Sağlık meslek liseleri sağlıksız büyüyor

Sağlık meslek liseleri sağlıksız büyüyor
Sağlık meslek liseleri sağlıksız büyüyor
Sağlık sektörüne kalifiye eleman yetiştirmek için kurulan sağlık meslek liseleri 'sağlıksız' büyüyor. Meslek örgütleri "10 yıl sonra işsizler ordusu olur" uyarısı yaptı.
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN - umay.aktas@radikal.com.tr / Arşivi

Sağlık alanında yaşanan personel eksikliğini gidermek için son yıllarda sayıları giderek artan sağlık meslek liseleri kontrolden çıkıyor. Kârlı olduğu gerekçesiyle işadamları özel sağlık meslek lisesi açmaya başladı. ‘Sağlıksız’ büyüme işsizlik korkusuna neden oldu.
İstanbul ’da sokaklar ‘Kamuda ve özel sektörde iş arama derdine son’ , ‘Prestijli, yüksek gelirli bir meslek imkânı’ gibi ilanlarla dolu. Mahalle aralarında küçük bahçeli birçok binanın üzerinde sağlık meslek lisesi yazıyor. Aynı durum diğer illerde de yaşanıyor.
Türkiye genelinde devlete bağlı 341 sağlık meslek lisesi bulunurken, dört yıl önce 1 olan özel sağlık meslek lisesi sayısı ise bugün 166’ya ulaştı. Devlete bağlı sağlık meslek liselerinde 81 bin öğrenci eğitim görürken, özel sağlık meslek liselerini öğrenci sayısı ise yaklaşık 15 bin. Sağlık meslek liselerinin en önemli tercih nedeni ise iş bulma umudu...
Sağlık meslek liselerinin en yoğun olduğu illerin başında İstanbul geliyor. Milli Eğitim Bakanlığı ’nın verilerine göre İstanbul’da sadece 24 özel sağlık meslek lisesi var. Ancak sokaklara çıktığınızda hiç de öyle değil. Sokaklarda daha kayıtlara geçmemiş, bu sene açılacak pek çok okulun ilanını görebiliyorsunuz. Ancak birçoğu henüz ruhsatını bile almış değil. İş garantili ilanlar öğrenci ve ailelerini cezbediyor. Yıllık 12 bin liraya kadar öğrenci bulunması da sürücü kursu sahibinden kırtasiyeciye, yurt sahibinden müteahhitlere kadar birçok işadamını özel sağlık meslek liseleri açmaya yöneltiyor. Açılışı için izin alınmadan tanıtım ve ön kayıtlar yapılıyor. Okulların çoğu küçük bahçeli, dershaneyi andıran binalar... İş ilanlarının olduğu internet sitelerinde okullar harıl harıl öğretmen arıyor. Kimi okullar ise öğrencisine staj yapacak hastane ile anlaşma peşinde. Okul sahipleri protokol yapabilmek için özel hastanelerin kapısını çalıyor. Yabancı öğrenci fotoğrafları, sağlık çalışanlarıyla donatılan okulların internet sitelerinde iş garantileri anlatılıyor. İş, okulun kurucusu hakkında bilgi almaya gelince internet sitesinde bilgi bulmak pek mümkün değil. Öğretim kadrosunu tıklayınca pek çok okulun internet sitesinde ‘Bu bölüm güncelleniyor’ yazısı görülüyor. 

100 bin fazla eleman olacak

Radyoloji, tıbbi laboratuvar, ortapedik protez ve ortez, tıbbi sekreterlik dışında ağırlıklı olarak hemşirelik, anestezi teknisyenliği ve acil tıp teknisyenliği eğitimlerinin verildiği bu okullara ilginin artması uzmanları tedirgin ediyor. Uzmanlar, “Lisans eğitimli hemşire, anestezi teknisyeni, acil tıp teknisyeni olması gerekir derken, sağlıksız büyüyen özel sağlık meslek liseleri ile hem niteliksiz hem de ihtiyaç fazlası sağlık personeli kapıda. Bu şekilde giderse Türkiye’de 10 yıl sonra 100 bin hemşire ve acil tıp teknisyeni fazlası olacak” uyarısında bulunuyor.
Sağlık meslek lisesi yöneticisi taleple ilgili “Öğrencinin devlet okuluna puanı yetmiyorsa, veliler ‘Üniversitede özel bir okulda okutacağıma şimdi özel sağlık meslek lisesinde okuturum. Lise mezunu olarak da iş bulabilir’ diye düşünüyor. Ancak bu iş lise eğitimiyle olmaz” diye konuştu.

Parası olan okul açıyor

Bahçelievler’deki bir okulun müdürü,“ Özel sağlık meslek liselerine talep var. Kişi, müteahhit. Boş duran binası var. Sağlık meslek lisesine talip çok. Okul açıyor” dedi.
Meslek örgütleri, lise eğitimiyle hemşireliğin, anestezi teknisyenliğinin yapılamayacağını söylüyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın verilerine göre ise 2012’de ÖSYM’ye, sağlık meslek liselerinden 43 bin 891 bin başvuru oldu. 2 bin öğrenci lisans, 9729 öğrenci ise önlisans programlarını kazandı, 32 bin 612 sağlık meslek lisesi mezunu ise lise diploması ile iş aramaya koyuldu.

Yönetmelik değişti, şartlar ağırlaştı


Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı kendi yarattıkları tehlikeye karşı önlem almaya çalışıyor. MEB , “Özel sağlık meslek liselerine talep ve iş taahhüdü abartıldı” diyerek velileri uyardı. 2023’te bakanlık 300 bin hemşire, 100 bin acil tıp teknisyeni hedeflerken, liselerden mezunlarla birlikte bu sayının 350 bin hemşire, 100 bin acil tıp teknisyeni olacağı ortaya çıkınca yönetmelik değişikliği yapıldı. Daha önce okulun fiziki yapısına göre okullara kontenjan verilirken, bu yıl staj yapılacak hastanelerin personel sayısına göre liseler kayıt alacak. Sağlık Bakanlığı da hemşirelik için kademe getirmeye hazırlanıyor. 4 yıllık lisans mezunları hemşire sayılırken, meslek lisesi mezunları yardımcı olacak.

Meslek örgütleri: İşsizlik kapıda


Türk Hemşireler Derneği Genel Başkanı Saadet Ülker
Sağlık meslek liselerindeki tehlikeye dikkat çeken Türk Hemşireler Derneği Genel Başkanı Saadet Ülker söyle konuştu: “Türkiye’de resmi rakamlara göre hemşire sayısı 140 bin. 2023’te ulaşılmak istenilen hemşire sayısı 300 bin civarında. Sağlık meslek liselerine öğrenci alınmaya devam edildiğinde 2023’te 50 bin hemşire fazlalığı söz konusu olacak. Sağlık Bakanlığı’nın tahminine göre 2015 yılı hemşire ihtiyacı 160 bin. Bu yıl 15 bin, gelecek yıl 17 bin hemşire mezun olacak. Yani beklenen sayıya neredeyse bu yıl itibariyle ulaşılmıştır ve gelecek yıldan itibaren işsizlik sorununun başlayacağını söyleyebiliriz.” 

‘Tedbirler elde patladı’

Sağlık Bakanlığı’nın 2023 hedefine ulaşmak için YÖK ve MEB aracılığı ile aldığı tedbirlerin elde patladığını anlatan Ülker, “YÖK’e bağlı Hemşirelik Komisyonu Hemşirelik Eğitimi Çalışma Grubu’nun raporuna göre bu yıl lise öğrencisi alınmasa bile, 2013’ten itibaren lisans programına alınan öğrenci sayısı ile yine Sağlık Bakanlığı’nın 2023 hedefi olan 300 binin üzerine çıkarılacak. Derneğin, Hemşire Gibi Bakmak, Çalışmak, Korumak, savunmak için çok ‘ergen’ raporunda da sağlık meslek liselerinin kapatılması gerektiği vurgulanıyor” diye konuştu.

‘Dava açacağız’

Anestezi Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği Genel Başkanı Şükran Balcı ise “Bu yıl sağlık meslek lisesinde hemşirelik bölümü öğrencilerine de üniversitede iki yılık anestezi bölümüne sınavsız geçiş hakkı tanındı. Bu karara dava açacağız. Bizim yaptığımız işin eğitimi ne lise, ne önlisans düzeyinde olmamalı. Sağlık meslek liseleri de artıyor. İstihdam sorunu ve kalifiye eleman sorunu artacak“ diye konuştu.


  http://www.radikal.com.tr/114790911479095

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  gereksizce acılan sağlık meslek liseleri - skrn

  Bence yazılan haberlerr çok doğru gerçektenn bu yıl o kadar çok sağlık meslek lisesi açıldı ki sayısını inanın bende bilmiyorumm sbs den 200 280 alan öğrencileri hemşire att yapmaya uğraşıyorlarr bı kere bu puanları alan çocuk zaten başarısızz 4 yıllk egitimin ardındann sectıgı mesleği yapma iddası var var ama sen dusuk puanlarlaa sağlık meslek okumus bır çocugu hastanede calıstıramassın kusura bakmada bız ınsanların sağlığı ne olcak onu dusunen yokk ben bu durumu cok kınıyorumm hatta bazı sağlık meslek liselerinin izni bile yokk BU KONUDAA RİCA EDİYORUM MEB ve SAĞLIK BAKANLIĞINA bız ınsalarııı bız toplumuu çıkmaza sokmayalımm lutfennn onla hemsıre olabılır fakat bızım sağlığımız TEHLIKE altındaaa gerekenlerın yapılmasını arz edrim....

  öncelikli sorun nitelik - paravan

  geçen yıl ders saati tamamlamak için özel bir "anadolu" sağlık lisesinde derse girdim. durum gerçekten vahim...ilköğretimi ite kaka bitiren ve aileleri tarafından zorla gönderilen öğrenciler,binanın fiziki yetersizliği,öğretmenlere kalan öğrencileri geçirin baskısı (müşterileri kaçırmayalım)...eğitimin hızla piyasalaştığı bu dönemde nitelikli elaman yetiştirme kaygısı ne yazıkki yok...

  sağlıksız sağlık liseleri - jiyan193

  sokakta şöyle ilanlar var : 9. sınıfta kalanlar sınıfı geçemeyenler gelin kayıt yaptıralım, normalde sınavla alınması gerekirken bu tür okullar paradan haber verin önemli değil demeye getiriyor. 4 yıl sonra bu çocuklar insan sağlığına müdahale edecekler bakalım ne tür vakalar çıkacak, umarım sağlık bakanlığı ve meb. biran bu yanlışın farkına varırı ve buna dur der

  istemezüüüüükçüler - likapa

  dava açacaklarmış, niye devlet fazla anestezi, hemşire vs yetiştiriyormuş, size ne ya alla alla.sizden mi iş isteyecek o gelecek olanlar? siz mi maaşlarını vereceksizin? tabipler birliğinden mi öğrendiniz hükümete muhalif olmayı.sağlık sektöründeki bütün örgütler ne hikmetse istemezüüükkkkçü.

  Sanki - batman yasar

  Sanki şu an Türkiye'de ihtiyaçtan fazla öğretmen yokmuş gibi ileri de oluşacak fazla sağlık personelinin tartışması yapılıyor. 300 bin öğretmen fazlalığı var. O zaman bir çok eğitim fakültesinin kapatılması için çaba harcayalım. Hangi bölümün mezunlarının tamamı iş buluyor ki. Sağlık personelinin 50 bin fazlalığı oluşacakmış. Bir çok mesleğin fazlalığı var. O zaman bir çok bölümün ve bir çok üniversitenin kapatılması gerekiyor. Şimdi Sağlık Meslek Lisesi Mezunu bir hemşire ile lisans mezunu bir hemşirenin mesleki yeterliliklerinin aynı olamayacağı konusuna gelelim. Bir çok lisans bölümünde bulunan akademisyenlerin yetersizlikleri yıllardır tartışılır. Sanki lisanas mezunlarının yeterlilikleri tam. Sorun kaç yıl eğitim aldığınızda değil ki. Aldığınız eğitimin kalitesindedir. Lisans eğitimi isterse 6 yıl olsun. Kaliteli olmadıktan sonra ' biz lisans mezunuyuz. Daha iyiyiz mantığı anlamını yitirir. Üstelik özel sağlık meslek liselerinde verilen eğitimin ne kadar kaliteli olup olamayacağı henüz belli değilken. Zaten kalitesiz olanlar memurluk sınavlarında elenirler.Bence serbest piyasanın koşullarında bu özel sağlık meslek liselerine bir fırsat verilmeli. Lisans mezunu hemşireler de bu rekabetten korkmamalı, kaçmamalıdır.