Sağlık Bakanlığı aşıya bekliyor

Sağlık Bakanlığı aşıya bekliyor
Sağlık Bakanlığı aşıya bekliyor

Birçok öğrencinin maskeyle ders yaptığı okullarda aşı formları dağıtılıyor. Veliler, formlarda ?aşı olsun? ya da ?olmasın? seçeneklerini işaretleyip okula yollayacak. FOTOĞRAF: ZAFER AKPINAR / AA

Altı ay-beş yaş çocuklar ile kronik hastalıkları olanlara aşı bugün sağlık ocaklarında başlıyor. Aşı için beyan yeterli olacak

ANKARA - Kronik organ yetmezliği, bağışıklık sistemi ve kan hastalığı bulunanlar ile altı ay-beş yaş arası çocuklara domuz gribine karşı aşı uygulaması bugün başlıyor. Bu kapsama girip aşı için sağlık ocakları veya aile sağlığı merkezlerine başvurması halinde hiçbir belge istenmeyecek, beyan esas olacak.
Sağlık ocakları veya aile sağlığı merkezlerine bugünden itibaren başvurup durumlarını beyan ederek aşı yaptırabilecek olanlar şunlar:
-Kronik bronşit, KOAH ya da astım gibi kronik akciğer hastaları,
- Kronik kalp-damar hastaları, kalbinde doğumsal delik, damar ve kapak darlığı, kalbin bölümleri arasındaki bağlantı bozukluğu gibi rahatsızlığı olanlar,
-Özellikle diyalize giren kronik böbrek hastaları,
-Şeker başta olmak üzere metabolik hastalığı bulunanlar,
-Siroz başta olmak üzere kronik karaciğer hastaları,
-Anemi (kansızlık) ve lösemi gibi kan hastalığı bulunanlar,
-Kanser hastaları,
-Bağışıklık sistemini baskılayan diğer rahatsızlıkları olanlar.

Yan etkiler anlatılıyor
Altı ay ile beş yaş altındaki çocuklara da aile onayı alındıktan sonra aşı yapılacak. Sağlık Bakanlığı yetkilileri, domuz gribi aşılarının gönüllülük esasına göre yapıldığını, bu konuda herhangi bir zorlama olmadığını vurguladı. Aşı uygulanan kişilere olası yan etkiler konusunda bilgi verildiğini kaydeden yetkililer, okul çağındaki çocuklara aşı uygulaması başladığında da veli onayı olmadan aşı yapılmayacağını bildirdi.
Hamileler için aşının etkinliğini artıran adjuvan maddesi bulunmayan özel aşılar aralık ayının başında gelecek. Gebeliğin son iki-üç ayında domuz gribi ağır seyrettiğinden, uzmanlar, özellikle 20 haftanın üzerindeki hamilelere aşı  öneriyor.  
Milli Eğitim Bakanlığı’nın genelgesi doğrultusunda öğrencilere aşı için velilerin onayını içeren belgeler dağıtıldı. Aşının yararları ve yan etkilerinin anlatıldığı bir bilgi notunun yer aldığı formlarda, ‘Uygun buluyorum’ veya ‘Uygun bulmuyorum’ seçeneği işaretlenecek. Formlarda, genel olarak aşının yararlarının, risklerinden çok daha büyük olduğu ifade edilerek veliler onay vermeye teşvik ediliyor. Okullar 18 Kasım’a kadar formları toplayarak Sağlık Bakanlığı’na gönderecek. Bakanlık da talebe göre aşıları okullara gönderecek. (Radikal)