Sağlık Bakanı: Aşıya ilgi artıyor

Sağlık Bakanı: Aşıya ilgi artıyor
Sağlık Bakanı: Aşıya ilgi artıyor

Erzurum?da velilerinden aşı olması için onay alınan 18 bin 900 çocuğun aşılanmasına başlandı. Çocuklar aşı günü ve ertesi gün tatil yapacak. fotoğraf: MUHARREM AKSAKALLI / aa

Bakan Akdağ, 24-50 yaş arasının da kapsama alınmasının ardından aşıya ilginin arttığını açıkladı

İSTANBUL - Sağlık Bakanı Recep Akdağ, domuz gribi aşısına ilginin son iki haftada arttığını söyledi. Dünya Sağlık Örgütü’nün sigara zirvesini ağırlayan Bakan Akdağ, gazetecilerin ‘domuz gribiyle’ ilgili soruları üzerine, “Bilimsel grubumuz 24 yaşa aşı tavsiyesini 50’ye çıkardı. Bu aşının yapılacağı yerler, sağlık ocaklarımız, aile hekimliği merkezlerimiz ve hastanelerimizdir.  50 yaşın altında olan herkes, altı ayın üstündeki her bebek mutlaka aşılanmalıdır. Kronik hastalığı bulunan 50 yaş üzerindeki hastalar da aşı olmalıdır. Son iki haftada aşıya olan ilgi arttı” dedi.
WHO Genel Direktör Yardımcısı Ala Alwan ise önümüzdeki günlerde salgının zirve yapacağını, ölüm sayılarının artacağını vurgulayarak, “Elimizdeki veriler aşının bildirilen yan etkileri olan mevsimsel aşının etkilerinden farklı değil” dedi.
Domuz gribi nedeniyle hastanelere gidenlerdern katkı payı alınması ise yine eleştiri konusu. Türk Tabipler Birliği (TTB) İkinci Başkanı Prof. Dr. Feride Aksu, küresel salgın yapan virüsün Türkiye’de de ‘salgın’ ilan edilmesini, tedavi için hastaneye gidenlerden katkı payı alınmamasını istedi. 
TTB’de basın toplantısı düzenleyen Prof. Dr. Aksu, H1N1 aşısının uygulanmasıyla ilgili önce Başbakan Erdoğan’ın ve ardından Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun olumsuz tutum ve ifadeleri olduğunu hatırlatarak, “Devlet adamlarının ve devlet kadınlarının bu konumun gerektirdiği ağırlık, ciddiyet ve sorumlulukla davranmaları gerekir” dedi. (Radikal)