Sağlık Bakanı: Talepler ideolojik

Sağlık Bakanı Akdağ, "Taleplerin önemli bir kısmı sağlık çalışanlarının değil, birtakım çevrelerin ideolojik taleplerinden ibarettir" dedi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sağlık çalışanlarının yarın yapacakları 'iş bırakma eylemi'ni değerlendirirken 'eyleme katılanların taleplerinin önemli bir kısmının sağlık çalışanlarının değil, birtakım çevrelerin ideolojik taleplerinden ibaret olduğunu' söyledi.
Akdağ, Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde düzenlenen 'Sağlık Hizmetlerinde Kalite ve Akreditasyon' konulu toplantıya katıldı. Hastaneye gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Akdağ, yarın ve 11 Mart Perşembe günü sağlık çalışanlarının yapacağı 'iş bırakma eylemini' değerlendirdi. Akdağ, her geçen gün sağlıkta dönüşüm programıyla halka sunulan sağlık hizmetinin kalitesini artırdıklarını söyledi.

'Her zaman yanlarındayız'
"Sağlık çalışanlarının hep yanında olduk, bundan sonra da yanlarında olacağız" diyen Akdağ, yeni uygulamaya koydukları döner sermaye katkı paylarına ilişkin yönerge ile sağlık çalışanlarına daha fazla ücret verilmesinin sağlandığını anlattı. Akdağ, yeni katkı payı uygulamasıyla 4.5 milyar lira katkı payı alan uzman hekim, 2 milyar katkı payı alan pratisyen hekim bulunduğunu söyledi. Akdağ, sağlık çalışanlarının taleplerini duyurmak için bazı faaliyetler içinde bulunabileceklerini ifade ederek, "Ancak, hastalara sağlık hizmeti verme durumundaki hastanelerimiz, asla herhangi bir faaliyetin, eylemin nesnesi olmamalıdır. Buralarda herhangi bir hak arayışını, hastaların haklarını ihlal ederek ortaya koymayı geçmişte yanlış buldum, şimdi de yanlış buluyorum" diye konuştu. Sağlık çalışanlarının temsilcileriyle şu ana kadar defalarca görüştüğünü, bundan sonra da görüşmeye devam edeceğini dile getiren Akdağ, "Kapım onlara her zaman açıktır" dedi.

'Birtakım kişilerin teşebbüsleri'
Akdağ bir soru üzerine, daha önceki eylemlerde sağlık çalışanlarının 'basiretli ve sağduyulu davranarak eylemlere katılmadıklarını' ifade ederek, "Eminim ki sağlık çalışanlarımız bu sefer de basiretli davranacak, halka sağlık hizmeti vermeye devam edecektir" diye konuştu. 'Eylemlerin daha çok birtakım kişilerin teşebbüsleri' çerçevesinde kaldığını savunan Akdağ, yarın ve öbür gün yapılacak eyleme katılım olmayacağını bildiğini söyledi. Akdağ, "Taleplerinin ne olduğuna bakmak lazım. Taleplerin önemli bir kısmı sağlık çalışanlarının değil, birtakım çevrelerin ideolojik taleplerinden ibarettir. Bu ideolojik talepleri karşılama yeri hastaneler, sağlık kuruluşları değildir" dedi. Akdağ, eyleme katılan sağlık çalışanları hakkında soruşturma açılıp açılmayacağının sorulması üzerine de, "Eğer vatandaşın işi aksatılmışsa, bu hususta geçmişte olduğu gibi yine gereken yapılır. Halkımızın sağlık hizmetinin engellenmesine, aksatılmasına asla müsaade etmeyeceğiz" açıklamasında bulundu.

'Projeleri anlamıyorlar'
Akdağ toplantıda yaptığı konuşmada da, 'bazı kesimlerin, yürüttükleri politikaları kabul etmediklerini, projelerini anlamadıklarını' söyledi. Sağlık çalışanlarına 'performansa dayalı döner sermaye dağıtılması uygulaması'nın topluma yanlış biçimde sunulmak istendiğini ifade eden Akdağ, daha çok hizmet veren, üreten sağlık çalışanının daha çok kazanmasını amaçladıklarını kaydetti. Tüm sağlık çalışanlarına eşit ücret verilmesi halinde sağlık kuruluşunda verimliliğin sağlanamayacağını belirten Akdağ, bunun negatif rekabete yol açacağını ifade etti. Akdağ, daha çok çalışıp daha çok kazanamayan personelin sonradan daha az çalışacağını, işi başkasının yapmasını bekleyeceğini sözlerine ekledi.