 16'ncı maddesinin değiştirilmesi konusunda Bakanlar Kurulu'nda anlayış birliğine varılmasını da memnuniyetle karşıladığını ve gerekli değişikliğin acilen yapılmasını dilediğini kaydederken, söz konusu eylemlerin sona erdirilmesi için ailelerin, sivil toplum örgütlerinin ve herkesin çaba göstermesini önerdiğini söyledi. Yalman, Cumhurbaşkanı'nın ölüm oruçları konusunda devlete baskı yapma çabalarının, beklenen amaçlara hiçbir zaman ulaşmayacağı görüşünde olduğunu aktardı.
Öncelikli talepler
Öte yandan ölüm orucundaki tüm tutukluların aileleri adına yapılan yazılı açıklamada, Adalet Bakanlığı yetkililerinin tutuklu temsilcileriyle görüşmesi öncelikli talep olarak dile getirildi.
Ortak talepler şöyle sıralandı:

  • Tecrit derhal kaldırılmalı.
  • Zorla müdahale edilmemeli.
  • Tutuklu temsilcileriyle görüşülmeli.