Sağlık Bakanı: 300 bini aşkın kişi aşı oldu, aşılanmayan kendi bilir

Sağlık Bakanı: 300 bini aşkın kişi aşı oldu, aşılanmayan kendi bilir
Sağlık Bakanı: 300 bini aşkın kişi aşı oldu, aşılanmayan kendi bilir

Sağlık Bakanı Akdağ, Aşı konusunda kafaları karıştıranı açıkladı: Basın ve internet. FOTOĞRAF: Zekeriya Albayrak / aa

ANKARA - Sağlık Bakanı Akdağ Türkiye’de dün itibarıyla domuz gribinden ölüm sayısının 80’e yaklaştığını, aşılanan kişi sayısının ise 300 bini aştığını, ciddi bir yan etki görülmediğini açıkladı. Bakan Akdağ, Başbakan Erdoğan’ın aşıyla ilgili açıklamalarının aşı çalışmalarına sekte vurup vurmadığı yönündeki soruya ise ‘Hayır’ dedi. Bakan Akdağ’a göre aşı konusunda kafa karışıklığı yaratan Başbakan değil, ama basın ve özellikle internet. 
Bakan Akdağ dün Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günü nedeniyle katıldığı toplantıda, gazetecilerin sorularına özetle şu yanıtları verdi:
BÜTÜN DÜNYADA KAFA KARIŞIKLIĞI VAR: Sadece Türkiye’de değil, bütün dünyada bir kafa karışıklığı var. Bunda internetin de etkin rolü var. Türkiye’de aşı kararı Pandemi İzleme Kurulu’ndaki bilim adamlarının ortak görüşüyle verildi.  Aşı, güvenli bir aşıdır. Bu hususta bilim çevrelerinin düşünceleri artık kesinleşmiş durumdadır. Ama her aşı, her ilaç, her biyolojik madde gibi bunun da yan etkileri var. Bu yan etkilerle hastalığı geçirmenin risklerini karşılaştırdığımızda hastalığı geçirmenin risklerinin kıyaslanamayacak kadar yüksek olduğunu görüyoruz. Şimdiye kadar 300 bin üzerinde kişi aşılandı ve çok önemli bir yan etki görülmedi.
AŞILANMAYAN KENDİ BİLİR: Türkiye’de, şu ana kadar 80’e yaklaştı, hayatını kaybeden vatandaşımız var. Kamuoyu daha çok bu rakamı biliyor. Ama bunun arkasında hastanelere yatan, yoğun bakım gerektiren, solunum cihazına bağlanan çok sayıda vatandaşımız var. Sadece ölüm değil, gribe yakalandıktan sonra, gribi geçirdikten sonra buna bağlı olarak geçirilebilecek bir çok önemli hastalık var. Peki bu kadar gayretten sonra, gayrete de devam edeceğiz, ‘Ben aşılanmam’ ya da ‘çocuğumu aşılatmam’ diyenlere ne yapacağız? Artık insanların kendisi bilir yani. Kimseyi zorlayacak bir halimiz yok. Eğer Türk halkı kendisine verilen bu fırsatı kullanırsa kullanacaktır. Kullanmazsa da halkın tercihine saygı duyacağız. Mesele bundan ibarettir.”
BAŞBAKAN KAFA KARIŞTIRMADI: (Başbakan’ın kafaları karıştırması iddiası) Sürekli olarak bu konunun konuşulması siyasi amaçlara yöneliktir. Başbakanımız ‘kendisinin risk grubunda olmadığını, bunun için aşı yapılmayacağını ama hükümetin bu aşıyı vatandaşın hizmetine sunduğunu, üstelik ücretsiz olarak sunduğunu, kimseyi de buna mecbur etmediğini’ ifade etmiştir. Bunlar çok açık ifadelerdir. Buna rağmen bu konunun sürekli gündemde tutulmasını ben iyi niyetle bağdaştırmıyorum.
GRİP VİRÜSÜ ANTİBİYOTİKLE TEDAVİ EDİLMEZ: Antibiyotikler sadece bakteriyel enfeksiyonlarda işe yarar, domuz gribi de dahil, grip yada nezle gibi viral enfeksiyonlarda işe yaramaz. Antibiyotikler sanıldığı gibi virüslerin diğer insanlara yayılmasını engellemez, iyileşme sürecini kısaltmaz. Antibiyotiklerin yanlış kullanımı bakterilerin antibiyotik tedavisine direnç kazanmalarına yol açar. Ayrıca birçok yan etkilere de yol açar.(Radikal)