Sağlık Bakanlığı'na doktor isyanı

Sağlık Bakanlığı'na doktor isyanı
Sağlık Bakanlığı'na doktor isyanı

Sağlık Bakanlığı ’nın, doktora şiddet haberlerinin basınla paylaşılmaması yönündeki genelgesinin ardından birçok kentte doktorlara saldırıların sürmesi Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) tepkisine neden oldu. Birlik, “‘Sesinizi çıkarmayın’ diyeceğinize Meclis’teki komisyonun raporunu uygulayın” dedi.
Son 10 günde birçok şehirde doktorlara yönelik şiddet vakaları yaşanırken son olarak Hakkâri’de Soner Pul adlı doktora 50 kişi tarafından linç girişimi, sağlık çalışanlarının güvenliği konusunu yeniden gündeme getirdi.
TTB, şiddet vakaları yaşanmaya devam ederken bakanlığın şiddet olaylarının basınla paylaşılmaması yönünde genelge yayımlamak yerine Meclis’te kurulan Sağlık Çalışanlarına Yönelik Artan Şiddeti Araştırma Komisyonu’nun raporunu dikkate alması gerektiğini belirtti.
Komisyon raporunda şiddetin nedenleri içinde kurumsal faktörler, katkı payları, hastaya ayrılan sürenin yetersizliği, SABİM’in uygulanma şekli, sağlık çalışanlarının sayısal yetersizliği, Sağlık Bakanlığı’nın şiddet konusunda temel bir politika oluşturmamış olması ve performansa dayalı ödeme olarak sıralanmıştı. TTB, raporun ocak ayında yayımlanmasına rağmen bu sürede hiçbir adım atılmamasını eleştirdi.


  http://www.radikal.com.tr/114635311463532

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Sağlık bakanlığı çalışanı ezerek hasta memnuniyeti yaratmaya çalışıyor. - brandywine06

  Geçen yıl 14 Mart tıp bayramında sağlık çalışanlarının sorunları eski bakana sunulmuştu. O sırada Ersin Aslan'ın acısı ve anısı çok taze olduğundan eski bakan bunlarla ilgilenme sözü vermişti. Üstünden bir yıldan fazla zaman geçti. Ne oldu? Eski tas eski hamam. Üstelik haber olmasını engellemeye çalışarak baskıda bir üst düzeye geçti bakanlık. Bir polisi, yargıcı, avukatı şikayet etmek için kırk dereden geçmeniz gerekir. Doktorları ise kimlik bile belirtmeden 184'e şikayet edebiliyorsunuz. Şikayetlerin büyük kısmı da doktor ilaç yazmadı, rapor vermedi. Hastanın komşusundan duyup aldığı ilacı yazdırdığı doktor o ilacın yaratabileceği sorunlardan sorumludur. Sahte rapor veren doktorları yargılayan da bu şikayetleri ciddiye alıp doktordan hesap soran aynı bakanlığın bağlı olduğu aynı devlet. Ama hasta hakaret ya da fiziksel saldırıya geçince, doktora git savcılığa kendin şikayet et diyor. İşte bu böyle bir bakanlık, böyle bir anlayış. Sonra da neden bütün doktorlar sağlık bakanlığından, 184'ten, vb. nefret ediyor diye soruyor musunuz?

  ... - noelon

  doktorlar bilim insanlarıdır... düşünürler... sorgularlar... o yüzdendir ki iktidarının ilk günlerinde akepe'nin yaptığı ilk icraat doktorlar ile halkı karşı karşıya getirmek hatta doktorlara karşı halkı kışkırtmak olmuştur... sonrasını biliyoruz zaten... meslek odaları, tübitak, üniversiteler vs vs...