Sağlık Bakanı'nın 'Patates kafa' dediği AK Partili Başkan konuştu!

Sağlık Bakanı'nın 'Patates kafa' dediği AK Partili Başkan konuştu!
Sağlık Bakanı'nın 'Patates kafa' dediği AK Partili Başkan konuştu!
Bolu Belediye Başkanı Ak Parti'li Alaaddin Yılmaz, Bolu Dağı Tüneli'nin patates deposu olarak kullanılmasını isteyince hükümetten ağır eleştiri aldı. En son Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun "Bolu Tüneli'ne patates deposu yapmayı düşünen patates kafalılara ne yapabileceğimizi gösterdik" sözleriyle hedef gösterdiği Yılmaz 'Teklifimin arkasındayım, yanlış algılandım' dedi

BOLU - 12 Kasım 1999 depreminde yapımı devam eden Bolu Dağı Tüneli'nin Bolu Elmalık mevkiinde göçük meydana geldi. 700 metresi açılan, 300 metresi betonlanan tünelin 400'üncü metresinde meydana gelen göçük nedeniyle tünelin başka yerden açılmasına karar verildi. Tünel şu anda bulunduğu yerden açılarak ulaşım sağlanırken, göçüğün meydana geldiği atıl durumda bulunan iki tünelin ağzına ise kapı yapıldı.

Dönemin Ak Parti İl Başkanı Alaaddin Yılmaz, atıl durumda kalan tünellerin patates deposu yapılmasını istedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan mitinglerde yaptığı konuşmalarında tünelin patates deposu yapılmak istendiğini belirterek, sık sık eleştirilerde bulunurken, son olarak Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Bolu tünelini patates deposu yapmayı düşünen patates kafalılara ne yapabileceğimizi gösterdik" dedi.

Bolu Dağı Tüneli'nin atıl kalan bölümünün patates deposu yapılması yönündeki açıklamalarının arkasında durduğunu belirten Alaaddin Yılmaz, "Depremden sonra Bolu Dağı Tüneli'nin güzergahı değişti. Gidiş geliş olarak yapılan tünelin yaklaşık 400 metrelik bölümü yapıldı ve şu an burada dışarıda kaldı. Yeni tünel ise bu güzergahın farklı bir yerinden geçiyor. O dönemde bu atıl durumda olan 400 metrelik tünelde neler yapılabilir diye düşündük. Burası doğal bir dehliz. Tarım İl Müdürlüğü'nün burayı gidip ölçüm yapması lazım. Eğer sıcaklık artı dört derecelerde ise muazzam bir patates deposu olur. Benim il başkanı olduğum dönemde sadece tünelin bu bölümüyle ilgili bu lafı etmiştim. O dönemde Türkiye 'nin önemli gazetelerinin birinde manşetten "Bolu Dağı Tüneli patates deposu yapılacak" diye geçti. Açıklamalarımın içeriğinde bunlar vardı ama başlık böyle olunca faaliyette olan tünel patates deposu olacak gibi algılandı. Ama biz hala o gün söylediğimizin arkasındayız" diye konuştu.


DOĞAL BİR DEPO


400 metrelik iki tünelin boş beklediğini açıklayan Yılmaz, konuşmasına şöyle devam etti: "Şu an 400 metrelik yapılmış iki tane tünelimiz boş bekliyor. Bunu özel sektör yada İl Tarım Müdürlüğü, Karayolları Genel Müdürlüğü'nden talep ederek burasının değerlendirmesini yapması lazım. Peki biz belediye olarak bunu yapabilir miyiz? Şu an alt yapıyı toparladık yavaş yavaş çevre düzenlemeleri ile ilgili çalışmaları da toparlamaya çalışıyoruz. Bolu'daki işleri toparladığımız da orası ile ilgili de çalışmamız olacak. Şu an orası doğal bir depodur. 400 metrelik iki tünelden yani 800 metreden bahsediyoruz. İçerisine bir TIR'ın girip rahatlıkla girip yükleme yapabileceği bir alandan bahsediyoruz. Şu an parası da ödenmiştir ve boş bekleyen iki tane tünelimiz vardır." (dha/Mutlu YUCA- Taner BAYAR)