Sağduyunun sesi duyuldu

Giresun Valiliği, halkoyunu ekiplerine kurusıkı tabancayı yasakladı. Kayseri Emniyeti, her düğüne polis yollayacak. Bir aşiret lideri, düğün davetiyesine, "Silahla gelmeyin" yazdı. Başbakan Erdoğan da 'durum tespiti' istedi.

GİRESUN/KAYSERİ/ANTALYA - Kutlamalarda ve düğünlerde rastgele ateşlenen silahların aldığı canlar ve yaralanmalarla ilgili yayınlar, yankı bulmaya, kamuoyu tepkisi oluşturmaya başladı. Ankara soruna çözüm ararken, yerel boyutta bazı önlemler de alınmaya başlandı.
Oyun değil savaş aracı: Giresun Valiliği, halkoyunları ekiplerinin kurusıkı silah kullanmasını yasakladı. Milli bayramlar, törenler, kutlama, anma günleri ile özel programlarda halkoyunları ekiplerinin attığı kurusıkı silahların özendirici olduğunu belirten Vali Şükrü Kocatepe, bunu yasaklayan bir genelge yayımladı. Kocatepe, "Bu olumsuz bir gelenek. Savaş aracının uluorta sergilenmesi, kullanılması, medeni toplumlarda huzursuzluk, tedirginlik ve güvensizlik ortamı yaratıyor" dedi.
Giresun Folklor Kültür Sanat Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Başkanı Mustafa Öztürk ise yasağa itiraz etti: "Giresun'un en önemli oyunlarından biri, 'Çandır tüfekli oyunu'dur. Silahı savunmuyoruz, ama kültürümüzdeki bir oyunun yasaklanmasını doğru bulmuyoruz."
Davetiyeye özel logo: Şanlıurfalı Naimi aşireti liderlerinden Sıraç İnce'nin bugün Antalya'da evlenecek oğlunun düğün töreni için bastırılan davetiyede, salona silah getirilmemesi istendi. Davetiyenin sağ üst köşesine, siyah çember içinde, üzeri siyah şeritle kapatılan silah amblemi konulurken, altına da 'Silaha hayır' yazıldı. Damat Yunus Emre İnce, son günlerde düğün gibi eğlencelerde silahla ölenlerin sayısında artış olduğu için böyle bir karar aldıklarını söyledi, "Bizi seven insanlar, bu uyarımızı dikkate alacaklardır. Lütfen düğüne silah getirmeyin" diye seslendi.
Polissiz düğün olmaz: Kayseri Emniyet Müdürlüğü de, kentte bir çocuğun ölmesi, üç kişinin de yaralanması üzerine, özel düğün ekibi oluşturdu. Emniyet Müdürü Orhan Özdemir, "Her düğüne sivil bir polis görevlendirmeye başladık. Polisimiz düğünün zorunlu davetlisi oluyor. Bunu bilen düğün sahibi, fısıltı yoluyla davetlilere düğünde polis olduğunu duyuruyor. Böylece kimse silah sıkılmıyor" dedi.
'Kurusıkı'dan gerçek silah
'Silaha hayır' diyenlerin sesi yükselirken, silah aşkı da sürüyor. Diyarbakır polisinin dün yaptığı iki operasyonda, kurusıkı tabancaların namlularını değiştirerek gerçeğe dönüştüren bir şebeke yakalandı. Gözaltına alınan M.B., M.A. ve H.A.'nın üzerlerinde ve gösterdikleri yerlerde, kurusıkıdan gerçeğe çevrilmiş 32 tabanca ve 45 mermi ele geçirildi. Beş kurusıkı tabancının ise gerçeğe dönüştürülmek üzere hazırlandığı belirlendi. 2005'te kentte yapılan operasyonlarda, biri uzun namlulu 142 ateşli silah ele geçirildiği, silahlarla ilgili 87 şüpheli yakalanırken, bunlardan 18'inin tutuklandığı belirtildi. Polis, bölgedeki ruhsatsız silahların Irak'tan yasal olmayan yollarla getirildiğini ifade etti.
Güneydoğu silah dolu
Silah konusunda en sorunlu bölgelerin başında Güneydoğu Anadolu geliyor. Bölgede 70 binin üzerinde korucu uzun namlulu silah taşıyor. Olaganüstü Hal döneminde ruhsatsız silahlara ruhsat verilmesi de bölgede silah kullanımını yaygınlaştırdı. Bölgeden 100 binden fazla kişinin silah taşıdığı belirtiliyor. (dha, aa)


    http://www.radikal.com.tr/7562937562930

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.