Sağlık Bakanlığı Y.O, için 152 bin YTL ödeyecek

Doğumundan 20 gün sonra Kızılay'ın verdiği kan yüzünden AIDS'e yakalanan Y.O.'ya Sağlık Bakanlığı da 'Denetim görevini yapmayarak hizmet kusuru işlediği gerekçesiyle'...

İZMİR - Doğumundan 20 gün sonra Kızılay'ın verdiği kan yüzünden AIDS'e yakalanan Y.O.'ya Sağlık Bakanlığı da 'Denetim görevini yapmayarak hizmet kusuru işlediği gerekçesiyle' olaydan 10 yıl sonra yasal faiziyle birlikte toplam 152 bin YTL tazminat ödemeye mahkûm oldu.
11 yıl önce, bebeklerine verilen AIDS'li kan nedeniyle Kızılay'dan 52 bin YTL tazminat kazanan aile, Sağlık Bakanlığı'na karşı dokuz yıl önce açtığı 30 bin YTL'lik davayı da kazandı. Halen ilköğretim 4'üncü sınıf öğrencisi olan Y.O., 1996 yılında erken dünyaya geldiği için tedavi altına alınmıştı. Kan ihtiyacı olan Y.O'ya İzmir Kızılay Bölge Müdürlüğü'nden getirilen kan verilmişti. Tedavisi biten bebek taburcu olduktan dört ay sonra Kızılay'dan alınan kanda bulunan HIV virüsünü kaptığı ortaya çıkmıştı. Aile bunun üzerine hukuk mücadelesine başlamıştı. Y.O.'nun ailesi 1997'de Kızılay Genel Müdürlüğü ve Sağlık Bakanlığı'na 75 bin YTL'lik manevi tazminat davası açtı. Dava sonucu Kızılay yasal faizleriyle birlikte 60 bin YTL tazminata mahkûm oldu. Bakanlık da denetim görevini yapmadığı için mahkemeye verilmişti. Aile, bakanlığa açtığı dava yıllarca süründüğü için de Türkiye'yi AİHM'ye şikâyet edip 4 milyon YTL tazminat istemişti.