Sağlık Bakanı Müezzinoğlu: Tam Gün, bayram öncesi çıkacak

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu: Tam Gün, bayram öncesi çıkacak
Sağlık Bakanı Müezzinoğlu: Tam Gün, bayram öncesi çıkacak

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, bakanlığın yeni projelerini anlatırken, yüzlerce profesörü ilgilendiren Tam Gün Yasası’nın da bayramdan önce çıkarılacağını söyledi.
Sağlık Bakanı Müezzinoğlu dün medyanın Ankara temsilcileriyle bir araya gelerek soruları yanıtladı.
ANNE SÜTÜ
“Süt anneliği ve süt kardeşliği diye müslüman kitlede bir değer var. Yüzde 99’unun Müslüman olduğu bir ülkede bu değeri yok sayarak anne sütü ihtiyacımızı karşılayabilmemiz mümkün mü? Biz buralara sistem kuracağız. Süt alan bebeğin hangi anneden süt aldığını, o aileden süt kardeşi var mı, bilmesi gerek. Veya annenin sütü kime verdiğini bilmesi, o çocuğun kimden olduğunu bilmesi lazım. Hukuki, idari, sağlık boyutu var. Önümüzdeki yıl yasalaştırmayı düşünüyoruz.”
TAM GÜN
“Tam Gün Yasası’nın bayramdan önce Meclis’e geleceğini bekliyoruz. Ama olağanüstü bir şey olursa, bayramdan sonra, ekimde çıkacaktır. Hiçbir konuda beklentileri yüzde 100 çözme mümkün değil ama beklentilere yüzde 70-80 cevap verecek. Bu bazı üniversitelerimiz için arzu edilenden düşük olacak ama birçok üniversitemiz için ‘Tamam biz bir sistem kurabiliriz’ deme imkânı sağlayacak.”
DOKTORA ŞİDDET
(Torba Yasa’da yer alan doktora şiddetin tutuklama nedeni sayılmasıyla ilgili bir soru üzerine) “Cezanın yüksekliğinden ziyade caydırıcılığını önemsiyoruz. Mahkeme 6 ay, 1 sene sürmüş ve 1 yıl yerine 5 yıl hapis cezası vermiş. Caydırıcılığı anlamında 1 yıl veya 5 yıl olmasının bir etkisi yok. Ama bugün oldu ve tutuklandı. Burada 15 gün tutuklu kalırsa esas caydırıcılığı burada. ”
FAZLA SEZARYEN YAPAN DOKTORA TAKİP
(İlaç israfı çalışması) “Bakacağız, hekimimizin 100 reçetesinden kaçında antibiyotik var, kadın doğumcumuzun 100 tane doğumunda kaç sezaryen var? 100 reçetesinden 50’sinden fazla antibiyotik varsa, 100 doğumda 50’den fazla sezaryen varsa o hekim arkadaşımızla bilimsel iletişim kurmamız lazım.”
BİR DE DİYET FORMÜLÜ
“Sağlıklı beslenmede önündeki gıdaların hepsinden az alacak, aldığından biraz fazlasını da yakma derdi olacak. Karbonhidrat, protein, vitamin, yağdaki dengeyi eşit kurmanızda yarar var. Sabah mutlaka kahvaltı edin. Öğlen ‘Ben çalıştım, beslenmem lazım’ deyin. Akşamı da olabildiğince es geçin. 20.00’den sonra meyve de olsa yemeyin.” 

Bakan ‘ajan’lıkta!

Sağlık dinamiklerinin denetimleri hakkında da bilgi veren Müezzinoğlu, değişik saatlerde hasta ziyaretleri yaptığını söyledi:
“Bir doğum yapmış, bir yoğun bakımdan çıkmış, bir de ameliyat olmuş hastanın, çat kapı adresine gidiyoruz. O adreste yakalamak istediğimiz, hastanın hastanede yattıktan bir ay sonra bize önerebileceği bir gözlemi var mı, yaşadığı bir sıkıntı var mı? Yaşadığı sıkıntı idareden mi kaynaklanıyor, yoksa bizim alabileceğimiz bir tedbir mi var? Bu işi ajan kelimeleriyle tarif etmenin bir anlamı yok. Ama buna ajanlık diyorsanız benimki de bir ajanlık.”