Sağlık Bakanı: Ulusal plan yolda

Hastalığın insandan insana geçmesi durumunda 2. Dünya Savaşı'nın iki katı kadar can alacağı yolundaki bilimsel senaryolar uluslararası toplumu harekete geçirdi.
Haber: İBRAHİM GÜNEL / Arşivi

ANKARA - Hastalığın insandan insana geçmesi durumunda 2. Dünya Savaşı'nın iki katı kadar can alacağı yolundaki bilimsel senaryolar uluslararası toplumu harekete geçirdi. WHO, bu ay Bükreş'te Avrupa'dan pek çok sağlık bakanının katıldığı bir toplantı yaptı. Toplantıya Sağlık Bakanı Recep Akdağ da katıldı.
Toplantıda ne konuşuldu?
Her ülkenin kendine özgü bir program geliştirmesini istiyorlar. Toplumun bu hususta bilgilendirilmesi de çok önemli. Kuş gribi şu anda kanatlı hayvanlar arasında yayılıyor. Virüsün genetik değişikliğe uğrayıp insandan insana bulaşması durumunda ciddi bir pandemiden (salgın) korkuluyor.
Biz ne yapıyoruz?
Bilim adamlarımız, ulusal programı hazırlıyor. Daha henüz programı tamamlayamadık ama erken başlayan ülkeler arasındayız. Tarım Bakanlığı ve bakanlığımızı da içine katan bir program olacak. Kuş gribi Türkiye'de görülmedi ama göçmen kuşlarla ülkeler arasında yayılacağına dair bir bilgi var.
Ülkemiz göçmen kuşlarının göç yolları üzerinde ve sulak alanımızda milyonlarca kuş konaklıyor. Bu durum tehlike yaratmıyor mu?
Kanatlı kuşlarla üretim yapan kişiler iyi bilgilendirilmeli. Tarım Bakanlığı da bu konuda çalışmalara başladı. Hastalık olduğunda rapor edilmeli.
Eğitim dışındaki önlemleriniz?
Ciddi bir durumda insan kaynakları, binalar, ekipmanlar ne şekilde hareteke geçirilecek? Uluslararası laboratuvarlarla nasıl irtibat kurulacak? Bunların çalışmaları yapılacak. WHO toplantısında örgütün çok makul bir çerçeveyle konuyu geliştirdiğini gördüm. WHO desteği olunca kamuoyunu ikna etmek daha kolay.


    http://www.radikal.com.tr/7584127584120

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.