Sağlık Bakanlığı halkı korku ve paniğe sevk etme!

Sağlık Bakanlığı halkı korku ve paniğe sevk etme!
Sağlık Bakanlığı halkı korku ve paniğe sevk etme!
Dilovası'nı araştıran profesöre 'halkı paniğe sevk'ten dava açılırken bakanlık raporunu açıkladı: Dilovası'nda kanser 1. ölüm nedeni.
Haber: HACER BOYACIOĞLU / Arşivi

Sağlık Bakanlığı’nın ‘ Türkiye ’de bulaşıcı olmayan hastalıklar ve risk faktörleri ile mücadele politikaları’ raporunda Dilovası’na özel bir yer ayrıldı. Ancak Bakanlık, kendi raporunda Kocaeli Dilovası’ndaki kanserin ölümlerde 1 sıraya yükseldiği saptamasında bulunurken, Dilovası’ndaki anne sütünde ve bebeklerin dışkısında normalin üzerinde kanserojen ağır metaller saptayan Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, yargılanmayı bekliyor. Araştırmasının ilk sonuçlarını ocak 2011’de paylaştığı için “Halkı korku ve paniğe sevk etmekle” suçlanan Hamzaoğlu için 2-4 yıl hapis cezası isteniyor.

2 belediye , 1 daire suçladı
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı ve Dilovası Belediye Başkanı tarafından Kocaeli Cumhuriyet Savcılığı’na şikayet edilen Hamzaoğlu, süreci “TCK’nın 213. maddesi ile 2-4 yıl arasında yargılanmam talebinde bulunmuşlar. Ayrıca Kanser Savaş Daire Başkanlığı YÖK’e yapmış olduğum araştırmalarla halkı kanserle ilgili yanlış bilgilendirdiğim ve paniğe sevk ettiğim konusunda bir yazı yazmış. YÖK Başkanlığı üniversitemize göndermiş bu yazıyı. Üniversite de bir disiplin soruşturması açılmasını uygun bulmuş” sözleriyle anlatmıştı.

‘Onur Hoca işini yapıyor’
Antalyalı hekimler, akademisyenler ve hukukçular, Hamzaoğlu’na basın toplantısıyla destek verdi. Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyeleri Derneği Başkanı Hilmi Uysal, “Bir halk sağlığı uzmanı, bir hekim, bir hoca, eğer bir sağlık sorununu tanımlıyor ve toplumu uyarıyorsa mesleki görevini yapıyor demektir” dedi. Hamzaoğlu’na destek için akademisyenler imza kampanyası da yürütüyor.

‘Kanser 1. sıraya yükseldi, çözüm yolu arıyoruz’
Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Yasin Erkoç ve Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü daire başkanlarından Nazan Yardım’ın editörlüğünü yaptığı Mayıs tarihli raporda “Bölgede yapılan araştırmalara göre, kanserden ölümlerin kalp damar hastalıklarından ölümlerin önüne geçerek 1. sıraya yerleşti. İl Sağlık Müdürlüğü’nce Kocaeli ilinde 6 ayrı bölgede günlük olarak SO2 ve duman değerleri ölçülmeye başlanmış ve gerekli birimlerle temasa geçilerek sorunun çözümü noktasında işbirliğinin önemi konmuştur” denildi.

Bir bu eksikti: Termik santral
TBMM Araştırma Komisyonu’nun “Sanayi kapasitesi artmasın” dediği Dilovası’nda termik santral planı tepki yarattı. Kibar Holding’in kurmak istediği santrala karşı mitingde yaklaşık 1000 kişi “Ha termik, ha mermi, Dilovası bunu yer mi?” pankartı açtı. Gençler de rap parçalarıyla santral planını protesto etti.


  http://www.radikal.com.tr/1051204105120420

  YORUMLAR
  (20 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bıyık... - H.izgi

  Fotoğraftaki prof. ise ceza almayı bekleyen hiç şaşırmam! Bilim adamına böyle bıyık bırakmak yakışıyormu hiç? Az bile yapmışlar!!!. İnsan şöylee hafiften bir BADEM bıyık bırakır!.Siz o zaman görün bakın dokunabiliyorlarmıymış! Yazdıklarına bile kimse dönüp bakmazdıbelki dekan veya rektör bile yaparlardı!!!...

  Üniversiteler... - delapena

  Bu ülkede kaç yıldır ciddi tartışmalar yaşanıyor. Akademik görüşün katkı sunması gereken meseleler cereyan ediyor. Ama nedense üniversitelerin hiçbirinden ses çıkmıyor. Korkak adamdan bırak bilim adamını hiçbir şey olmaz!

  Lümpen ahlakı ve onun uşakları - makul

  Hamzaoğlunun yanında dimdik ayaktayız. Dilovası sakinlerini kansere boğan çıkar odaklarının maşası olan belediyelere ve kanser dairesi başında bulunan akademik kılıklı düzen propogandistlerine rağmen bu mücadele sürmeli. Dilovasının durumu emekçi ve insan kanı üzerinden beslenen tabakanın tüm iktidar imkanlarıyla sürdürdüğü insanlık dışılığın tipik bir örneğidir.

  Bilmesi Gerek - ahyedek01

  Bir üniversite profesörünün işi ders vermektir. Araştırma yapmak ve yayınlamak sağlık bakanlığının işidir. Baksanıza Bakanlığa göre Dilovası'ndaki ölüm nedenleri arasında kanser ilk sırada geliyormuş. Bakanlık yaparsa suç değil hoca yaparsa suç. Bu ülkede iktidarı eleştirmeyi DÜŞÜNMEK BİLE suçtur. Bakanlık olarak milyonlarca doları saçma bir aşı nedeniyle çöpe atarsanız suç olmaz hesabını kimse sormaz. Ülkede doğru dürüst mantıklı bir olay görmeyecek miyiz? Yazık.

  yasayan bilir - isos

  Dilovasi'na yolun bir kere düstü ama nasil bir sanayi kokusu yasayan bilir. Hocamin da bilimsel bir calişma yaptigina inaniyorum. Orada yasayan arkadasim da var, saglik sorunlari var, sanayi artik ve hava kirliginden dolayi olmasi gerek. Hoca ya destek vermeli, savcilari görevlerini halk sagligi ile oynayanlarin mahkum olmasi yönünde kullanilmali diye düsünüyorum. Bilim adamlari halkin sagligi ile oynayanlara karsi birlik olmali. Sivil toplum örgütleri Hocanin arkasinda durmali, bilimsel tezlerini desteklemelidir diye düsünüyorum. Saglik dolu günler sizlerin olsun. Daha temiz bir dünya dilegi ile...

  Ne şanslı ülkeyiz! - 27483148

  Alkol ve sigara dışında sağlığa zararlı hiçbir şey yok! Kıymetini bilelim...

  Kiraz ağaçları vardı dil deresi duru akardı - pekmez_2042

  İşçiler bir yere dayatılan koşullar nedeniyle yerleşirler. Kimse güle oynaya seçmez o koşulları. Sanayi ise en güzel topraklara en güzel limanları işgal etmiş yanından geçen dereler önce kirlenmiş sonra kurumuş. Ekilecek toprakları işgal ederken yamacına yerleşen işçilerin havasını suyunu yeşilini kirletmiş.Ama kirlettiklerini temizleme sorumluluğunu yerine getirmemiştir. Daha fazla ölüm daha fazla kanser mi istiyorsunuz dur demek için ne bekliyorsunuz.