Sağlık Bakanlığı geri adım attı

ANKARA - Sağlık Bakanı Recep Akdağ, özel hastanelerle ilgili bir sınıflandırmaya giderek, hastalardan yüzde 30-75 arasında muayene farkı alınmasının önünü açmayı planladıklarını açıkladı. Akdağ, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın talimatının da bu yönde olduğunu ifade etti.
Sağlıkta devletin parasını vererek özel hastanelere hasta baktırmasının önünü açan hükümet, bir süre sonra anlaşmalı özel hastanelerin SGK’lı hastalardan isteyebileceği fark ücretini sınırlandırmıştı. Fark ücreti, bakanlığın belirlediği tedavi ücretinin en fazla yüzde 30’u olunca “Bu parayla kaliteli sağlıklı hizmet vermemiz mümkün değil” diyen özel hastaneler sistemden çekilmeye başlamıştı. 
Özel hastanelerin sorunları ve çözüm önerilerinin ele alındığı toplantıda konuşan Akdağ bakanlığın politikasında çark edeceği sinyalini verdi. Türkiye’de artık parası olsun ya da olmasın sağlığın bir hak olduğu bilincinin yerleştiğini savunan Akdağ, hastanelerin sınıflandırılması ve buna dayalı ödeme yapılmasına sıcak baktıklarını açıkladı. (Radikal)