Sağlık Bakanlığı'ndan 'eşiniz hamile mi?' telefonu!

Sağlık Bakanlığı'ndan 'eşiniz hamile mi?' telefonu!
Sağlık Bakanlığı'ndan 'eşiniz hamile mi?' telefonu!
Hürriyet yazarı Ayşe Arman'a gelen bir e-posta sayesinde gün ışığına çıkan olay, kadın hakları ve özel hayatın gizliliği tartışmalarını yeniden alevlendirecek cinsten.

Hürriyet yazarı Ayşe Arman'ın bugünkü köşe yazısı, kadın hakları ve fişleme tartışmalarını yeniden alevlendirecek gibi duruyor. Ceren T. isimli bir vatandaşın Arman'a gönderdiği e-posta sayesinde gün yüzüne çıkan olay, yanında eşi olmadan gebelik testi yaptırmaya giden bir kadının yaşadıklarının oldukça şaşırtıcı bir hikayesi aslında.

Sözü fazla uzatmadan Ceren T.'nin Ayşe Arman'a gönerdiği e-postanın detaylarına alalım sizi;

"Sağlık Bakanlığı'nın insanları fişlediğini ilk kez sizde okumuştum. Benim başıma gelmez zannediyordum ama ben de fişlendim. 1 buçuk yıllık evliyim. 1.5 ay önce hamilelik şüphesiyle, Ankara Kazan Hamdi Eriş Devlet Hastanesi'ne gebelik testi için kan vermeye gittim. Hamile değilmişim, sonuç negatif!" İşte her şey bundan sonra başlıyor. Dün eşimi Sağlık Bakanlığı'ndan aramışlar. Aralarında geçen konuşma şu:

-Eşiniz Ceren T. ile ilgili rahatsız ediyoruz. Eşiniz 1.5 ay önce devlet hastanelerimizden birinde gebelik testi yaptırmış. Bilginiz var mı?
-Evet, eşim gebelik testi yaptırdı, biliyorum. Ama bu sizi neden ilgilendiriyor?
-Gebelik gibi bir durum var mı?
-Hayır, eşim hamile değil.
-Eğer gebelik gibi bir durumu varsa, kayıt yaptırılmamış. Bilginiz olsun, şu an suç işlemiş oluyorsunuz.

Ceren T. Ayşe Arman'a gönderdiği e-postaya şöyle devam ediyor;

1- Farz edin, hamileyim ve ben bu çocuğu istemiyorum. Kocam psikopat. Ondan kurtulamıyorum. Bir de çocukla, iyice bağ kurmak istemiyorum. Sizi temin ederim, onunla yaptıkları bir görüşme yüzünden, Ankara'nın bir köşesinde şu an cesedim toplanıyor olabilirdi. Suçlusu kim olacaktı?
2- Farz edin, kocamdan ayrı yaşıyorum. Boşanamıyorum ve hayatımda birisi var. Ondan hamilelik şüphem var. Kocamla yapılan bu konuşma yüzünden cesedim başka bir sokaktan toplanacaktı!
3- Hastaneye giden benim. Hamilelik riski taşıyan benim. Sorumluluğunu bilip, kaydettirecek olan da benim. Neden acaba, ben değil de kocam aranıyor? Nasıl iğrenç bir maksat var bunun altında?
4- Kocamın bilgilerine ulaşan bir birim, acaba bizim beraber ya da ayrı yaşadığımızı da kesinleştirmiş mi? Bakıp, sorup soruşturmuşlar mı? Allah aşkına bu nasıl bir sistem? Kadınlara uygulanan şiddet deyip sadece kocaları, sadece toplumu mu suçluyorlar? Devletin hiç mi suçu yok? Bu nasıl bir devlet? Kadın koruması gerekmiyor mu? Sizce bu devlet bizi gerçekten koruyor mu? Fişleyerek mi koruyor!

Hem hastaneyi, hem Sağlık Bakanlığı'nı arayacağım ve hakkımı arayacağım. Lütfen siz de bana yardımcı olun. (Ceren T.)

Olayın gerçek mağduru Ceren T, yaşadıklarının şokunu bir süre daha üzerinden atamayacak büyük ihtimalle. Ancak, Ayşe Arman gibi birçok kişinin de endişe ettiği esas konu, bu tarz olayların münferit denilerek üstünün kapatılma tehlikesiyle karşı karşıya olması...

Konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi Radikal Gazetesi'nin Facebook hesabı üzerinden bizimle paylaşın, Radikal.com.tr'de yayınlayalım.


  http://www.radikal.com.tr/113529311352939

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  SİZ NEREDE YAŞADIĞINIZDAN HABERDAR MISINIZ??? - uyusuk

  Ben iki çocuk sahibi bir babayım. Aynı zamanda öğretmenim. Eşimin ilk hamileliğinde aile hekimliği tarafından söylenen "bu işi artık çok sıkı takip ediyorlar, eşime hitaben- kocanızdan bile önce hamile iseniz bizim bilmemiz gerekiyor" cümlelerinin kurulduğunu ben kendi kulaklarımla duydum. defalarca eşiniz, kızınız hamile diye mesajlar atıldı aile hekimleri ve-veya bakanlık tarafından.Yazar kurmaca yapmış bile olsa, gerçekleri kendi diliyle anlatmış olur. Tecavüzün bile cezasız kaldığı bir memlekette bu sorunların olaması niye sizlere hayali gibi geliyor onu anlamadım. Ülkemizde kadına karşı acımazsız ayrımcılığın ve devlet kökenli şiddetin boyutlarını umarım yaşayarak öğrenmezsiniz. Unutmayın 15 yaşında bir kızı seks kölesi kullandı çok "muhterem beyefendiler" ve kızın ricası olduğu gerekçesiyle cezasız kaldılar. Yaşadığınız yeri bilin, tanıyın, acılarını paylaşın.

  Duymak İstediği. - Clear

  Yorumları okudum ve bir kez daha gördüm ki,bu kitleye duymak istediğini söyle,hiç sorgulamadan sazan gibi dalar içine...Zaten malum gazeteci de bunun farkında ve çok geçerli bir taktik uyguluyor.Ancak,herkes sazan değil bu memlekette...Sazanların vereceği puanların da -ister negatif,ister pozitif olsun- hiçbir değeri yok.Onlar şıracı,bozacı misali birbirlerine puan paketlesinler.

  pardon ama nerede yaşıyorsunuz? - chaos86

  bu haberin bir kurmaca, ya da saçmalık olduğunu düşünenler muhtemelen bu coğrafyada kadın olmayı deneyimlememiş olan cinstendir yahut gerçekten tuzu kuru bir hemcinstir. bence ilk ihtimal doğru ve ne olursa olsun bu ülkede olup bitene kulağını tıkayanlar ancak bunun yalan olduğunu varsayabilir. siz varsayın, kendi rüya aleminizde yaşayın. nasılsa biz varız, gerçeği göğüsleyenler ve kadınlar var. birey olmaları hiçe sayılan ve koca/baba/ağabey vasıtasıyla ancak adı anılan kadınlar var. belli ki siz hiç "bireysel alanın işgal edilmesi" bunu da geçtim "bireysel alan zaten tanınmaması" gibi bir durumla karşılaşmamışsınız. namus ve töre adı altında işlenen iğrenç kıyımlardan ve her gün kanları sokakları yıkayan kadınlardan haberiniz olmamış. hiçbir şey imkansız değil bu memlekette. "kötü" olan hiçbir şey. kötü olan her şey mümkün yani. biz her gün fişleniyoruz ve yok sayılıyoruz? ya siz, vicdanınız rahat mı?

  Yakışır mı Yakışmaz mı?.. - fantoma

  Bu haberin yorumlarında dikkatimi çeken haberin saçma olduğu ve doğru olmadığını belirten yoruma ezici bir sayıyla karşı çıkılmış olması. Hani mahallenin illallah dediği bela veletler vardır, her türlü musibet onlara yakıştırılır, arada yapmadıkları bile onlara patlar. İktidarın hali de böyle, kendilerine çeki düzen vermezlerse mahallelinin sabrı gittikçe tükeniyor gibi görünüyor...

  Aile Hekimlerine Performans Sistemi - oncubulut

  Sağlıkta Dönüşüm Projesi ile birlikte getirilen aile hekimliği ve performans sistemi hekimlerin aile bireylerinin tümüyle yakın ilişkide olmalarına sebep oluyor. Dolayısıyla mahremiyetin korunması çok zorlaşıyor. Bazı ilaçlar vb. otomatik olarak da gözükebiliyor. Hatta ödeme payından dolayı muhasebeci, çaycı vb. bile bilgileri görebiliyor. Gebelik ve kürtaj ile ilgili testler bir şekilde aile hekimine gidiyor. Bakanlık buna alttan alta göz yumuyor. Gebelik takibi otomatikman doktora bildiriliyor. Doktor sorumlu kılınıyor. Eğer doktor sorumluluğunu yerine getirmezse kendisine negatif performans yaptırımları uygulanıyor. Aile hekimi de herhangi bir şekilde ne olursa olsun kişiye ulaşıyor. Doktorlar performans sisteminden dolayı her şeyi yapabiliyor. Bakanlık topu atıp kaçıyor. İnsanla hekimi yüzyüze bırakıyor.

  EN SONUNDA - pispor

  bakanlık evli çiftlerin yatak odalarına kamerayı yerleştirecek.

  Suç! - metinc

  Kadın hamile kalıyor, erkeğe haber veriliyor. Mahremiyet ihlalini geçtim, cinsiyetçi bir yaklaşım bu. Asıl Sağlık Bakanlığı'nın yaptığı suç. Kişisel bilgilerin ikinci kişilerle paylaşımı yapılamaz. Doktorla hasta arasındaki muayenenin detayları bir başkasına anlatılamaz. Mahremiyet ihlali bir suçtur ve Sağlık Bakanlığı suç işlemiştir.