@ismailsaymaz

Sağır ve dilsiz Şehriban, felç kaldığı gösterinin tek sanığı oldu

Sağır ve dilsiz Şehriban, felç kaldığı gösterinin tek sanığı oldu
Sağır ve dilsiz Şehriban, felç kaldığı gösterinin tek sanığı oldu
Kobani eylemleri sırasında açılan ateş sonucu yaralanarak felç olan sağır ve dilsiz Şehriban Sertkal vurulduğu olayın tek sanığı oldu. Polisin gerekçesi ise yaralanan başka kadın olmaması.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Gaziantep'teki Kobani gösterileri sırasında, bir arkadaşının evine doğru gitmekteyken kurşunla vurulup felç kalan sağır ve dilsiz genç Şehriban Sertkal, tetiği çekenlerin bulunmasını beklerken, vurulduğu eylemin tek sanığı oldu! 19 yaşındaki Sertkal hakkında, "Olaya karışanlar arasında başka bayan şahıs bulunmadığı" gerekçesiyle "örgüt üyeliği, patlayıcı bulundurma, kanunsuz gösteriye silahla katılma ve direnme" suçlarından dava açıldı. Dahası, doğuştan sağır ve dilsiz olan genç kadın slogan atarak, örgüt propagandası yapmaktan da suçlanıyor. Sertkal halen hastanede tedavi görüyor.   

Sertkal, geçen yıl 9 Ekim'de arkadaşının evine gitmekteyken, Şahinbey ilçesindeki Kobani eylemi yapan grup ile onlara silahlar ve bıçaklarla saldıran grubun arasında kaldı. Sertkal bu sırda açılan ateş sonucu çıkan saçmalarla omzundan, bacağından ve kalçasından vuruldu. Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne sevk edilen Sertkal felç kaldı. 

Doğuştan sağır ve dilsiz olan Sertkal, Ali Süzer Özel Eğitim Meslek Lisesi/Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri Alanı'nda onuncu sınıf öğrencisiydi. Fakat yatalak kaldıktan sonra okuluna da devam edemedi.

POLİS: BAŞKA YARALI BAYAN BULAMADIK

Bu arada polisler, Sertkal hakkında gösterilere katıldığı gerekçesiyle bir fezleke hazırladı. Dosyanın tek şüphelisi olan Sertkal için gösterilen delil, bir fotoğrafta yer alan kadın gösterici oldu. Oysa Sertkaya fotoğrafta olduğu üzere örgülü saçlı değil, düz küt saçlıydi. Polis, fotoğraflardaki kadın göstericinin çatışma bölgesinden uzaklaştırıldığını ve o gün hastanelere Sertkal dışında hiç kimsenin basvurmadigini belirterek, şöyle dedi: “Yürüyüşünden, kıyafetlerinden ve uzun saçlarından dolayı bayan olduğu açıkça belli olan şahsın yanında diğer bulanan şahıslar tarafından çatışma bölgesinden uzaklaştırıldığı, muhtemelen tedavisinin yapılması amacıyla sağlık merkezine götürüldüğü, olay günü yaralanarak tedavisinin yapılması amacıyla resmi-özel sağlık kuruluşlarına Şehriban Sertkal isimli bayan dışında başka bayan şahıs bulunmadığından Sertkal’ın PKK terör örgütüne müzahir kitle ile birlikte gösterilere iştirak ettiği ve olay neticesinde yaralandığı anlaşılmıştır."Polis Sertkal'ı bu görüntülere dayanarak suçladı.


DİLSİZE 'PROPAGANDA' SUÇLAMASI

Bu fezleke üzerine savcılık Sertkal hakkında, "terör örgütüne üye olma, tehlikeli maddeleri izinsiz bulundurma ve el değiştirme, terör örgütü propagandası, kanuna aykırı gösteriye silahla katılıp uyarılara rağmen dağılmaya, memura direnme" iddiasıyla Gaziantep 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. İddianamede, Gaziantep'teki gösterilerde silah, patlayıcı madde ve molotofkokteyli kullanıldığı; bunların kamu kuruluşlarına ve özel kişilere ait yer ve taşıtlara ve polise atıldığı savunuldu. Ayrıca PKK lehine slogan atıldığı ve polise karşı direnildiği iddia edildi. İddianamede, Sertkal'in kamera görüntülerine göre yüzü poşulu grubun içinde olduğu, bu sırada vurularak yere düştüğü belirtilerek, "Olaya karışan şahıslar arasında başka bayan şahıs bulunmadığından" Sertkal'in bu kişi olduğu öne sürüldü. Gaziantep Emniyet Müdürlüğü'nün de şikayetçileri arasında olduğu bu davanın ilk duruşması 8 Eylül'de görülecek.


Sertkal, yanında rekafatçi olmadan sokağa çıkamıyordu.

AVUKAT EROL: ASIL FAİLLER BULUNSUN


Sertkal'in avukatı Adnan Erol ise o gün başka kadınların da yaralandığını ve hastanelere kaldırıldığını ifade ediyor. Kaldı ki polisin elde ettiği kamera görüntülerinde kadının elini ağzına götürerek bağırdığının görüldüğünü, oysa Sertkal'in sağır ve dilsiz olduğu için konuşmasının mümkün olmadığını kaydediyor. Erol, şöyle diyor:

"Müvekkilimiz tek başına sokağa çıkamaz. Yanında sürekli birisi refakat etmek zorundadır. Annesi kendisinin resmi refakatçisidir. Ancak olayların olduğu gün sağır ve dilsizlerin dilini bilen bir arkadaşı kendisine eşlik edecek şekilde arkadaşının ziyaretine gitmek için sokağa çıkmıştır. Müvekkilim 19 yaşında olmasına rağmen hâlâ hayvanların isimlerini, meyvenin, yemenin, içmenin ne olduğunu öğrenme aşamasındadır. Bu tarz eğitim alacak kadar sağır ve dilsizliğinden dolayı hayata karşı dezavantajlı olan müvekkilimin komplikasyonlarla dolu eylemlerin içine girdiğini iddia etmek hayatın doğal akışına terstir." Erol, müvekkilinin bu eylemlerden ötürü mağdur olduğunu, silahla ateş ederek Sertkal'in yaralanmasına yol açanlar hakkında dava açılması gerektiğini vurguluyor.